TOPlist

Recenze Sony Xperia Z3: Předražená touha po dokonalosti

Sony akceleruje cyklus obměny své vlajkové lodě a stává se tak společností, která uvádí své top modely rychleji, než stíhají výrobci hardwaru uvádět novinky na trh. Jak moc velký smysl toto počínání má? A je vůbec důvod se Xperií Z3 zabývat, když zde máme stále skvělou Z2?

Společnosti Sony se v minulosti několikrát podařil husarský kousek a uvedla na trh něco, čím smetla konkurenci ze stolu. Ať to byl přenosný přehrávač hudby Walkman, jehož název i přes ochrannou známku zlidověl a říkalo se tak každému „walkmanu“ :), či herní konzole Playstation, která zcela změnila rovnováhu sil na herním trhu.

U mobilních telefonů kdysi Sony velmi obtížně hledala svojí tvář. První modely pro společnost vyráběl německý Siemens, který si právě u Sony vyzkoušel masovou výrobu mobilů, aby ji následně převedl k sobě a dostal se mezi tři největší výrobce na světě. V tuto dobu se v Sony rozhodli pro vlastní výrobu mobilních telefonů, a tak kromě levné a přístupné řady J vznikla také řada Z. Současné Xperie tedy nejsou prvními přístroji v historii Sony, které používají typové označení Z.

Na přelomu tisíciletí jsme tu měli modely CMD-Z1, CMD-Z5 a CMD-Z7. Původní Z1 byl mobilní telefon s extrémně inovativním přístupem k ovládání a vzhledu přístroje. Následující Z5 vylepšila, co se dalo, a ve své době platil Sony CMD-Z5 za jeden z nejlepších telefonů vůbec. O to větší zklamání přinesla třetí generace CMD-Z7, která přišla na trh jednoduše pozdě vzhledem ke své výbavě, a i když byla Z7 stále krásný kousek, konkurence v podobě Siemensu a Nokie již byla jinde. Siemensu nicméně došel dech s mobily v roce 2005 a Nokii v době nedávno minulé. Jak si povede nové Zetko od Sony? Je směr, kterým se Sony snaží ubírat správný, nebo jej časem neustojí?

Hned v úvodu vám prozradíme, že v případě nového vlajkového modelu Xperia Z3 se není čeho obávat. Jedná se o velmi povedeného nástupce, který sice staví na podobných hardwarových parametrech, ale v oblasti designu jsme se dočkali drobných vylepšení a zmenšilo se také tělo. Škoda snad jen zbytečně vysoké ceny, která pravděpodobně současné majitele modelu Xperia Z2 přejít nedonutí. Navíc, Xperia Z2 je stále skvělý stroj a sehnat se dá za podstatně nižší cenu.

Klady (+)

 • pevné tělo, ergonomie
 • dobře viditelná notifikační dioda
 • odladěné a rychlé prostředí
 • stereo reproduktory
 • kvalitní zvukový výstup
 • povedený displej
 • vodotěsné tělo, stupeň krytí IP68
 • vysoký hrubý výkon

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • zadní kryt extrémně klouže po hladkém povrchu
 • záda jsou náchylná na poškrábání
 • mezery v lícování na okrajích
 • usazování otisků prstů na těle
 • nesmyslné aplikace se zkušební lhůtou (lze odinstalovat)

Obsah balení: Základ musí stačit

Stejně jako u většiny současných mobilních telefonů se výrobce s obsahem balení u své nové vlajkové lodě příliš nevytáhl. Uvnitř nevelké krabice najdete samostatnou Xperii Z3, USB redukci do zásuvky a microUSB kabel. Samozřejmostí jsou návody a to je vše. Veškeré další příslušenství je tedy potřeba dokoupit, pokud jej budete vyžadovat.

Konstrukce a vzhled: Neposedná kráska

Sony Xperia Z3 je obecně považovaná za hezký mobilní telefon, k čemuž jistě přispívá bezchybné dílenské zpracování. Xperia Z3 je opravdu pevný kus hardwaru, a ať jsem se snažil mobilní telefon trápit jakkoli, konstrukce nevydala ani hlásku ani se nijak neprohnula.

Velikostně přitom není Xperia Z3 žádný střízlík. S rozměry 146 × 72 × 7,3 mm patří mezi velké mobilní telefony. Těmto rozměrům odpovídá i hmotnost přístroje, která se zastavila na hodnotě 152 gramů. Oproti starší Xperii Z2 je tedy novinka lehčí o 11 gramů. Celkové rozměry se taktéž zmenšily, i když se ve všech směrech jedná o desetinky milimetru až milimetr.

 

Dílenské zpracování přístroje je jedním slovem příkladné. Zadní a přední strana Xperie Z3 je pokryta odolným sklem, boky přístroje jsou kovové. Nově jsou ale hrany zakulacené a Xperia Z3 se tak oproti předchozím modelům překvapivě lépe drží v ruce. Okraje přístroje nijak nevystupují nad povrch obou sklíček a jsou s nimi zcela zarovnané. Tuto honbu za precizností nicméně odnesla záda. Mobil se mi během testů podařilo na zádech poškrábat, a to jej nikdy nenosím v kapse s klíči či mincemi. Důvodem je vysoká kluznost přístroje na libovolném povrchu. Stačí jej položit na stůl a trochu do něj strčit a telefon si to už sviští po rovné ploše.

  

Přední straně dominuje displej, který má úhlopříčku 5,2″ a full HD rozlišení 1920 × 1080 pixelů. V tomto směru se od předchozího modelu neudála žádná změna. Nad displejem najdeme reproduktor včetně několika čidel a indikační LED diodu. Ta se přemístila z reproduktoru do levého horního rohu, což její čitelnosti pouze prospělo. Pod displejem najdeme druhý reproduktor, díky kterému hraje Xperia Z3 při čelním pohledu stereo.

Levý bok obsahuje krytku microUSB konektoru, konektory pro dokovací stanici a zdířku na provlečení poutka. Pravá strana hostí krytku, jež schovává slot na microSD kartu a slot na nanoSIM. Xperia Z3 je tak první ze série, která přechází na nejmenší velikost SIM karet.  Kromě této krytky najdete na pravém boku také klávesu pro uspání přístroje, kolébku hlasitosti a dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. Rozmístění ovládacích prvků se tak od předchozího modelu nijak nezměnilo. Jejich umístění považuji za výborné a pro základní ovládání telefonu není potřeba nijak přehmatávat.

Zadní strana nese NFC anténu a čočku fotoaparátu společně s LED diodou na přisvícení. Ani zde se opticky proti staršímu modelu neudála žádná změna. Nicméně fotoaparát má jiné ohnisko, o čemž si povíme později.

Jak jsem již předeslal, dílenské zpracování je skvělé. Dvě věci ho ale zbytečně srážejí dolů. Tím prvním jsou nepatrné mezery mezi boky a sklem na přední i zadní straně. Už po pár dnech používání se mi do těchto mezer dostával prach a nečistoty, které jdou velmi špatně vyndat ven. Druhé negativum spatřuji v tom, že je celý přístroj kluzký. V ruce drží pevně, sklo na kůži neklouže, a pokud nemáte ruce příliš mastné, nemusíte se ničeho bát. Jakmile ale Xperii Z3 položíte na libovolný lesklý povrch, který je pouze minimálně nakloněný, můžete po chvilce očekávat pád na zem.

 

Položte Xperii Z3 na vyžehlené košile, na mírně nakloněný polštář či na palubní desku, a po chvíli sklouzne. Úspěšnost pádu na zem je neuvěřitelná. Kvůli vysoké kluzkosti se bohužel velmi jednoduše poškrábají záda. Drobné nečistoty pod přístrojem při pohybu udělají své a na první škrábance nebudete čekat dlouho. Koupě pouzdra tak považuji u Z3 za nutnost, a to jak z hlediska kluzkosti, tak kvůli ochraně před poškrábáním.

Čím Sony dlouhodobě odlišuje své Xperie od konkurence, je vodotěsnost a prachuvzdornost. Oproti předchozímu modelu byla odolnost vůči prachu a vodě zvýšená a Xperia Z3 tak dosahuje nejvyššího možného stupně krytí IP68. V redakci jsme samozřejmě telefon podrobili pořádné vodní lázni, ale ani po třech hodinách položených ve zhruba 20cm váze se mu vůbec nic nestalo a voda se nikam nedostala. 

 

Displej: Patří k současné špičce

Displej u Xperie Z3 patří na špičku současného trhu. Při úhlopříčce 5,2″ má rozlišení 1920 × 1080 pixelů, což odpovídá hustotě pixelů 424 ppi. I když někteří konkurenti nabízejí displeje s vyšším rozlišením, na běžné použití full HD plně postačuje a jednotlivé pixely nejsou pozorovatelné – obraz je tedy parádně jemný.

  

Displej je dobře čitelný na přímém slunečním světle, stejně tak dokáže výrazně snížit jas v absolutní tmě. Snížení jasu u displeje má na starosti světelné čidlo, případně jej lze měnit manuálně. Čidlu lze navíc nastavit, v jakých hodnotách jasu se má pohybovat. Barevné podání je výborné a pozorovací úhly také, byť k mírnému poklesu jasu při ostrém pohledu z boku dochází. Na podání barev ale nemají úhly pohledu žádný vliv. Displej rozeznává až 10 doteků a můžete jej ovládat i v rukavicích. 

Hardware a zvuk: Výkon s nádechem DejaVu

Sony Xperia Z3 je poháněná procesorem Snapdragon 801 na vysoké frekvenci 2,5 GHz. To je také jediný rozdíl oproti Xperii Z2, která má identický procesor, ale na nižší frekvenci 2,3 GHz. Operační má kapacitu 3 GB RAM a jako grafický akcelerátor je použitý Adreno 330. Při běžném používání nepocítíte nedostatek výkonu ani jednou, vše je příkladně plynulé a bez zadrhávání. Svou měrou se na tom podílí kromě vysokého hrubého výkonu také odladěná nadstavba, kterou výrobce používá. Ani při spuštění více aplikací telefon nezaváhá a jejich běh i přepínání jsou bezproblémové.

Výkon jsme změřili pomocí dvou benchmarků s následujícími výsledky:

 •        AnTuTu: 42 713 bodů
 •        3D Mark IceStorm Unlimited: 17 980 bodů

Interní paměť má kapacitu 16 GB (volných je necelých 12 GB) a lze použít paměťové karty microSD do maximální velikosti 128 GB. Systém ale zatím neumožňuje nastavit, které úložiště bude vaše primární. Pokud si ale budete hudbu a fotografie ukládat na SD kartu, problém s místem v interní paměti mít pravděpodobně nebudete.


Srovnání: Xperia Z3, Galaxy S5 a iPhone 6

Zvukový výstup je jedním slovem perfektní. I když si pohrajete s ekvalizérem a vyženete basy, na hlasitost to nemá téměř žádný vliv. Prokreslení zvuku je výborné, při použití kvalitních sluchátek si užijete jak hutné basy, tak vykreslené středy a křišťálové výšky. Osobně poslouchám hudbu na mobilu denně a u Xperie Z3 jsem si to opravdu užíval.

Baterie a výdrž: Skvělá práce, Sony

Baterie v Xperii Z3 dosahuje menší kapacity než Xperia Z2, a to o 100 mAh. Celková kapacita je 3 100 mAh, přesto jsem byl s výdrží spokojený. Sony velmi často označuje Xperii Z3 jako mobilní telefon, který vydrží 2 dny v zátěži. S tím lze v obecné rovině souhlasit.

Pokud jsem Z3 používal s vypnutou funkcí Stamina a naopak zapnutou veškerou synchronizací, s mobilem fotil, natáčel, hrál hry, poslouchal hudbu, psal, četl si, telefonoval…, dostal jsem se maximálně na 32 hodin výdrže. V praxi to znamenalo sundání mobilu z nabíječky ráno v 7 hodin a její opětovné zapojení druhý den odpoledne. Zdůrazňuji, že při vysoké zátěži. To je výborný výsledek a příliš mobilů na trhu s podobnou výdrží nenajdete. Stejně spokojený jsem byl pouze s G2 od LG a Note 3 od Samsungu.

 

Pokud jsem aktivoval Stamina mód a mobil se snažil používat méně aktivně, tzn. jsem například tolik nehrál hry, šla výdrž nahoru – celé 2 dny na jedno nabití nebyl problém. Za tohle patří směrem do Sony pochvala. Výrobce navíc v Xperii Z3 poprvé představuje nový úsporný mód nazvaný Ultra Stamina, který po vzoru Samsungu a HTC odřízne mobil od drtivé většiny funkcí výměnou za extrémní výdrž. V tomto módu tedy můžete pouze telefonovat, psát SMS, používat kalkulačku, budík a podobné základní služby. Nicméně výdrž by se měla pohybovat kolem týdne na jedno nabití.

