Domů » Bleskovky » Samsung a Sony za sebou nemají úspěšné čtvrtletí, HTC překvapilo mírným ziskem

Samsung a Sony za sebou nemají úspěšné čtvrtletí, HTC překvapilo mírným ziskem

Některé společnosti podnikající v mobilních technologiích zveřejnily v uplynulém týdnu své finanční výsledky za poslední čtvrtletí. Kdo z trojlístku Samsung, Sony a HTC dokázal svými výsledky uspokojit analytiky a kdo naopak zklamal?

 
Ilustrační obrázek

Samsungu má za sebou špatný konec čtvrtletí

Začněme jedničkou na trhu se smartphony, jihokorejským Samsungem. Již předchozí odhady se zmiňovaly o tom, že Samsung čeká velmi špatný konec čtvrtletí a zveřejněná finanční zpráva to jen dokazuje. I když korejský gigant dokázal prodat o pár procent mobilních telefonů více než v minulém čtvrtletí, jednalo se spíše o lowendové modely a proto celkové příjmy mobilní divize spadly z 26,08 na 22,3 miliardy dolarů. Srovnání se stejným obdobím v loňském roce je ještě více kruté – pokles tržeb o 36 %, pokles provozního zisku dokonce o rekordních 74 %. Zisk činí 1,6 miliard USD, což je nejméně za poslední tři roky.

  

Neúspěch mobilní divize se promítl do celkového hospodaření společnosti, tržby meziročně klesly o 20 % na 44 miliard dolarů, zisk spadl na 4 miliardy dolarů, což je oproti loňsku téměř polovina. Díru po mobilní divizi se v trezorech Samsungu snaží zaplnit výroba polovodičů, displejů a pamětí, příjmy této divize vyrostly o 10 % a díky tomu přinesla vyšší zisk než výroba telefonů – 2,1 miliardy dolarů. Uvidíme, kam nelítostný konkurenční boj s především čínskými značkami mobilní telefony Samsung zanese a zda se korejský gigant nepřeorientuje spíše na výrobu komponent.

Sony je stále ve ztrátě

Japonská společnost Sony vykázala čistou ztrátu 1,2 miliard dolarů, přičemž mobilní divize se na ní podílela ztrátou 1,5 miliard dolarů. Vloni přitom skončila v mírném zisku 80 milionů dolarů. Analytiky nepotěšil ani výhled na zbytek roku, Sony snížilo své odhady prodaných smartphonů ze 43 mlionů kusů na 41 milionů. Strategie vydávat vlajkovou loď dvakrát do roka se zřejmě japonskému výrobci nevyplácí.

  

Za to úspěchy sbírá na poli herních konzolí, Playstation 4 si ve třetím čtvrtletí koupilo 3,3 milionů zákazníků, což je téměř dvojnásobek ve srovnání s Xboxem One. Herní divize skončila v zisku 194 milionů dolarů a dařilo se také televizním a ostatní AV technice. Celková ztráta 1,2 miliardy dolarů tak mírně předčila očekávání analytiků, v budoucnu však můžeme očekávat jistá omezení ve výrobě mobilních telefonů, které jsou pro Sony koulí na noze. Současný šéf mobilní divize Kunimasa Suzuki byl po ohlášení finančních výsledků odvolán z funkce.

HTC v červených číslech

Tchajwanská společnost HTC, která ještě nedávno balancovala nad propastí, se zatím drží těsně nad čárou, pod níž se čísla píší červeně. Ve třetím čtvrtletí letošního roku vykázala hubený zisk 19 milionů dolarů, příjmy činily 1,38 miliard. Oproti předchozímu čtvrtletí příjmy poklesly o 37 % a oproti stejnému období v loňském roce o 11 %, díky snížení marketingových a administrativních nákladů však HTC vykázalo zisk, zatímco ve stejném období v loňském roce poprvé v historii společnosti skončilo v červených číslech.

   

HTC prohlásilo, že za uspokojivými finančními výsledky stojí úspěch telefonů řady Desire, modely 610 a 510 se dobře prodávají v Evropě a USA, zatímco 816 na Tchajwanu, v Číně, Indii a na Blízkém východě. Globálně se dobře prodává i vlajková loď HTC One (M8). Výhledy společnosti do příštího kvartálu jsou optimistické, HTC počítá s příjmy na současné úrovni a tím pádem i podobným ziskem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments