Domů » Bleskovky » Samsung bude vyrábět čipy pro Qualcomm, příští rok obnoví spolupráci s Applem

Samsung bude vyrábět čipy pro Qualcomm, příští rok obnoví spolupráci s Applem

Ačkoliv jsou čipy Qualcomm Snapdragon téměř v každém high-endovém smartphonu, americká společnost stojí pouze za jejich návrhem a o výrobu se starají její partněři, například Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) nebo GlobalFoundries. Poptávka po Snapdragonech se však nyní vzrostla natolik, že byl Qualcomm nucen rozšířit výrobu a najít další partnery. Jedním z nich je i korejský Samsung.

 

Společnosti si již podaly ruce, čipy vzniklé z tohoto partnerství budou postaveny na designu Qualcommu a také ponesou jeho značku, Samsung je bude vyrábět 14nm procesem. Qualcommu patří aktuálně více než poloviční podíl na trhu s mobilními čipy, Samsung je s 8% podílem na druhém místě. Korejská společnost bude moci pro výrobu využít kapacity, které se donedávna staraly o výrobu čipů pro Apple, ty v letošním roce produkuje pouze společnost TSMC.

 

Samsung se však plánuje do tábora s nakousnutým jablkem vrátit, letošní čipy (pravděpodobně A8) budou vyrobeny 20nm procesem, z nichž má Samsung údajně nízké výnosy. Příští rok však Apple zřejmě přesedlá na 14nm nebo 16nm proces, se kterým má Samsung zkušenosti a výroba takových čipů by pro něj mohla být rentabilní. K výměně TSMC za Samsung má podle agentury Reuters dojít v druhé polovině příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. takže možme čakať nové Exynosy od samsungu ktoré ich dvorný špecialisti navrhly samy

    páni CétéErel Céé a Ceetreeel Ve

    blahoprajeme Samsungu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).