Domů » Bleskovky » Samsung dá střední třídě 128GB eMMC paměti a pustí se do návrhu vlastních procesorových jader

Samsung dá střední třídě 128GB eMMC paměti a pustí se do návrhu vlastních procesorových jader

Portfolio korejského Samsungu je velmi široké a ve finančních výsledcích společnosti je čím dál více zřetelná divize, věnující se produkci komponent pro mobilní zařízení. Výroba displejů, pamětí či mobilních čipů je finančně soběstačná a vyhlídky do budoucna jsou vesměs růžové. Vlastní zahnuté displeje prozatím moc konkurence nemají a mobilní čipy Exynos se mohou svým nejvýkonnějším konkurentům směle rovnat. Vývoj v těchto oblastech jde neustále kupředu a Samsung neusíná na vavřínech, naopak chystá zajímavé novinky.

  

V minulých dnech například představil 128gigabajtový paměťový modul typu eMMC 5.0, jehož cenu se povedlo stlačit na takovou úroveň, že bude moci být nasazován do zařízení střední třídy. Nedosahuje sice takových rychlostí, jako paměti standardu UFS 2.0 nebo eMMC 5.1 určené do high-endu, přesto se může pochlubit poměrně působivými hodnotami – sekvenční čtení je slibováno rychlostí 260 MB/s, čtení náhodných dat až 6 tisíc IOPS (vstupní a výstupní operace za sekundu) a zápis náhodných dat rychlostí až 5 tisíc IOPS. Modul má být při těchto činnostech čtyřikrát respektive desetkrát rychlejší než běžná paměťová karta.

  

Samsung se hodlá osamostatnit i ve výrobě mobilních procesorů. Současná generace čipů Exynos používá licencovaná jádra Cortex od společnosti ARM Holdings, v roce 2016 by však měl Samsung podle zdrojů serveru Business Korea vyrukovat s jádry vlastními. Podobný osud má potkat i grafické čipy, i v tomto případě by se Samsung chtěl spolehnout na vlastní řešení a upustit od používání čipů Mali. V budoucnu by se mohl Samsung stát významným konkurentem Qualcommu, MediaTeku a dalších hráčů v byznyse mobilních čipů. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.