Samsung bude vyrábět čipy pro Qualcomm, příští rok obnoví spolupráci s Applem

Ačkoliv jsou čipy Qualcomm Snapdragon téměř v každém high-endovém smartphonu, americká společnost stojí pouze za jejich návrhem a o výrobu se starají její partněři, například Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) nebo GlobalFoundries. Poptávka po Snapdragonech se však nyní vzrostla natolik, že byl Qualcomm nucen rozšířit výrobu a najít další partnery. Jedním z nich je i korejský Samsung.

 

Společnosti si již podaly ruce, čipy vzniklé z tohoto partnerství budou postaveny na designu Qualcommu a také ponesou jeho značku, Samsung je bude vyrábět 14nm procesem. Qualcommu patří aktuálně více než poloviční podíl na trhu s mobilními čipy, Samsung je s 8% podílem na druhém místě. Korejská společnost bude moci pro výrobu využít kapacity, které se donedávna staraly o výrobu čipů pro Apple, ty v letošním roce produkuje pouze společnost TSMC.

 

Samsung se však plánuje do tábora s nakousnutým jablkem vrátit, letošní čipy (pravděpodobně A8) budou vyrobeny 20nm procesem, z nichž má Samsung údajně nízké výnosy. Příští rok však Apple zřejmě přesedlá na 14nm nebo 16nm proces, se kterým má Samsung zkušenosti a výroba takových čipů by pro něj mohla být rentabilní. K výměně TSMC za Samsung má podle agentury Reuters dojít v druhé polovině příštího roku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku