Domů » Bleskovky » Samsung našel způsob jak zdvojnásobit kapacitu Li-Ion akumulátorů

Samsung našel způsob jak zdvojnásobit kapacitu Li-Ion akumulátorů

Společnost Samsung spojila síly s jihokorejskými výzkumníky, aby nalezli optimálnější řešení pro skladování elektrické energie. Každý půl rok se nám dostává nových procesorů s vyšším výkonem, displejů s někdy až nesmyslnou hustoutou pixelů, nicméně v jedné oblasti již několik let stojíme na stejném místě. Li-Ion akumulátory tu jsou od počátku devadesátých let a od té doby se zatím nikomu nepodařilo nalézt lepší způsob, jak napájet elektronická zařízení.

 

Tato archaická technologie je stále to nejlepší, co můžeme v dnešních smartphonech mít, což je z jistého pohledu skutečně zarážející. Naštěstí se blýská na lepší časy díky výzkumu, který našel způsob, jak téměř zdvojnásobit kapacitu současných článků. Hlavní roli hraje supertenká forma uhlíku, kterou nazýváme grafen. Samsung hodlá tento materiál využít pro novou generaci Li-Ion akumulátorů, které díky tomu získají vyšší hustotu.

Vědcům se podařilo sestrojit prototyp baterie s křemíkovou anodou, která má přibližně 1,8x vyšší energetickou hustotu, než její konvenční protějšky. Jelikož se jedná pouze o vylepšení stávající technologie, je zde vysoká pravděpodobnost brzkého nasazení do komerčních produktů.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. Lister0 (neregistrovaný)

  Stále se jen utvrzuju v tom, že přestože to Samsung se SW absolutně neumí, tak HW inovace mu jdou mnohdy dost dobře. Palec nahoru, rozhodně.

 2. Po kolikáté? Já už to ani nestíhá sledovat :-). Jendou za dva tři měsíce se vynoří zpráva o přelomové technologii v uchovávání energie. Pokaždé se jedná o technologicky nenáročné a na vstupní materiál levné řešení, kterému již nic nebrání masovému nasazení.

  Takže dokud to nebude na pultech obchodů, tak tomu neuvěřím.

 3. PHiLiPZ (neregistrovaný)

  vzdy ked citam „optimalnejsi“ prestavam mat zaujem citat dalej

  • Hornisse (neregistrovaný)

   Budete se divit a zcela určitě se mnou nebudete souhlasit, ale „optimálnější“ není tak nesmyslné slovo jak se říká. Protože není nutně pravda, že optimum je jen jedno.

   Matematicky vzato je optimum extrémem optimalizační funkce. Ale lokálních extrémů může být celá řada a všechny tyto extrémy jsou optima. Tyto optima ale přitom lze porovnat a jedno nebo více z nich může být „kvalitnější“ (lepší) než ostatní. Tedy je optimem optim. Zkráceně optimálnější nebo nejoptimálnější.

   Vztaženo k tématu: Současná technologie LiIon baterií je z pohledu stavu techniky optimem. Představuje nejlepší rovnováhu výkonu, ceny a životnosti. Pokud vezmete jinou baterii s budoucí technologií (např. s grafenem), je tato baterie také optimem, protože má nejlepší vlastnosti při daném stavu techniky. Tím pádem máme dvě optimální baterie. Ale jedna z nich má větší kapacitu. Tím pádem je lepší než ta druhá, tím pádem je optimálnější.

   Abychom se nehádali, chápu váš postoj. Vy jako optimum považujete globální extrém. Já jakýkoliv lokální extrém. Proto se na to nedíváme stejně. Ani jeden z nás dvou nemá více nebo méně pravdu, ale prosím uvědomte si, že v tomto nemáte absolutní pravdu.

   Ale už končím s OT, přeji pěkný den :-)

 4. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Tak urcite…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).