Domů » Bleskovky » Samsung a Sony za sebou nemají úspěšné čtvrtletí, HTC překvapilo mírným ziskem

Samsung a Sony za sebou nemají úspěšné čtvrtletí, HTC překvapilo mírným ziskem

Některé společnosti podnikající v mobilních technologiích zveřejnily v uplynulém týdnu své finanční výsledky za poslední čtvrtletí. Kdo z trojlístku Samsung, Sony a HTC dokázal svými výsledky uspokojit analytiky a kdo naopak zklamal?

 
Ilustrační obrázek

Samsungu má za sebou špatný konec čtvrtletí

Začněme jedničkou na trhu se smartphony, jihokorejským Samsungem. Již předchozí odhady se zmiňovaly o tom, že Samsung čeká velmi špatný konec čtvrtletí a zveřejněná finanční zpráva to jen dokazuje. I když korejský gigant dokázal prodat o pár procent mobilních telefonů více než v minulém čtvrtletí, jednalo se spíše o lowendové modely a proto celkové příjmy mobilní divize spadly z 26,08 na 22,3 miliardy dolarů. Srovnání se stejným obdobím v loňském roce je ještě více kruté – pokles tržeb o 36 %, pokles provozního zisku dokonce o rekordních 74 %. Zisk činí 1,6 miliard USD, což je nejméně za poslední tři roky.

  

Neúspěch mobilní divize se promítl do celkového hospodaření společnosti, tržby meziročně klesly o 20 % na 44 miliard dolarů, zisk spadl na 4 miliardy dolarů, což je oproti loňsku téměř polovina. Díru po mobilní divizi se v trezorech Samsungu snaží zaplnit výroba polovodičů, displejů a pamětí, příjmy této divize vyrostly o 10 % a díky tomu přinesla vyšší zisk než výroba telefonů – 2,1 miliardy dolarů. Uvidíme, kam nelítostný konkurenční boj s především čínskými značkami mobilní telefony Samsung zanese a zda se korejský gigant nepřeorientuje spíše na výrobu komponent.

Sony je stále ve ztrátě

Japonská společnost Sony vykázala čistou ztrátu 1,2 miliard dolarů, přičemž mobilní divize se na ní podílela ztrátou 1,5 miliard dolarů. Vloni přitom skončila v mírném zisku 80 milionů dolarů. Analytiky nepotěšil ani výhled na zbytek roku, Sony snížilo své odhady prodaných smartphonů ze 43 mlionů kusů na 41 milionů. Strategie vydávat vlajkovou loď dvakrát do roka se zřejmě japonskému výrobci nevyplácí.

  

Za to úspěchy sbírá na poli herních konzolí, Playstation 4 si ve třetím čtvrtletí koupilo 3,3 milionů zákazníků, což je téměř dvojnásobek ve srovnání s Xboxem One. Herní divize skončila v zisku 194 milionů dolarů a dařilo se také televizním a ostatní AV technice. Celková ztráta 1,2 miliardy dolarů tak mírně předčila očekávání analytiků, v budoucnu však můžeme očekávat jistá omezení ve výrobě mobilních telefonů, které jsou pro Sony koulí na noze. Současný šéf mobilní divize Kunimasa Suzuki byl po ohlášení finančních výsledků odvolán z funkce.

HTC v červených číslech

Tchajwanská společnost HTC, která ještě nedávno balancovala nad propastí, se zatím drží těsně nad čárou, pod níž se čísla píší červeně. Ve třetím čtvrtletí letošního roku vykázala hubený zisk 19 milionů dolarů, příjmy činily 1,38 miliard. Oproti předchozímu čtvrtletí příjmy poklesly o 37 % a oproti stejnému období v loňském roce o 11 %, díky snížení marketingových a administrativních nákladů však HTC vykázalo zisk, zatímco ve stejném období v loňském roce poprvé v historii společnosti skončilo v červených číslech.

   

HTC prohlásilo, že za uspokojivými finančními výsledky stojí úspěch telefonů řady Desire, modely 610 a 510 se dobře prodávají v Evropě a USA, zatímco 816 na Tchajwanu, v Číně, Indii a na Blízkém východě. Globálně se dobře prodává i vlajková loď HTC One (M8). Výhledy společnosti do příštího kvartálu jsou optimistické, HTC počítá s příjmy na současné úrovni a tím pádem i podobným ziskem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Samsung nadále ten sešup čeká.Není divu, léta hnusný a nudný design, hrůzostrašná nadstavba, která degraduje plynulost OS, 0% inovaci.

  Kdejaký noname čínský telefon strčí Samsung s přehledem do kapsy po všech stránkach, jak HW tak i SW.

  • Mohu poprosit nějaký důkaz toho, že kdejaký noname čínský telefon s přehledem strká Samsung do kapsy po HW stránce?

   Nojo, nemá ban, tak už zase plácá nesmysly, klasika.

   Kdybys jirko aspoň na minutu přemýšlel, tak by ti došlo, proč tomu tak je. Poslední modely nejsou tak inovativní a jsou velice drahé. Design v tom roli nehraje, ten je stejný už roky a modely se s ním prodávaly i neprodávaly. TouchWiz je zasekaný už roky, modely se s ním taky prodávaly. Teď je to dokonce i lepší, viz třeba Galaxy Alpha. Pravý důvod je ten, že Samsung toho nabízí málo oproti loňským modelům, když to vezmu osobně, tak bych radši koupil za menší peníz SGS4, než SGS5, který umí navíc prd. (a ne, 0% inovací bych netvrdil).

  • Já bych si dovolil ještě poznamenat, že v tom může hrát svoji roli fakt, že čínské značky typu Xiaomi, Huawei, Lenovo mají v telefonech identické střeva a OS. V letech 2010-2013 teprve rostly do současné podoby takže Samsung, HTC a další, řekňeme AAA výrobci, měli žně. Dneska, kdy si Mi3 může se zárukou a od ofiko distributora koupit i Čech za bratru 7.000,- Kč, neexistuje jediný pádný argument proč jít právě (znovu) do Samsungu – 1) mizerný support aktualizací OS, 2) TW/bloatware a 3) cena za identický HW.

 2. Kdo chce kam… Dopadla tak Nokia a čeká to další(nemluvím jen o Samsungu). Holt vždy z těch nejsilnějších se stává nejjednodušší cíl :-)

 3. Nepřímo to vyjadřuje, že S5 a Note 3 (N4 se zatím započítat nedá) jsou prodejnímy propadáky.

 4. Pryc se Samsungem!

 5. Pamatuji, ze Samsung byl vzdycky podradna firma s mizernou kvalitou, a to plati doposud.

 6. Morize (neregistrovaný)

  Samsung už se veze! 8)

 7. Dex (neregistrovaný)

  tak kdyz se vsichni vyrobci proberou a daji nizsi ceny hned pri vydani noveho mobilu bude se hned vse lip kupovat. Viz. Galaxy S5 mini pri uvedeni stal 11 990 a najednou po dvou mesicich uz stoji 9 900 je videt podle takovych slev kolik stoji vyroba kdyz se da tak najednou slevnit a za rak stoji ten stejnej mobil pulku toho co pri vydani a stejne na nem vydelaji. nizsi cena je sice mensi zisk ale zato se prda vic kusu a o to podle me jde

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).