Samsung dominuje Androidu, v posledním roce ale ztrácí tržní podíl

Samsung je zcela jistě nejvýznamnějším výrobcem zařízení s Androidem. Svého vrcholu ale dosáhl před rokem, od té doby jeho tržní podíl mírně klesá.

Media byla poslední týdny plná informací o tom, jak Samsung začíná přebírat Android. Samozřejmě, je velmi silný, ale zprávy,  že se stává stále dominantnějším jsou při nejmenším zavádějící. Ve skutečnosti, dosáhl svého vrcholu už před rokem, v prvním čtvrtletí roku 2012, a od té doby klesá.

Přesná data o počtech chytrých telefonů Samsung nejsou, jelikož je firma už delší čas nezveřejňuje. Musíme tak vycházet z čísel od analytických domů, nemůžeme si být na 100% jistí jejich přesností, ale odchylka od reality je malá a na zobrazení trendu plně postačí. Používám zprůměrovaná data od 4 největších analytických firem, graf ukazuje vývoj tržního podílu Samsungu mezi výrobci telefonů s Androidem.

  
Na grafu je vidět vrchol, kterého Samsung dosáhl Q1 2012

Samsung začal růst ve třetím čtvrtletí roku 2010 se zahájením prodeje prvního Galaxy S. Velké zrychlení přišlo po představení Galaxy S2 ve Q2 2011. Byl to nový, kvalitní, vlajkový model, který všechny překvapil. Předchozí král Androidu, HTC, měl portfolio zaplavené průměrnými telefony jako Sensation a Droid Incredible 2. Sony Ericsson a LG se stále snažily najít, co je třeba k postavení dobrého telefonu s Androidem a výrobci v Číně (Lenovo, Huawei, ZTE), stáli zatím mimo hru.

Mezitím Samsung aplikoval, co se naučil při budování řady Galaxy S, na rozšíření portfolia. Nahoru rozšířil nabídku Galaxy Note a dolů Galaxy Ace/Y. Použil marketingové a distribuční svaly, které za roky vybudoval, aby rozšířil prodeje po celém světě. Na konci Q1 2012 nesla jeho logo polovina telefonů s Androidem. 

Ale konkurence nechtěla jen nečině přihlížet. Zatímco vyšší třídě dominoval nový Galaxy S3, ve střední a nízké začal Samsung ztrácet. LG přišlo s populární levnou řadou Optimus L, HTC sice selhalo s modelem One X, ale podařilo se mu prodat dost levnějších telefonů řady One. Mezitím ukázala svojí sílu Čína, ZTE tlačilo velmi levné telefony, Huawei také, ale začalo pokukovat i po střední třídě a Lenovo explodovalo na domácím čínském trhu.

Největší výrobci telefonů s Androidem, prodeje v milionech za poslední dva roky

I přes neuvěřitelně úspěšný model Galaxy SIII nebyl Samsung schopný udržet tržní podíl ani první tři měsíce po představení. Dále klesal k současným zhruba 40 %. V loňském roce čelil Samsung konkurenci hlavně v nižší kategorii, letos útočí i na jeho nejvyšší telefony a to Galaxy Note II a Galaxy S4. Většina velkých výrobců má kvalitní alternativní zařízení.


Letošní vlajkové modely: Xperia Z, GS4 a HTC One

S konkurencí na všech frontách nebude mít jihokorejský gigant nijak lehký rok. Výnosnost se snížila už v posledním čtvrtletí loňského roku a Samsung předpokládá podobný vývoj i v prvním kvartálu 2013. I nadále samozřejmě zůstane největším výrobcem, ale ani jeho ohromný marketingový rozpočet nedokázal v posledním roce zastavit pokles tržního podílu. Letos bude konkurence ještě tvrdší. Proto se nejspíš nemusíme bát, že by Samsung přebral kontrolu nad Androidem. 

Poznámka: Pro kontrolu ještě níže uvádím údaje, ze kterých jsem při psaní článku vycházel

 

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku