TOPlist

Samsung Focus: Stylový pomocník s WP (uživatelské dojmy)

Samsung Focus se v Evropě oficiálně neprodává, dostupný je pouze na americkém trhu. Jako jeden z mála WP telefonů disponuje běžně přístupným slotem na microSD karty.

Samsung Focus patří k první generaci Windows Phone zařízení, ale bohužel se prodává pouze na americkém trhu a do Evropy se oficiální cestou vůbec nedostal. Nutno dodat, že je to opravdu velká škoda, protože i když je v Evropě dostupná jeho prakticky identická „sestra“ Samsung Omnia 7, tak Focus disponuje velice zdařilým designem a navíc se jedná o jediné Windows Phone zařízení, které má normálně přístupný slot na paměťové karty microSDHC.

Obsah balení

Smartphone Samsung Focus se prodává pouze skrze amerického operátora AT&T. Obsah balení se nijak neliší od typického balení jiných smartphonů. Krabička od AT&T obsahuje sadu uvítacích letáčků, uživatelský manuál, nabíječku, microUSB kabel, špuntová sluchátka, ke kterým se dodávají v balení výměnné špunty různých velikostí.

Samsung Focus #505 Samsung Focus #504 Samsung Focus #503 Samsung Focus #502

Hardwarové parametry

Operační systém: Windows Phone
Procesor: 1GHz Qualcomm (QSD8250), GPU Adreno 200
Displej: 4″, Super AMOLED, rozlišení 480 x 800 px, WVGA
Telefon: GSM/ GRPS (850/900/1800/1900 MHz), 3G/UMTS/HSDPA (850/1900/2100 MHz)
Paměť: 512 MB RAM, 8GB ROM, slot microSD karty (až 32 GB
Rozměry: 124,7 x 64,3 x 9,9 mm
Hmotnost: 119,4 gramů včetně baterie
Kamera: 5Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, HD video (720p, 25fps), LED blesk
Baterie: Li-Ion, 1500 mAh

Samsung Focus #498 Samsung Focus #497 Samsung Focus #496 Samsung Focus #495

Konstrukce, zpracování

Tělo telefonu tvoří převážně lesklý plast. Od horní části až k bradě doplňuje plastové zpracování chromový obvod, který se postupně ztenčuje. Sklo displeje je mírně zapuštěno do plastového krytu, netvoří tedy jednu plochu s celým zařízením. Záda jsou modelována tak, aby kopírovala profil zařízení. Tvoří tak jeden po krajích zkosený plastový kryt, který se směrem k bradě zařízení rozšiřuje. V ruce se telefon drží dobře a působí velmi elegantním dojem. Všechny plastové díly do sebe krásně zapadají, pouze uchycení zadního krytu je řešeno trochu nešťastně – na levé straně brady zařízení je viditelná mezera a při větším tlaku má kryt tendenci trochu skřípat. Mohlo by se zdát, že je individuální problém tohoto kusu, nicméně na internetu už se objevili další uživatelé hlásící stejný problém, takže jde zřejmě o trochu nepříjemnou výrobní vadu.

Samsung Focus #513 Samsung Focus #512 Samsung Focus #511 Samsung Focus #510

Na pravém boku telefonu najdeme tlačítko spouště fotoaparátu, kterým musí být podle požadavků Microsoftu vybaveny všechny telefony se systémem Windows Phone. Hned nad ním, nedaleko pravé hrany displeje, se usídlilo tlačítko Power pro zapnutí/vypnutí zařízení a zhasnutí displeje. Na horní hraně je pak 3,5mm audio jack a microUSB port, který je chráněn záslepkou. Na levém boku jsou tlačítka pro regulaci hlasitosti. Pod 4″ displejem narazíme na trojici senzorových kláves – tlačítko pro vyhledávání (Search), pro návrat na domovskou plochu (Win) a tlačítko zpět (Back), které slouží pro návrat uživatelské akce a na Windows Phone 7.5 k otevření náhledu šesti uspaných aplikací. Na zadní straně nechybí 5Mpx fotoaparát s diodovým bleskem a hned vedle hlavní systémový reproduktor. Telefonní mikrofon je umístěný na spodní hraně. Senzorové klávesy mají velice pohotovou odezvu a čas od času se vám může stát, že omylem vyvoláte nějakou akci.

Samsung Focus #509 Samsung Focus #508 Samsung Focus #507 Samsung Focus #506

Fotoaparát, kamera

Kvalita fotografií pořízených Samsungem Focus mne mile překvapila, snímky jsou poměrně ostré a dostačující je i barevné zpracování. V horších světelných podmínkách oceníte přítomnost přisvětlovací diody, aktivní dosahu se pohybuje okolo 1,5 metru. Při fotografování můžete využít funkce WDR (Wide Dynamic Range), která dokáže automaticky upravovat dynamický rozsah snímku. V nastavení můžete upravit celou řadu funkcí – režim autofocusu (normální a makro), vyvážení bílé, kontrast, saturaci, ostrost a ISO. K dispozici je také několik efektů (negativ, černobílý snímek, sépiový nádech…) a pomocník pro všechny, kterým se při focení klepou ruce. Stejně tak si v nastavení můžete zvolit, zda se má blesk používat automaticky/vždy nebo má být zcela vypnutý.

Samsung Focus #493 Samsung Focus #492 Samsung Focus #491 Samsung Focus #490

Samsung Focus #489 Samsung Focus #488 Samsung Focus #487 Samsung Focus #486

Telefon zvládá nahrávat video v HD rozlišení (720p) a i v tomto případě je kvalita dostatečná. Je ale pravda, že video není občas úplně plynulé a čas od času se objeví nepatrné zaseknutí. Fotografie a video se ukládají do galerie (hub obrázky), odkud je můžete nahrát na úložiště SkyDrive (přístup k němu máte po přihlášení přes vaše Live ID). Jestliže máte telefon propojený se svým Facebook účtem, můžete snímky rovnou odeslat na vaši zeď.

Hudba

Poslech hudby prostřednictvím špuntových sluchátek dodávaných v balení se zařízením není vůbec špatný. Není tedy zapotřebí po zakoupení zařízení ihned běžet do obchodu a shánět lepší sluchátka. Hlasitý reproduktor na zadní straně je ve srovnání s HTC HD7 o něco horší a méně hlasitý.

Samsung Focus #501 Samsung Focus #500 Samsung Focus #499 Samsung Focus #494

Výdrž baterie

Při aktivním využívání všech možností telefonu (3G internet, každodenní přibližně dvouhodinový poslech hudby a občasné hraní her) jsem byl nucen telefon dobíjet každý den Při slabší zátěži se můžete dostat na jeden a půl dne až dva dny výdrže, ale déle tento model opravdu nevydrží.

Displej

Telefon je vybavený Super AMOLED displejem a může se díky tomu pyšnit věrným podáním barev a výborným kontrastem. O Super AMOLED displejích se ví, že jsou energeticky méně náročné při zobrazování tmavých barev. V systému naleznete několik barevných schémat, nicméně pokud se rozhodnete zvolit to s bílým pozadím, systém vás dokonce upozorní, že při použití černého pozadí vám telefon vydrží déle nabitý. Tato hláška se zobrazuje pouze na telefonech se Super AMOLED displejem, u jiných ne. Podsvícení displeje lze regulovat automaticky podle okolního světla nebo ručně, ale bohužel jen ve třech krocích. Čitelnost na přímém sluníčku není úplně ideální, ale rozhodně je to lepší než u konkurence.

Slot na paměťové karty

Moje hodnocení

Mezi největší klady tohoto zařízení bych zařadil jednoznačně design a přítomnost slotu na paměťové karty. Z osobního hlediska to byla právě ta klíčová vlastnost, která za mě rozhodla. Potěšily mě i možnosti fotoaparátu a kamery. Subjektivně bych toto zařízení zařadil hned za Dell Venue Pro, jako druhé nejlepší zařízení z první generace Windows Phone telefonů. Mezi největší průšvihy patří špatně doléhající zadní kryt. Pro někoho může být drobnou překážkou právě lesklý plast, na kterém se snadno usazují otisky prstů.

O svižnosti a rychlých reakcích operačního systému Windows Phone 7 není potřeba nijak pochybovat. Telefon je dobře odladěný a při běžném používání se nesetkáte s žádnými záseky nebo zpomalením. Pokud se o operačním systému Windows Phone chcete dozvědět více, doporučuji navštívit tuto sekci v diskuzním fóru.

Autor článku morro
morro

Kapitoly článku