Domů » Články » Samsung dominuje Androidu, v posledním roce ale ztrácí tržní podíl

Samsung dominuje Androidu, v posledním roce ale ztrácí tržní podíl

Samsung je zcela jistě nejvýznamnějším výrobcem zařízení s Androidem. Svého vrcholu ale dosáhl před rokem, od té doby jeho tržní podíl mírně klesá.

Media byla poslední týdny plná informací o tom, jak Samsung začíná přebírat Android. Samozřejmě, je velmi silný, ale zprávy,  že se stává stále dominantnějším jsou při nejmenším zavádějící. Ve skutečnosti, dosáhl svého vrcholu už před rokem, v prvním čtvrtletí roku 2012, a od té doby klesá.

Přesná data o počtech chytrých telefonů Samsung nejsou, jelikož je firma už delší čas nezveřejňuje. Musíme tak vycházet z čísel od analytických domů, nemůžeme si být na 100% jistí jejich přesností, ale odchylka od reality je malá a na zobrazení trendu plně postačí. Používám zprůměrovaná data od 4 největších analytických firem, graf ukazuje vývoj tržního podílu Samsungu mezi výrobci telefonů s Androidem.

  
Na grafu je vidět vrchol, kterého Samsung dosáhl Q1 2012

Samsung začal růst ve třetím čtvrtletí roku 2010 se zahájením prodeje prvního Galaxy S. Velké zrychlení přišlo po představení Galaxy S2 ve Q2 2011. Byl to nový, kvalitní, vlajkový model, který všechny překvapil. Předchozí král Androidu, HTC, měl portfolio zaplavené průměrnými telefony jako Sensation a Droid Incredible 2. Sony Ericsson a LG se stále snažily najít, co je třeba k postavení dobrého telefonu s Androidem a výrobci v Číně (Lenovo, Huawei, ZTE), stáli zatím mimo hru.

Mezitím Samsung aplikoval, co se naučil při budování řady Galaxy S, na rozšíření portfolia. Nahoru rozšířil nabídku Galaxy Note a dolů Galaxy Ace/Y. Použil marketingové a distribuční svaly, které za roky vybudoval, aby rozšířil prodeje po celém světě. Na konci Q1 2012 nesla jeho logo polovina telefonů s Androidem. 

Ale konkurence nechtěla jen nečině přihlížet. Zatímco vyšší třídě dominoval nový Galaxy S3, ve střední a nízké začal Samsung ztrácet. LG přišlo s populární levnou řadou Optimus L, HTC sice selhalo s modelem One X, ale podařilo se mu prodat dost levnějších telefonů řady One. Mezitím ukázala svojí sílu Čína, ZTE tlačilo velmi levné telefony, Huawei také, ale začalo pokukovat i po střední třídě a Lenovo explodovalo na domácím čínském trhu.

Největší výrobci telefonů s Androidem, prodeje v milionech za poslední dva roky

I přes neuvěřitelně úspěšný model Galaxy SIII nebyl Samsung schopný udržet tržní podíl ani první tři měsíce po představení. Dále klesal k současným zhruba 40 %. V loňském roce čelil Samsung konkurenci hlavně v nižší kategorii, letos útočí i na jeho nejvyšší telefony a to Galaxy Note II a Galaxy S4. Většina velkých výrobců má kvalitní alternativní zařízení.


Letošní vlajkové modely: Xperia Z, GS4 a HTC One

S konkurencí na všech frontách nebude mít jihokorejský gigant nijak lehký rok. Výnosnost se snížila už v posledním čtvrtletí loňského roku a Samsung předpokládá podobný vývoj i v prvním kvartálu 2013. I nadále samozřejmě zůstane největším výrobcem, ale ani jeho ohromný marketingový rozpočet nedokázal v posledním roce zastavit pokles tržního podílu. Letos bude konkurence ještě tvrdší. Proto se nejspíš nemusíme bát, že by Samsung přebral kontrolu nad Androidem. 

Poznámka: Pro kontrolu ještě níže uvádím údaje, ze kterých jsem při psaní článku vycházel

 

David Podzimek

12 komentářů

 1. Honza (neregistrovaný)

  Žádná firma nemůže růst donekonečna a příjde chvíle kdy se zastaví nebo začne upadat. Snad nikdo nečekal, že Samsung poroste dalších 40 let :-) i Apple už narazil na strop.

  • Jak narazil na strop? Vždyť za poslední fiskální čtvrtletí měl rekordní prodeje všeho:-)

  • “ i Apple už narazil na strop.“

   Jo? Pokud vím, prodává stále víc a víc. Ty strope :)

  • David Podzimek

   Apple na strop zatím nenarazil, jen je schopný uspokojit poptávku a rychlost růstu zpomaluje. Je čas rozšířit portfolio o další iPhone…

  • Nenarazil na strop ani Apple, ani Samsung, menší podíl neznamaná méně prodaných telefonů, i těch 40% mezi androidy je moc velká dominance. Myslím, že mu dál budou ukusovat z podílu ZTE, Huawei, Sony a Lg.

 2. Menší tržný podiel rovnako u Applu neznamená nižšie predaje.Naopak. Na druhú stranu tento rok to vlajková loď nebude mať tak jednoduché ako S3 minulý rok. S4 konečné má poriadnú konkurenciu. Síce má najnovšie technológie a pár nových utilít, ale hlavne rovnaký dizajn jej uberie zákaznikov.Konkurenčné vlajkové loďe síce majú tiež svoje chyby ale minimálne sú výzorov zaujímavejšie.

  S4 bude lákať hlavne na hardware, One na dizajn, Xperia Z odolnosť a Huawei Ascend D2 od všetkého trochu za dobrú cenu.

  Note 2 by som ale asi za žiaden z tých modelov nevymenil.

 3. Tydyt (neregistrovaný)

  Proc ma tedy Samsung rekorni vydelky ze posledni ctvrleti? A prodava cim dal vice telefonu? Trzni podil mezi vyrobci androidu neni vubec dulezity..trzni podil je dulezity mezi vyrobci celkove..protoze Android muze kazdy nahodit do cehokoliv takze roste obrovskym tempem

  • David Podzimek

   Tady šlo o to odrazit spekulace, ze Samsung stále více dominuje Androidu. Proto je dulezity.

   Jinak i celkove podíl Smasungu klesá. Ale, ze je velmi úspěšný nikdo nezpochybňuje.

   Logicky kdyz klesá jeho tržní podíl v Androidu, bude klesat i celkove. Jelikož WP se snazi zabit a bada je u konce a čeká se na Tizen.

  • no to logické nemusí… firme môže predaj smartphonov stúpať a zároveň klesať trzný podiel

  • David Podzimek

   No logicky pokud klesá tržní podíl na Androidu, tak musí klesat i celkově…jelikož tržní podíl Androidu roste, nebo stagnuje.

   Jinak samozřejmě, Samsungu prodeje stoupají, alwe tržní podíl klesá.

  • áno ale to ho trápiť nemusí

 4. stepo (neregistrovaný)

  Ježíš koukám že tady je to samej ťamťungáč! Prostě samsung půjde do kopru a to je jen dobře, ať si ty svoje šunky strčí někam. Já přeju úspěch Sony.. Sony dělá daleko lepší smartphony, hezčí a také dost výkonný.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).