Naopak při přehrávání filmů nepodává Xperia Z3 příliš dobré výsledky. Pokud dáme jas displeje na maximum a hlasitost do sluchátek na polovinu, dojde smartphonu energie za 6 hodin a 10 minut. Snížení jasu na čtvrtinu nicméně velmi pomůže a sledování filmů v tmavém prostředí posouvá výdrž na skvělých 12 hodin. Baterie se přiloženou nabíječkou kompletně nabije za 2 hodiny a 25 minut.

Operační systém a uživatelské prostředí: Drobné změny

Xperia Z3 přichází na trh s poslední verzí Androidu 4.4.4 KitKat, což do budoucna může být zásadním důvodem ke koupi. Dá se totiž předpokládat, že Sony bude déle podporovat právě Z3 oproti starším modelům, i když podporu pro Xperii Z2 také pravděpodobně hned tak „neusekne“. Sony už několik let sází na vlastní uživatelskou nadstavbu TimeScape, která je mezi uživateli velice oblíbená, a to hlavně díky své přehlednosti a rychlosti, která si nezadá s čistým Androidem. Nicméně své chyby má.

 

Stejně jako Samsung, ani Sony se nesnaží příliš experimentovat, a tak je prostředí telefonů již delší dobu neměnné. Výrobky tím získávají v rámci značky identickou tvář, a nutno podotknout, že v případě Sony příjemnou.

 

Prostředí TimeScape je sice po programové stránce dost prorostlé v rámci celého operačního systému, nicméně Sony se příliš nesnaží měnit tvář Androidu. Díky tomu je grafika nepřeplácaná a spíše konzervativní, prostředí se tak bude líbit všem, kteří upřednostní eleganci před grafickými efekty. Jistý posun dopředu zaznamenala notifikační lišta, která sice po stažení stále neukazuje rychlé přepínače či jezdec na korekci jasu, ale lze se k těmto zkratkám nově dostat posunutím celé notifikační lišty doleva. Bohužel je zde háček. Pokud bude lišta plná oznámení, nikam se neposune.

 

Menu aplikací Sony stále zachovává, a nutno dodat, že to přispívá přehlednosti. Na plochy, kterých můžete mít maximálně 9, si jednoduše vytáhnete zástupce či widgety které potřebujete, a zbytek může zůstat skryt. V menu aplikací lze rovnat zástupce dle abecedy, času instalace, dle nejpoužívanějších či zcela libovolně na přání uživatele. Taktéž lze rovnou z menu aplikací jednotlivé programy odinstalovat. Jakmile se dostanete do nastavení, nečekají vás žádné experimenty. Vše je seřazené tak, jak jsou uživatelé Androidu po léta zvyklí.

 

Pokud hůře vidíte či pouze toužíte po co nejvíce jednoduchém prostředí, nově pro vás v Sony připravili možnost změnit standardní vzhled TimeScape. Jednoduchý úvod, jak se tento mód jmenuje, je zjednodušená obrazovka plochy, která obsahuje jen ty nejpoužívanější aplikace. Zástupce na ploše si můžete i v tomto režimu libovolně přeházet, či si vytvořit vlastní adresář, do kterého si přidáte často používané aplikace. Nechybí ani prostor na tři rychlé volby přímo na displeji.

Bonusové aplikace

Bonusové položky jsou u Xperie Z3 zastoupeny aplikací Navigon od Garminu, bohužel je aplikace funkční pouze po dobu 30 dnů. Poté je potřeba zaplatit. Dále zde najdete předinstalovaný AVG AntiVirus PRO. V plné verzi vám bude AVG fungovat po dobu 180 dnů a poté je opět potřeba zaplatit. Stále stejná písnička se opakuje u File Commanderu, což je správce souborů. Pro jednoduché použití dostačuje, pokud ale chcete aplikaci využít naplno, budete muset upgradovat na verzi Premium za 100 Kč. Zajímavá aplikace je Lifelog, která dokáže monitorovat vaši denní aktivitu s mobilem.

 

Poslech hudby, sledování filmů, chůzi, běh, jízdu na kole, jízdu v dopravním prostředku apod. Vše je následně zaznamenáno a vy si tak můžete podívat, jak vlastně svůj smartphone využíváte. Je zajímavé zjistit, kolik průměrně či součtem měsíčně trávíte například v aplikaci Hangout, kolik času jste strávili v jaké hře či kolik jste spálili kalorií. Pro plnou funkčnost je doporučený náramek SmartBand, pomocí kterého následně aplikace monitoruje i váš spánek.

 

Live on YouTube umožňuje streamovat záznam z vašeho fotoaparátu online přímo s přáteli na YouTube, Movie Creator vám z fotografií a videí z určitého data poskládá zajímavý film s různými obrazovými efekty. Movie Creator dokáže pracovat na pozadí, vůbec o něm nemusíte vědět. Pouze vám jednou za čas může přijít oznámení, že máte připravený nový vlastní film.

 

Aplikace Playstation ukazuje novinky ze světa této herní platformy a je bohužel celá v angličtině. Rádio FM je, jak název napovídá, klasické rádio. TrackID rozezná právě poslouchanou skladbu a vypíše vám o ní veškeré informace, TrackID TV udělá to samé s televizním pořadem či filmem.

Multimédia: Tradičně kvalitně

Slovo Walkman je pojmem a Sony jej dnes přetavuje spíše do softwaru. Hudební přehrávač Walkman působí moderním dojmem a skvěle se ovládá. Jako jeden z mála hudebních přehrávačů přímo od výrobce dokáže stáhnout o vaší hudbě informace z internetu a opravit názvy písní, zařadit k albům obrázky apod. Podporována je dynamická normalizace, kdy přehrávač všechny písničky přehrává s identickou hlasitostí, byť mohou být nahrané s rozdílnou.

 

Chuťovkou je hi-res Audio přes USB, kdy můžete připojit svojí Xperii k zesilovači s DA převodníkem přes USB a užívat si zvuk s vysokým rozlišením. Jednotlivé skladby lze třídit dle interpreta, alba, případně si lze vytvářet vlastní playlisty. Pokud ale posloucháte hudbu přes Hudba Play od Googlu či využíváte Deezer nebo Spotify, bude hudební přehrávač od Sony nevyužit. Byť je výborný, jeho offline zaměření jej v dnešní době velmi sráží dolů.

Přehrávač videí, nazvaný jednoduše Video, dokáže přehrát většinu filmových souborů, podporuje externí titulky či dokáže pomocí služby DLNA využívat ostatní domácí spotřebiče ke sdílení filmových souborů.  Prohlížeč obrázků, nazvaný Album, umožňuje kromě prohlížení obrázků v přístroji i online propojení s Facebookem, Picasou (Google+) a také službou Flickr. Prohlížení obrázků je velmi rychlé a v plné míře se zde ukazuje optimalizace a síla Z3.

Telefonování a organizace: Klasika à la Android

Aplikace pro práci s kontakty je rozdělená na 4 záložky, z nichž jedna zobrazuje seznam jednotlivých kontaktů, další číselník na vytočení hovoru včetně seznamu volání a také zde najdete záložku Oblíbené uživatele a Skupiny. Vše samozřejmě synchronizované v rámci vašeho Google účtu. Zde nehledejme rozdíly oproti ostatním přístrojům s Androidem. Kromě vzhledu je funkčnost stejná.

 

Kalendář dokáže zobrazovat roční, měsíční, týdenní a samozřejmě denní pohled, a to včetně agendy. Ovládání je jednoduché, dokonce máte u jednotlivých dnů předpověď počasí. Bohužel kvůli tomu, že v měsíčním zobrazení jsou události zobrazené pouze šedivou linkou, nevíte při tomto pohledu, který den vás čeká jaký typ schůzky, a musíte daný den označit, aby se vám pod kalendářem zobrazily detaily. Při týdenním pohledu je vše v pořádku a vidíte u každé události také barvu kalendáře, do kterého spadá.

Konektivita, GPS a prohlížení internetu: Síla hardwaru

Zde není, co bychom mohli Xperii Z3 jakkoli vytknout. Najdete zde vše, od GPRS přes EDGE, HSPA+ až po LTE. LTE splňuje normu Cat4, dokáže tedy z mobilu odesílat data rychlostí 50 Mpbs a stahovat až 150 Mpbs. Nemůže samozřejmě chybět ani Wi-Fi s dvojicí antén podporující protokoly a/b/g/n/ac, podporou Wi-Fi direct a vytvářením Wi-Fi hotspotu, či podpora služeb DLNA. Bluetooth je přítomné v úsporné verzi 4.0 a tradicí u Sony se stala technologie NFC. MicroUSB konektor podporuje MHL 3, USB OTG a USB Host. Sony ve specifikacích přístroje nezmiňuje funkci MirrorLink, ale jelikož jí disponují předchozí modely, dá se její podpora předpokládat i zde.

 

Z hlediska prohlížení internetu je Xperia Z3 velmi komfortní přístroj. Velký jasný displej a zcela plynulý chod jistě ocení každý. Jelikož jako jediný prohlížeč v přístroji slouží Chrome, můžete si synchronizovat veškerou svojí práci v prohlížeči se svým stolním počítačem či notebookem. I náročné a velké stránky zvládá Xperia Z3 zcela bez problémů.

Fotoaparát a záznam videa: Dobré, ale mohlo to být lepší

Sony je výrobcem snímacích čipů jak u Samsungu Galaxy S5 (S4, S3), tak u iPhone 6 (6 Plus, 5, 5S) apod. O to více zamrzí, že výkon ve vlastním top modelu není tak přesvědčivý jako u konkurentů, kterým dodává hardware. Tím nechci říct, že Xperia Z3 fotografuje nebo natáčí špatně, nicméně čekal jsem lepší výsledky. Maximální rozlišení fotografie je 20 MPx, tedy 5248 × 3966, a to ve formátu 4:3. Pokud chcete fotografovat ve formátu 16:9, fotoaparát provede pouze ořez a snímek sníží své rozlišení na 15 Mpx, které činí 5248 × 2952 pixelů.

Ořez je tedy poměrně drastický a z hlediska toho, abyste zabrali co nejvíce, doporučuji používat určitě plný formát. V režimu 4 : 3 sice nebudete mít snímanou scénu přes celý displej, nicméně zachytíte podstatně více. Oproti předchozím modelům vám v tom navíc pomůže širší ohnisko, které je nyní 25 mm oproti 28 mm u Xperia Z2.

Pokud se nejdříve podíváme na rozhraní fotoaparátu, nedošlo zde oproti předchozím modelům k žádným změnám. K dispozici máte dvě spouště, jednu na video a jednu na fotografie, což hodnotím kladně, stejně jako rychlé volby na kraji displeje. V automatickém režimu zde sice najdete pouze nastavení LED diody, respektive blesku, v „manuálním“ módu ale můžete upravovat korekci expozice, vyvážit ručně bílou barvu, nastavit ISO apod. Velmi se mi líbila funkce ostření na tvář, kde detekce funguje opravdu na výbornou. Rozhraní fotoaparátu je velice rychlé a povedené. Chybí mi pouze možnost uživatelsky měnit zástupce na kraji displeje.

Specialitou Sony jsou aplikace fotoaparátu, kde kromě klasického automatického režimu, tak jako režimu s manuálními možnostmi, máte k dispozici celou řadu mini aplikací, které jsou napsané přímo pro fotoaparát. Klasikou se již stala funkce Efekt AR, která zařídí, že se na displej přimotá například tyranosaurus Rex či skřítkové, nebo funkce Sound Photo, kde se k právě pořízené fotografii přiřadí zvuk z mikrofonů. Jeden z módů vám umožní nahrávat video ve 4K rozlišení, další umí zpomalené záběry v 720p, ale při 120 snímcích za vteřinu.

Mód Zepředu vloží do právě fotografované scény váš obličej pomocí přední kamerky. Velmi zajímavý je mód Více fotoaparátu, který umožní propojení více přístrojů Xperia pomocí Wi-Fi, načež můžete fotografovat společně jednu scénu z více úhlů. Snímky jsou poté složeny do jednoho vedle sebe, čímž získáte zajímavou koláž bez dodatečné práce v editoru.

 

Klasikou jsou funkce Panorama či Timesfhit Burts, kde si můžete z hromady snímků, které Xperia Z3 pálí v neuvěřitelné kadenci, vybrat ten nejlepší. Jako nejméně použitelnou vidím funkci Rozostřené pozadí, kde výrobce píše, cituji: „Fotografie s pozadím rozmazaným jako u digitální zrcadlovky.“ Rozostření pozadí je sice hezké, ale navazuje na ostatní objekty velmi nedokonale, což je pádný důvod tuto funkci nepoužívat.

Sony Xperia Z3 navíc těží z hardwarové spouště na boku přístroje. Při běžném fotografování je namáčknutí spouště jednoduše přirozené a s Xperií Z3 se tak fotografuje stejně jako s klasickým fotoaparátem. Díky vodotěsné konstrukci lze ale fotografovat a natáčet i pod vodou. Displej lze totiž, nejenom při fotografování, uzamknout a tím pádem zamezit jeho reakcím s vodou. Skočit s mobilem do vody a fotografovat pod hladinou je tak hračka.

Kvalita fotografií a videa

Co se týká samotné kvality fotografií, nejsem zcela spokojen, jak jsem se zmínil o dva odstavce výše. Pokud budete fotografovat ve velmi jasných podmínkách, typicky odpoledne za slunečného dne, bude vám Xperia Z3 vytvářet jedny z nejlepších snímků mezi smartphony vůbec. Barevně jsou snímky velmi umírněné, odpovídají realitě, a musím pochválit hezkou drobnokresbu při fotografování blízkých předmětů. Toto platí při ISO 50. Jakmile jde ale ISO hodnota nahoru, kvalita fotografií dramaticky klesá. ISO 200 je ještě použitelné, byť nástup šumu je viditelný, od ISO 400 ale začínají být snímky špatné. Začínají se třepit okraje předmětů, fotoaparát ztrácí schopnosti kresby u na detaily bohatých předmětů a klesá barevná věrnost. ISO 800 a výše je použitelné zřídka, byť výjimka se najde.

-

 - - -

Fotoaparát Xperie Z3 také dost trpí při fotografování v dynamicky bohatých scénách. Přepalům na snímku se budete vyhýbat těžko, v tomto směru pomůže pouze ideální kompozice z hlediska světla, které ale ne vždy budete moci dosáhnout.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Nutno na druhou stranu přiznat, že Sony není v tomto zdaleka samo. Spousta telefonů dnes vytvoří na oko krásnou fotografii, která na displeji vypadá náramně, při prohlédnutí na počítači je ale realita jinde. O to více mě mrzí, že Sony u Xperie Z3 doslova píše, že si naše nejlepší okamžiky zaslouží více než tmavé a rozmazané snímky. Firma tak vzbuzuje neprávem dojem, že Xperia Z3 disponuje fantastickým fotoaparátem, který sráží polovinu konkurentů na kolena.

- - -

Bohužel to tak není a Xperia Z3 je tak svým výkonem velmi podobná Xperii Z2, ne-li stejná. Při velmi dobrém světle tedy budete spokojeni, fotografování ve tmě či za ztížených podmínek  ale žádná výhra není.

Video umí Xperia Z3 natáčet jak klasicky ve full HD rozlišení, tak ve 4K či ve zpomalených záběrech. Při běžném natáčení v rozlišení 1920 × 1080 pixelů a při klidnější scéně budete s videem na mobilní poměry spokojeni. Barevné podání obrazu je výtečné, zkazit radost z videa však může občasné viditelně přeostření a nepříjemné trhání obrazu při švenkování. Dost často jsem měl také problém zaostřit v momentě, kdy jsem se pokoušel natáčet v noci.

Natáčení ve 4K rozlišení s sebou nese stejné pozitivní i negativní stránky jako při natáčení ve full HD. V tomto režimu se nicméně navíc často objevuje hláška o možném vysokém zahřívání přístroje a je pravda, že delší natáčení ve 4K rozlišení už Z3 slušně rozpálí.

Zpomalené záběry působí fantastickým dojmem, zde ale přiznávám, že mám slabost pro tento typ záběrů. Snížení rozlišení na 720p s sebou nese znatelnou ztrátu detailů, přesto si lze tyto záběry užít.

Konkurence

Konkurencí je pro Xperii Z3 pouze to nejlepší, co lze na trhu najít. Jako největšího rivala lze brát Samsung Galaxy S5 (recenze), který má sice oproti Xperii Z3 navíc čtečku otisků prstu či měřič srdečního tepu, na druhou stranu nemá tak vysokou míru odolnosti vůči prachu a vodě a jeho tělo je vyrobené z plastu, což se materiálům a eleganci Xperii Z3 nemůže rovnat.

Jasným favoritem na místo jednoho z konkurentů je i LG G3 (recenze), které má vyšší rozlišení displeje či laserové zaměřování, opět ale ztrácí plastovým tělem a zcela chybějící odolností vůči vodě. Xperia Z3 disponuje také širšími možnosti fotoaparátu.

-

Co se designu a zpracování týče, je pro Z3 velkým konkurentem také HTC One M8 (recenze) s hliníkovým tělem a dobře odladěným uživatelským prostředím. Opět ale chybí odolnost vůči vniknutí vody a záporné body si telefon připisuje také za nepříliš povedený fotoaparát.

Velkým soupeřem pro Z3 bude také nový Apple iPhone 6 (recenze), který je sice postaven na jiné platformě, svojí cenou se ale stejně jako Xperia Z3 řadí mezi luxusní telefony.

-

Opomenout bychom neměli ani  Nokii Lumii 930 (recenze) na platformě Windows Phone. Slušný fotoaparát a skvěle dílenské zpracování mohou být pádným důvodem ke koupi.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia Z3 je velmi povedený smartphone, ať už z hlediska dílenského zpracování, skvělého displeje, slušné výdrže či parádně odladěného prostředí. Z hlediska běžného používání se vám do ruky dostane nadupaná mašina, která si poradí s každou hrou, nemá sebemenší problém s prohlížením internetu ani s editací fotografií či videa, a která když je hezky, tak skvěle fotí. Obecně je s telefonem zábava, ale stejně tak vás může svým vzhledem dokonale reprezentovat. Každá mince má ale dvě strany.

Tou druhou je u Xperie Z3 cena, která jednoduše neodpovídá samotnému přístroji (v době psaní recenze se pro zařízení z oficiální distribuce pohybovala okolo 18 990 Kč včetně DPH, některé e-shopy ji ale nabízejí levněji). Plně chápu, že se v Sony pokoušejí udělat ze zetkové série svých modelů prémiové zboží. Na to ale bohužel Sony chybí zástupy fandů ochotných utratit za sice špičkový, ale ničím nevybočující mobil nehoráznou částku. Dokonce ani marketing, byť se u Sony snaží, nedokáže uživateli vysvětlit, proč by měl dát za novinku skoro 20 tisíc korun. Protože má nejlepší fotoaparát? Kromě toho že nemá, tak nám to tvrdí všichni výrobci. Protože je nejvíce vodotěsný? Ano, to je. Nicméně tohle ten důvod opravdu nebude. Protože je elegantní? Pro každého je elegance něco jiného. Protože je výkonný? A který mobil v jeho ceně není?

Jednoduše řečeno. Sony Xperia Z3 je opravdu krásný kus elektroniky, který se výrobce snažil vybrousit k dokonalosti. Drobné nedostatky Xperie Z2 odstranil, přidal pár vylepšení a nesmyslně napálil cenu. A jelikož Xperia Z3 vyšla relativně krátce po Xperii Z2, mohu vám doporučit jedno. Pokud chcete Xperii Z3, počkejte chvíli, cena půjde jistě dolů, jelikož za aktuální částku si mobil koupí pouze fandové.

Nebo si kupte Xperii Z2 (recenze). Získáte prakticky totožný smartphone s identickým výkonem a fotoaparátem, ušetříte ale téměř 4 tisíce korun. Případně zde čeká několik velmi podobně vybavených konkurentů, mnohdy za zcela zásadně nižší cenu. Pro majitele Xperií Z2 je tak upgrade na novější Z3 krokem zcela nesmyslným. Osobně bych si Xperii Z3 koupil; ten smartphone se mi jednoduše velmi líbí a během testování jsem si na něj velmi rychle zvykl, ale za tuto částku to rozhodně neudělám. Promiň Sony.

Autor článku David Šantora
David Šantora
Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

Kapitoly článku