Domů » Články » Model P8 nabídne skvělý fotoaparát a tělo odolné vůči stříkající vodě, říká šéf divize zařízení Huawei (rozhovor)

Model P8 nabídne skvělý fotoaparát a tělo odolné vůči stříkající vodě, říká šéf divize zařízení Huawei (rozhovor)

Na veletrhu MWC jsme vyzpovídali šéfa oddělení Huawei Device pro střední, východní a severní Evropu, Yanmina Wanga. Hovořili jsme především o budoucích plánech výrobce i o chystaném modelu P8.

Yanmin Wang pracuje ve společnosti Huawei již od roku 1999 a v současnosti zaujímá pozici prezidenta oddělení Huawei Device pro střední a východní Evropu a severské země. Náplní jeho práce je udržování portfolia a plánování nových zařízení. My jsme ho na letošním Mobile World Congressu v Barceloně krátce vyzpovídali a optali jsme se ho například i na budoucí plány společnosti Huawei.


Yanmin Wang na MWC 2015 v Barceloně

V uplynulých letech prodeje smartphonů Huawei konstantně rostly. Věříte, že tento trend bude pokračovat? Jak vysoké jsou vaše ambice?
V současnosti jsme na globálním trhu v prodejích smartphonů na třetím místě, rozdíly mezi touto a zbývajícími dvěma místy na pomyslném stupni vítězů jsou ovšem propastné. Věříme, že náš růst bude pokračovat a jednou se dopředu posuneme, bude to ale trvat dlouho. Náš tým vskutku velmi tvrdě pracuje na tom, abychom takového cíle dosáhli.

V oblasti smartphonů Huawei zaujímá výraznou pozici. U tabletů už ovšem, přinejmenším na evropském trhu, hraje spíše druhé housle. Plánuje se společnost na tuto oblast více zaměřit nebo se i nadále bude jednat o poněkud okrajovější záležitost?
Pro výrobce jako my není jiné cesty, než uvádět na trh tablety s Androidem. Trh s těmito zařízeními je také na vzestupu, neshledáváme v něm ovšem takový potenciál jako u smartphonů. V každém případě hodláme investovat do nových technologií a naše postavení na tomto trhu posouvat směrem vzhůru.

15. dubna bude v Londýně představen váš nový vlajkový model P8. Co jste nám o něm ochoten prozradit?
Huawei P8 přijde s hliníkovou unibody konstrukcí a také fotoaparátem, který bude excelovat v horších světelných podmínkách. K dispozici bude také rozpoznávání hlasu, pomocí nějž budete moct dávat telefonu úkoly a s tím souvisí nová verze prostředí Emotion UI se spoustou nových interaktivních a zábavných funkcí. Těšit se můžete také na zcela nový procesor s nativní podporou LTE a v neposlední řadě bude kryt pokrytý speciální vrstvou (nano-coating), která zabrání vlhkosti v poškození telefonu.

Android má okolo sebe obrovskou komunitu vývojářů s nimiž někteří výrobci, jako například Sony, do určité míry spolupracují. Jaký postoj zaujímá k této problematice Huawei?
Souhlasíme s tím, že komunita je pro Android vskutku velmi důležitá. My se snažíme být ke třetím stranám co nejotevřenější a bereme jejich stanoviska v úvahu mimo jiné i při vývoji nových verzí prostředí Emotion UI. To je ostatně nutnost i proto, abychom mohli naše prostředí co nejlépe přizpůsobovat konkrétním trhům.

Někteří výrobci vypustili do světa Google Play edice svých smartphonů využívající čistý Android AOSP. Nechystá se Huawei k podobnému kroku?
Lidé z jednotlivých částí světa jsou velmi odlišní, mají odlišnou kulturu a odlišné nároky. Proto je potřeba systém vždy přizpůsobit danému trhu tak, aby z něj zákazník měl co nejlepší uživatelský zážitek. V této oblasti čistý Android nedostačuje, jelikož takto individuální potřeby zkrátka nedokáže uspokojit. Tým, který aktuálně stojí za jeho vývojem, není velký a skládá se z několika stovek zaměstnanců. Huawei má ovšem pro vývoj softwaru vyčleněný vskutku velký tým, který pracuje na tom, aby všude zákazníci dostali produkt co nejlépe přizpůsobený jejich potřebám.

V dobách, kdy chytré telefony byly doménou několika nadšenců, se výrobci předháněli v tom, kdo vyrobí nejmenší smartphone. Dnes je trend opačný a úhlopříčky displejů konstantně rostou. Například Sony má ovšem v nabídce modely s přídomkem Compact, které nabídnou špičkovou výbavu v kompaktním těle. Chystá Huawei něco podobného nebo se bude držet zavedeného „čím vybavenější, tím větší“?
To je dobrá otázka (smích)! Je pravda, že jsou lidé, kteří preferují displeje o nižších úhlopříčkách. Velká část uživatelů se ovšem nedokáže vrátit k menší obrazovce poté, co vyzkouší tu větší. Důvodem je skutečnost, že rozměrnější displej nabídne mnohem lepší uživatelský zážitek z konzumace obsahu jako jsou videa, hry, internet, sociální sítě a podobně. Jeho kvalita se navíc neustále zvyšuje. Zjednodušeně bychom tak mohli říct že větší obrazovka = větší hodnota.

Huawei se samozřejmě angažuje na rostoucím trhu nositelné elektroniky. Řeknete nám na toto téma více?
Huawei patřilo mezi první společnosti, které se na tomto trhu začaly více angažovat. Jedná se o velmi konkurenční prostředí a skrývá se zde velký potenciál. V současnosti mají tato zařízení ale několik problémů, které zabraňují tomu, aby uživatelský zážitek byl uspokojivý. Mnoho lidí své wearables po několika týdnech či měsících používání odložilo a za vinu to můžeme klást výdrži baterie, kvalitě displejů a také softwaru a nedostatku dobrých aplikací. Huawei hodlá do tohoto odvětví investovat a výše uvedenými problémy se zabývat tak, aby naše nositelná elektronika byla vskutku pro každého.

V květnu 2014 CEO Huawei prohlásil, že Quad HD displeje jsou nesmysl a společnost se raději bude soustředit na lepší výdrž baterie. Dosud se tohoto stanoviska Huawei drží a žádný takový smartphone nepředstavilo. Plánujete u toho zůstat?
Použitím obrazovky s Quad HD rozlišením se zvedá energetická náročnost o nějakých 20 %. Rozdíl v kvalitě obrazu je přitom pro běžného uživatele naprosto nerozeznatelný, kdežto výdrž je v praxi mnohem podstatnější. Proto raději investujeme zde, potažmo do vývoje lepšího hardwaru a dalších součástí, které mají na uživatelský zážitek větší vliv.

V současnosti se na trhu objevují různá experimentální řešení jako například zahnuté displeje od Samsungu a LG. Chystá Huawei nějaké zajímavé novinky s obdobně inovativními prvky?
Je vskutku nespočet obdobných věcí, do kterých bychom mohli investovat. My se chceme zaměřit především na to, co vyžadují uživatelé a krok po kroku daný prvek zavádět do praxe.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

13 komentářů

 1. Nie ďakujem. Prečo ? Lebo do roka sa Huawei vykašle na nových zákazníkov P8. Tak ako to spravili s P7. Lebo model P7 + Mate7 systém Lollipop nedostanú.

  • pedes (neregistrovaný)

   Pokud se domníváte, že dělat aktualizace za každou cenu je třeba pak je váš pohled asi správný. Nicméně vidím to spíš tak, že Huawei vydává aktualizace a to tehdy pokud něco řeší nebo přináší novinky. Aktualizace vznikají. Model P6 dostal Android 4.4, pro model P7 samozřejmě aktualizace proběhla také (V červnu na verzi B121, v červenci na B126). Po ní přišla další, updatující EMUI 2.3 na EMUI 3. A5 je v plánu, smartphony procházejí testováním, aby po aktualizaci nevznikaly zbytečné bugy. Aktualizace na P7 se dočkáte v dohledné době.

  • Silver (neregistrovaný)

   Hlavně že bylo oznámeno že nedostanou

  • To je nějaké zvláštní, že bude aktualizace P7 v dohledné době, když bylo oznámeno ze strany oficiálního zastoupení ČR Huawei, že P7 ani jiné současné modely Android 5 nedostanou. Tak jak to tedy je ?

  • Mne nejde ani tak o ten Lollipop ako o to, že do roka sa vykašú na zákazníka TOP modelu. To sa u Samsnungu, HTC alebo Sony ešte nestalo…

 2. Fifa (neregistrovaný)

  To nebývá úplně běžný ne, že se člověk rozpovídá o ještě nepředstaveným produktu? Za mě palec hore, na Ascend P8 se těším jako malej kluk. už se ví kdy bude?

 3. Dudek (neregistrovaný)

  No nevím jak to bude s aktualizací na P7. Třeba se dočkáme, ale tady se píše něco jiného: [odkaz] , ale radši bych tomu nevěřil a doufal že na svoje top modely loňska A5 bude.

 4. xzeit (neregistrovaný)

  Jsem zvědavý,jestli ten superfotoaparát dostane taky xenonový blesk.

 5. Terrif (neregistrovaný)

  já jsem byl k týhle značce dříve hodně nedůvěřivý, ale co je tak sleduju, začíná jim to jít. P7 má přítelkyně a je spokojená (malej lehkej telefon pro holku) a jesti bude P8 nějaký výkonnější dělo, navíc třeba částečně voděodolný, tak za mě dobrý. Ale nesmějí to přepálit s cenou.

 6. Who? (neregistrovaný)

  Kdy že bude ta keynote please?

  • Martin Pavlović

   Oficiální představení Huawei P8 proběhne 15. dubna v Londýně a od nás se opět můžete těšit na první dojmy a videopohled přímo z místa dění :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).