Domů » Recenze » Recenze Asus Padfone 2: Praktický hybrid s vysokou cenou

Recenze Asus Padfone 2: Praktický hybrid s vysokou cenou

Asus uvedl na trh druhou generaci netradičního zařízení, které v sobě kombinuje telefon a tablet. O kolik se změnil oproti první generaci a obstojí v konkurenci klasických smartphonů?

Asus Padfone 2 je velmi netradiční zařízení, a to nejen díky své unikátní koncepci, ale také díky své ne zrovna zanedbatelné ceně. Vězte, že s ním uděláte rozruch, kamkoli přijdete. Málokdo něco podobného někdy viděl a hlavně mezi laiky, kteří se o svět mobilních technologií tolik nezajímají.

 
Asus PadFone 2 na oficiálních snímcích

Dnešní recenzi musím pojmout netradičně, protože popisuji v podstatě dvě zařízení. Telefon a tablet. Zároveň je mi jasné, že mnozí z vás se i na základě tohoto článku budou rozhodovat, zdali Padfone 2 koupit či ne. Budu se snažit být objektivní, avšak na konci vnesu i svůj subjektivní pohled a trochu těch emocí, bez kterých se při hodnocení prostě neobejdu.

 

Ti co mě znají, ví, že jsem horká hlava a často vynáším předčasné soudy. Mnohdy je to poznat i z mých článků. V případě prvního Asusu Padfone jsem si ťukal na čelo a nechápal, že tohle někdo vymyslel, myslel to vážně s uvedením na trh, cenou a už vůbec ne, že by si takovou šílenost někdo koupil. Netrvalo dlouho a ona šílenost je to podruhé, ale tentokrát, řekněme, v civilizovanější verzi.

 

Asus navíc minulý týden na Mobile World Congressu v Barceloně představil nástupce Padfone 2, který nese označení Infinity. A pokud „dvojku“ označujeme za drahou, tak Infinity si zcela jistě zaslouží nálepku „extrémně předražené“ (více informací + videopohled naleznete v tomto článku), teď už se pojďme věnovat Padfone 2 samotnému.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si PadFone 2 můžete zakoupit.

Klady (+)

  • design a dílenské zpracování
  • nadprůměrná výdrž
  • rychlost a stabilita systému
  • netradiční koncepce
  • nadprůměrný fotoaparát

Zápory (-)

  • pomalejší tabletové rozhraní
  • chudší obsah balení
  • „schizofrenie“ aplikací
  • cena 
Asus Padfone 2 32GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Zarazily mě rozměry krabice, ve kterém jsem Padfone 2 dostal. Tablet a telefon se ale někam musí vměstnat. To, že se v krabici zbytečně plýtvá místem, je věc jiná. Záměrem bylo asi ohromit hned v začátku, což se povedlo.

- - - 
Obsah balení je základní, žádné bonusové příslušenství nečekejte

Po rozbalení už to ale takový zázrak není. V krabici najdete telefon, tablet, nabíječku, sluchátka a pár návodů. To je vše, bohužel nic navíc. Žádná klávesnice, stylus/headset a pouzdro jako u minulé generace. Asus očividně šetří a ne málo. Na druhou stranu, potřeba klávesnice či pochybné kombinace stylusu bezdrátového headsetu je diskutabilní a jen by tyto položky navýšily už tak vysokou cenu. Kdo je bude postrádat, může přeci dokoupit dle libosti a vlastního vkusu. Pouzdro by se ale určitě hodilo.

Videopohled

Design a dílenské zpracování

Jak telefon, tak tablet, jsou vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, které jsou příjemné do ruky a dokreslují hodnotný dojem z celého zařízení. Obzvlášť musím pochválit záda obou přístrojů. Tablet je má z pogumovaného plastu, telefon z vroubkovaného. Díky tomuto řešení ani jedna část neklouže v ruce a obě se dobře drží. Neduhem jsou snad jen otisky prstů ulpívající na zádech tabletu. Jednou za čas je utřete vlhkým hadříkem a jako kdyby nebylo.

- - -

Telefon je tenký (137,9 x 68,8 x 8,9 milimetrů) a lehký (135 gramů). Díky použitým materiálům nepůsobí plastovým dojmem a kovový proužek na bocích nejednoho uživatele v tomto dojmu jen utvrdí. Proužek se odshora dolů ztenčuje a vytváří tak efekt, že je telefon směrem ke spodní části ještě lehčí. Překvapilo mě srovnání s LG 4X HD. Padfone 2 telefon je ve skutečnosti větší, ale v ruce tak rozhodně nepůsobí, spíše naopak. Do kovového proužku jsou na pravém boku zasazena dvojtlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Chválím, že je na boku, protože při rozměrech telefonu je tak lépe dostupné, než kdyby bylo na horní hraně.

- - -

Pravý bok je prázdný, horní hrana obsahuje 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a slot pro microSIM kartu. Slot vysunete pomocí „nástroje“, který najdete v balení a který patří k tomu nejhoršímu, co jsem zatím viděl. Vypadá jako roztažená kancelářská sponka. Asus by se mohl podívat k Applu a přiučit se, jak na to. Na spodní hraně se usadil microUSB konektor. Ten je, stejně jako celá koncepce, lehce netradiční. Jde o speciální 13pinový konektor kompatibilní s microUSB, ale lehce upravený s dopředu trčícími výstupky (navíc do něj můžete připojit MHL redukci pro sdílení obrazu skrze HDMI). Nemusíte se také bát, že by do konektoru nepasovalo microUSB příslušenství, vše je vyřešeno velice elegantně.

- - -

Záda telefonu z vroubkovaného plastu jsem už zmínil. Jsou doplněna o čočku fotoaparátu, přisvětlovací diodu, otvor hlasitého reproduktoru a kovový nápis Padfone. Reproduktor hraje kvalitně a to samé platí i o tom na Padstation (tabletová část). Čelní straně dominuje 4,7“ displej, nad kterým je sluchátko, senzory a přední kamerka. Logo výrobce bylo přestěhováno, opět netradičně, až pod senzorová tlačítka ve spodní části. Mně osobně se toto řešení ani trochu nelíbí, protože velký prostor pod displejem telefonu vytváří nevzhlednou bradu.

- - -

Tak jako tak, Padfone 2 se rozhodně řadí k nejlépe zpracovaným telefonům na trhu a mnozí konkurenti zvučnějších jmen by si z něj měli vzít příklad. Ve společnosti vám ostudu neudělá, naopak, vaše okolí rozhodně zaujme. Hlavní ale je, že vás nebude rozčilovat jakýmkoli povrzáváním nebo vydáváním jiných nepříjemných zvuků.

Padfone jako tablet

To ale není vše. Telefon teď vezmeme a vložíme ho do otvoru v zádech tabletu. Tento otvor obepíná kovový proužek a ukrývá kolejnice, do kterých telefon bezpečně zajede až na doraz ke konektoru. Jakmile zapadne do něj, tablet zavibruje a zapne se. Zpracování této části není co vytknout. Telefon v tabletu drží pevně, nehýbe se. Osobně toto řešení považuji za výrazně lepší, než prazvláštní dvířka u předchozí generace. Za prvé praktičtější, za druhé pohodlnější a za třetí nenáchylné k poškození.

- - -

Také tablet se svým zpracováním řadí k těm kvalitnějším. Čelní strana obsahuje 10,1palcový displej, logo výrobce a přední kamerku. Nic víc, tlačítka se zobrazují na displeji. Dvojklávesa regulace hlasitosti je na levém boku, zapínací/vypínací hned vedle na horní hraně. Všechny boky tabletu jsou příjemně zkosené. Lépe se drží v ruce a tlačítka jsou dostupnější. Posledním prvkem je konektor na spodní hraně. Celkově by se tedy tablet dal označit za nezajímavý, zvlášť v černo-šedé kombinaci. Svoji úlohu plní dobře a při používání vás nejspíš nenapadne, že byste chtěli cokoli měnit. Možná šlo o vadu tohoto konkrétního kusu, ale často se mi stávalo, že v zádech tabletu podivně luplo. Nepřišel jsem na to v jakých místech a proč, proto usuzuji, že jde jen o chybku testovaného modelu a budeme rádi, pokud nám majitelé Padfone 2 tuto vlastnost potvrdí nebo vyvrátí v komentářích.

- -

Změny se udály i v hmotnosti zařízení. Předchozí Padfone měl 129 gramů, ten současný poskočil na 135 gramů. Žádný velký rozdíl, ten se totiž objevuje ve chvíli, kdy telefony zasunete do tabletu, neboli Padfone Station. První generace má 724 gramů, což je dost. Novinka prošla zeštíhlovací kůrou, která ji posunula směrem dolů na 514 gramů. Předpokládám, že je to hlavně na úkor baterie, ale těch 200 gramů je opravdu znát a já osobně jsem za ně rád.

- -

Displej: fullHD rozlišení až u další generace

Stejně jako předchůdce, i tablet Padfone 2 (Padstation) dostal do vínku IPS displej s úhlopříčkou 10,1 palce a stejným rozlišením 1280 x 720 pixelů. A je to tak na hraně, protože displej nepůsobí tak jemným dojmem jako jeho menší sourozenec, což je logické, ale místy nepříjemné. A ačkoli má tabletový displej perfektní podání barev, dostatečný jas regulovaný automatikou, rozlišení mu tak trochu ubírá na kráse a plusových bodech. Za dobu používání mě často napadlo, že by si tablet zasloužil vyšší rozlišení. To ale nabídne až jeho nástupce, Padfone Infinity, který jsme vám představili zde. Ikony a widgety by nebyly tak velké, na displeji by se neplýtvalo místem a vešlo by se na něj více informací. Pravdou ale je, že některé aplikace by vypadaly ještě hůř než teď. K tomu si řekneme více v dalších kapitolách.

- - 

Oproti tomu telefon se svým Super IPS displejem s úhlopříčkou 4,7 palce a stejným rozlišením, tedy 720 x 1280 pixelů, se řadí k tomu lepšímu. Displej je dostatečně jemný, má velmi dobré podání barev a působí „živým“ dojmem. Něco podobného jsem zažil jen u LG Optimus G, kterému chybí klasická dotyková vrstva displeje, takže máte dojem, že se dotýkáte přímo obrazu displeje.

- - -

Obecně není displejům moc co vytknout. Lehké zklamání přichází ve chvíli, kdy používáte telefon, zasunete ho do tabletu a chystáte se používat ten. Rozdíl v jemnosti displejů je obrovský. Škoda, ale člověk si nakonec zvykne. Čitelnost na přímém slunečním světle je dostačující, zejména při aktivním „Outdoor“ režimu správy napájení/jasu, který si můžete aktivovat v notifikační oblasti.

Baterie a výdrž: Dlouhé hodiny provozu

Výdrž pro mě byla velkým překvapením. Aby ne, když telefon Padfone 2 disponuje Li-Pol akumulátorem o kapacitě 2140 mAh a tablet k tomu přidává svých 5000 mAh (obě dvě nejsou uživatelsky přístupné). Předchůdce měl sice vyšší kapacitu baterie v tabletu, ale kvůli tomu i o 200 gramů vyšší hmotnost. Já osobně radši oželím 1600 mAh a ušetřených 200 gramů kvituji s povděkem.

  
Padfone 2 nabízí různé režimy pro šetření a správu energie

Během testování jsem ani telefon, ani tablet nešetřil. Odložil jsem iPad a na čas i svůj Optimus 4X HD, a používal pouze Padfone 2. V plné zátěži zcela bez problémů vydržel celé dva dny provozu, a to včetně několikahodinového brouzdání po internetu po dva večery. Jakmile jsem v používání trochu zvolnil a stáhnul jas displejů, dostal jsem se na tři dny. A věřím, že po nastavení úsporných opatření, která používám na 4X HD, bych se dostal ještě na lepší hodnotu.

Za výdrž tedy jedno obrovské plus. Aby telefon a tablet vydrželi dohromady 2 až 3 dny, to se jen tak nevidí. Ano, samostatný tablet mnohdy vydrží několik dnů nabitý, ale smartphone vám většinou po jednom dni provozu „zdechne“. Padfone 2 v tomto ohledu jasně vede. A za pomoci chytré aplikace máte možnost ovlivnit, jak se tyto dva přístroje dohromady chovají. Můžete zvolit, aby se baterie vybíjely nezávisle na sobě, nebo aby tablet dobíjel baterii telefonu, nebo nastavit inteligentní režim, kdy tablet dobíjí telefon, když je to třeba. Sám jsem používal právě tento a slavil s ním jasně nejlepší výsledky.

Provedli jsme také několik testů samotné baterie v telefonu. Při přehrávání HD videa s jasem nastaveným na poloviční úroveň se Padfone 2 přihlásil o dobití po 7 hodinách a 45 minutách. Při testu webového prohlížeče, kdy se v intervalech obnovovala stránka SmartMania.cz (připojení přes WiFi), se baterie vybila po 8 hodinách a 55 minutách. Oboje jsou nadprůměrné výsledky a výdrž je tedy rozhodně silnou stránkou Padfone 2 i samotné Station (tabletová část).

Hardware a výkon: Rychlý v každém směru

Oblast hardwaru bude jednoduchá. V podstatě všechna důležitá „střeva“ jsou soustředěna do telefonu, a proto je bez něj tablet tak maximálně větší podtácek pod půlitr piva. Ano, doposud jsem to ještě nezmínil, ale je to tak. Tablet je bez telefonu nepoužitelný, protože je závislý na hardware telefonu a bez něj nejde zapnout.

Telefon Padfone 2, ač se to na první pohled nezdá, je hardwarově na špici aktuální nabídky českého trhu. Disponuje čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 Pro s jádry Krait taktovanými na 1,5 GHz. Procesor doplňuje grafický čip Adreno 320 a 2 GB RAM a 32 GB interní paměti (pro uživatele dostupných 25,36 GB, ve světe se prodávají i 16 GB a 64 GB varianty). Dostatečná konfigurace na to, aby Android 4.1.1 fungoval dostatečně plynule a rychle. Alespoň na telefonu, na tabletu je situace o něco horší. Nevím, jestli je to dáno tabletovým rozhraním, nebo velkým displejem, ale tam, kde je telefon bleskově rychlý, tablet občas trochu laguje. Nejmarkantnější je to při procházení mezi plochami nebo v prohlížeči Chrome. To není dobrá vizitka pro Android na tabletech. Ani ve verzi Jelly Bean to ještě není ono a rychlosti nejnovějšího iPadu tablet Padfone 2 nedosahuje ani zdaleka.

  

Na druhou stranu náročné hry, nahrávání a přehrávání fullHD videa zvládají jak tablet, tak telefon zcela bez problémů. Drobné škobrtnutí jsem zaznamenal při pořizování a zpracování panoramatických fotek, ale to není takové drama a nepoužíváte to denně.

   

Hardwarové parametry doplňují položky jako WiFi, Bluetooth 4.0, HSPA, LTE GPS, NFC, akcelerometr, gyroskop, proximity senzor, kompas a další. Prostě vyčerpávající seznam všech moderních tehnologií, na které si jen vzpomenete. Chybí jen bezdrátové nabíjení, ale to není nijak velká ztráta, alespoň zatím.

Kvalita zvuku během telefonního hovoru je velmi dobrá, dostatečná je i hlasitost. Protistrana si během volání rovněž nestěžovala na žádné problémy. Fixace GPS pozice je otázkou několika málo vteřin a po průjezdu tunelem je telefon rychle schopný nalézt svou pozici, takže ani v tomto směru není Padfone 2 co vytknout.

Operační systém a aplikace

Už jsem to zmínil v předchozí kapitole, Padfone 2 „běží“ na Androidu 4.1.1 „Jelly Bean“. Já, lehce postižen testováním mnoha zařízení, vždy horko těžko hledám rozdíly. Proto telefon půjčuji lidem, kteří nejsou tolik zainteresovaní a takřka všichni byli překvapeni tím, že Asus použil téměř čistý Android. Nepoužil, ale úpravy systému nejsou tak velké, aby vás jako uživatele jakkoli obtěžovaly. Nejviditelnější je to na notifikační liště, která je vyvedena do fialova a působí lehce přeplácaným dojmem. Jinak ale jak telefon, tak tablet, působí dojmem čistého Androidu. Nejcitelnější změny jsou v podobě použití jiných barevných kombinací. To se v době, kdy mnozí výrobci stále používají svoje nadstavby, rozhodně cení.

   
Rozhraní v Padfone 2

U aplikací jsem narazil na jeden poněkud nepříjemný problém. Některé se zobrazují jinak na telefonu a jinak na tabletu, tedy „telefonní“ versus tabletové „rozhraní“. Některé se chovají zcela předvídatelně a standardně, ale jsou i takové, které vám nadělají vrásky. Spustíte aplikaci na tabletu, kde se zobrazí v tabletové podobě. Pak ji spustíte znovu na telefonu, tedy v telefonním rozhraní.

   
Tabletové prostředí v Padfone Station

   

Problém nastane, jakmile se vrátíte k tabletu, aplikace zůstane v telefonním rozhraní i na tabletu a nenašel jsem způsob, jak ji dostat zpět do tabletové podoby, kromě opětovné instalace. A pak se situace bohužel opakuje. Asus si tohoto je nejspíš vědom a proto umožnil označit „tabletové“ aplikace přímo v nabídce s programy. Tyto se vám spustí jen v tabletu, v telefonu ne (ukázku najdete ve videopohledu). Je to trochu schizofrenní a díky tomu používám například dvě Twitter aplikace, jednu v tabletu, jednu v telefonu, ale jinak to bohužel nejde.

   

Kromě standardních aplikací od Google v Androidu najdete také celou řadu bonusového software od Asusu:

Padfone Station Assistant je již zmiňované nastavení chování telefonu ve spojení s tabletem. Ovládáte jím napájení baterie telefonu, chování při příchozím hovoru a další možnosti.

Výukový program je velmi pěkně grafický zpracovaný návod jak Padfone 2 používat. Prohlédnete si ho jednou a dost, nicméně úplně laiky jistě potěší a v začátcích jim pomůže.

ASUS Webstorage je cloudové úložiště, které dostanete ke každému Padfone 2. K dispozici máte nezanedbatelných 50 GB.

Amazon Kindle asi netřeba představovat. Čtečka kniha z obchodu Amazon.com

 

App Locker může být pro leckoho užitečná utilita, protože dokáže zamknout kteroukoli aplikaci v Padfone 2 a dostanete se k ní jen pouze se zvoleným heslem.

K dalším, které jen z názvu naznačí, k čemu jsou, patří MyLibrary, Movie Studio, Audio Wizard, MyNet, Zálohování aplikací, Zrcadlo, Slovník či Úsporný režim.

 

Za zmínku ještě stojí Okamžitý slovník, který můžete použít skoro všude v systému, prohlížeči, sociálních sítích a podobně, pokud potřebujete rychle přeložit cizí slovo.

Dále PinPal, malý správce sociálních sítí, který vás opět jen utvrdí v tom, že aplikace tohoto typu od výrobců nikdy nenahradí specializované aplikace třetích stran.

Fotoaparát a video: Slušné výsledky

Od vestavěného fotoaparátu jsem tak nějak moc nečekal a nakonec mě velmi mile překvapil. Papírové parametry nejsou nijak zajímavé. 13 megapixelů, autofocus, rozpoznání obličeje, geotagging, zaostření dotykem a další. Zajímavější jsou široké možnosti nastavení, velký počet efektů a přednastavených režimů pro focení. Překvapením je i přehledné, graficky velmi dobře zpracované a hlavně rychlé uživatelské prostředí. Stejně rychlá je i závěrka, jejíž zvuk můžete vypnout. Jedinou pihou na kráse je prapodivná animace při vyfocení snímku, která celý proces jen prodlužuje.

- - -

Problémy optice nedělá ani focení makra a za dobrého světla je kvalita snímků nadprůměrná a s pěkně ostrou kresbou i věrnými barvami. S Padfone 2 lze bez problémů fotit i po vložení do Padstation. Šlo to i u první generace, kde byl ve dvířkách vyříznut speciální otvor pro optiku fotoaparátu. U Padfone 2 je konstrukce slotu v Padstation řešena úplně jinak a záda nic nezakrývá. Na druhou stranu, fotit s takto velkým tabletem působí přinejmenším úsměvně a raději tedy doporučujeme Padfone 2 ze Station vyndat a fotit přímo s telefonem samotným – ten nepůsobí tak nápadně.

- - - 
Další snímky si můžete prohlédnout v naší galerii

Důležité jsou ale výsledky, a ty Padfone 2 podává nadprůměrné. Jak u fotografie, tak u videa. Videa natačí v HD i fullHD rozlišení. fullHD při 30 FPS, HD při 60 FPS a 480p dokonce při 90 FPS. Na své si tedy přijdou i příznivci slow-motion videa. A jak už je dnes v módě, video nabídne i všelijaké efekty, které dokáží zdeformovat váš obličej. Video pak přímo můžete stříhat v aplikaci Movie Studio od Google, která je součástí všech zařízení s Androidem 4.x.

Pro koho je Padfone 2?

Ač nadšen tímto zařízením, musím si bohužel přiznat, že já rozhodně nejsem cílová skupina Padfone 2. Ptáte se proč, když jsem byl doposud tolik pozitivní? Nebudu si vymýšlet všelijaké malicherné důvody, uvedu jeden, který má pro mě tak velký význam, že bych si pro svoji potřebu Pafone 2 nejspíše nekoupil. Jsem zvyklý používat telefon a tablet zároveň. Doma, v kanceláři, na jednáních, v kavárně. Velmi často mám na stole zapnutý tablet, na kterém dělám něco a v ruce telefon, se kterým telefonuji nebo v rychlosti dělám něco jiného. Není to zrovna dvakrát opodstatněné, ale jsem na tento způsob zvyklý a za dobu, co jsem Padfone 2 používal, jsem si nezvykl na to, že mám při práci s tabletem jen ten a pokud chci telefonovat, tak musím práci přerušit a telefon vyndat, nebo připojit sluchátka či bezdrátový headset. Možná jsem moc konzervativní, ale na tohle si prostě jen tak nezvyknu.

- - -

Kdo je tedy cílovou skupinou Padfone 2? Dlouho jsem nad tím přemýšlel a nakonec jsem našel nemálo takových ve svém okolí. Jsou to lidé, alespoň dle mého soudu, kteří nemají tablet a plánují jeho nákup a v podobě Padfone 2 by mohli vyměnit i svůj stávající telefon za novější a lepší. Také to budou lidé, kteří chtějí kombinaci smartphone a tabletu, ale nákup novinek pro ně může být cenově nedostupný. Padfone 2 je sice drahý, ale jak si ukážeme za chvíli, ne tak docela. Dále se do cílovky zahrnou i lidé, kteří používají tablet a nepůjčují ho dětem, partnerce a podobně. V tom případě je to v pořádku, ale jakmile byste měli Padfone 2 někomu půjčit, jste v tu ránu bez telefonu, a to asi není zrovna běžná situace.

Cílová skupina Padfone 2 tu tedy je. Otázkou je, jak je velká a jak velká část jejích členů bude ochotna akceptovat poněkud vyšší cenovku za toto zařízení. Řekněme si to na rovinu, Padfone 2 prostě není pro každého a cena o tom jenom svědčí.

Padfone 2 a konkurence

Asus Padfone 2 zatím nemá přímého konkurenta, který by zopakoval jeho netradiční koncepci. Proto pokud chceme srovnávat, musíme se poohlédnout po kombinaci smartphone a tablet. Abych si to lehce zjednodušil, vyberu kombinaci zařízení vždy jen od jednoho výrobce, nebudu kombinovat telefon od výrobce A a tablet od výrobce B. To bychom tu seděli ještě pozítří. Cenu Padfone 2 budeme uvažovat nejnižší v oficiální distribuci, kterou nám nabídne Heureka.cz. V době vydání článku se pohybuje kolem 20 tisíc korun.  A pro srovnání začneme světovou jedničkou.

Samsung má jediný smartphone srovnatelný s Padfone 2, tím je Galaxy S III. Jeho cena je aktuálně kolem 14 tisíc korun.
Tablety můžeme uvažovat dva. Levnější Galaxy Tab 2 za cenu kolem 10 tisíc korun a dražší Galax y Note 10.1 za cenu kolem 13,5 tisíce korun. Celkem tedy za tuto kombinaci dáte od 24 tisíc korun v levnější variantě a od 27,5 tisíce korun v dražší variantě. V obou případech uvažuji 16 GB variantu, ale protože paměť Samsungů lze rozšířit kartami, není to oproti 32 GB, kterými disponuje Padfone 2, žádný handicap. 

 
Galaxy Tab 2 a Galaxy Note 10.1

I Apple nabídne srovnatelnou kombinaci v podobě iPhone 5 a iPadu poslední generace. V potaz budu brát 16 GB varianty, které dohromady dají 32 GB, jako má Padfone 2. iPhone 5 vás vyjde na zhruba 16 600 Kč a iPad na 12 900 Kč. Dohromady tedy 28 500 Kč.

  
Další možná kombinace: iPad s retina displejem a iPhone 5

Sony nabídne tablet Xperia Tablet S za cenu kolem 13 tisíc korun, a k němu můžete pořídit Sony Xperia T kolem 10 tisíc korun. Dohromady tedy za 23 tisíc korun.

 
Sony Tablet S a telefon Sony Xperia T

A to je v podstatě vše. Pokud se nepletu, tak žádný jiný výrobce na našem trhu alternativu nenabízí. Což je docela škoda. V úvahu by přicházela ještě kombinace Google Nexus 4 a Nexus 10, bohužel ty se u nás zatím neprodávají. Nicméně předpokládané ceny jsou také vyšší než cena za Padfone 2. A během několika měsíců se dočkáme nástupce Padfone 2 s označením Infinity. Jak jsem avizoval v úvodu, Infinity byl představen v Barceloně na MWC a jeho cena bude začínat na 999 EUR bez DPH, což je částka přehnaně vysoká.

Z výše uvedeného vyplývá, že ač se Asus Padfone 2 zdá být drahý, nemusí tomu tak být, pokud máte v plánu kupovat telefon i tablet. Jakákoli jiná adekvátní kombinace od konkurence vás vyjde dráž, nicméně s tím pocitem, že máte dvě samostatní zařízení a ne kombinaci, kde jeden kus je závislý na druhém. To bude, troufám si tvrdit, pro mnoho lidí rozhodující. Posuďte sami a podělte se s svým názorem na toto řešení v diskusi.

Závěrečné hodnocení

Co říci závěrem k tomuto netradičnímu hybridu, který je na našem trhu možná až moc opomíjen? Padfone 2 není pro každého. Kvůli své koncepci a kvůli své ceně. Zájemce si bezpochyby najde a věřím, že celosvětově jich nebude málo, u nás bude situace asi o něco horší, i když v nabídce internetového obchodu Alza.cz se poměrně dlouho držel na první příčce prodejnosti.

Graf ceny produktu Asus Padfone 2 32GB poskytuje server Heureka.cz

To ale neznamená, že jde o špatný nebo nějak méněcenný přístroj. Naopak, pro člověka, který hledá vhodnou kombinaci výkonného smartphonu a kvalitního tabletu může být Padfone 2 překvapivě cenově dostupným řešením. Svými parametry se staví jasně na špici dnešní nabídky a může směle konkurovat takovým hráčům jako jsou Samsung Galaxy S III, HTC One X+ nebo LG Optimus 4X HD. Možná je trochu škoda, že u nás nelze, na rozdíl od zahraničních trhů, koupit jen telefon Padfone 2 samostatně. Tím by ale celé toto řešení ztratilo kouzlo a ve spojení s tabletem by se už asi moc neprodával. Asus tedy ví, proč to dělá.

   
Padfone 2 se směle může měřit se Samsungem Galaxy S III, HTC One X+ či LG Optimus 4X HD

Jak už jsem psal, já osobně bych si Padfone 2 nekoupil, protože mi nevyhovuje jeho koncepce. Nicméně pokud vás koncepce zaujala nebo máte pocit, že je pro vás to pravé, mohu vám Padfone 2 s čistým svědomím doporučit, protože jde o komplexní a špičkové zařízení, které vás v žádném ohledu nezklame.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
aeon101
Uživatel
aeon101

Dik za perfektni recenzi panove. Prvni generace Padfone me dostala natolik, ze jsem prispel i zkusenostmi. Asus si u me naslapl tehdy na prvni misto oproti temer nulove konkurenci a splnil presne to, co jsem od zarizeni ocekaval a byl clenem toho praveho uzivatelskeho segmentu. Tato koncepce byla pro ke proste usita uplne na miru. Co ale Asus v prubehu neceleho pul roku v teto segmentaci udelal? Uzivatelsky kanibalizmus, omezeni, predrazeni a vyslovene setreni vyrobnich nakladu na ukor spotrebitelske penezenky. To vse se rovna me rezistenci pokracovat v teto vysoke premiove skupine a o trojce uz ani nemluvim. Ano, zarizeni… Číst vice »

Muthor6
Uživatel
Muthor6

Kdo se zdravým rozumem by si to teď koupil, když teď na MWC představili Padfone Infinity?

exty (neregistrovaný)
Anonym
exty (neregistrovaný)

třeba někdo pro koho je 5″ mobil moc velký a celé je to o dost dražší než padfone 2

danny (neregistrovaný)
Anonym
danny (neregistrovaný)

je drahsia od dvojky o 100e a to neni vela,na tu pridanu hodnotu aku infinity ma voci dvojke.Vysledna cena je sice neskutocna ale ponuka svojsky styl hw. Snad sa asus poucil z problemov dvojky(padanie spiny do foto cocky cez 3,5 jack-riesia to zacpanim gumovym falosnym jackom,dalej prehrievanie fonu po sparovani,dalej vysoka rozbitnost skla na tabe,nezmyselne bugy po sparovani)Dvojka sa da kupit aj solo kusy 480e/130e,eBay.O Infinity mam zaujem,pokial sa chyby budu opakovat,kupim len fon,je excelentny…

Pcs (neregistrovaný)
Anonym
Pcs (neregistrovaný)

Padfone 2 jsem si koupil a po měsíci používání jsem velmi spokojený. Vytkl bych mu jen dvě věci – tablet nelze připojit k počítači. Myslel jsem si, že budu mít jedno univerzální zařízení pro vývoj aplikací pro Android. Bbohužel k počítači lze připojit pouze telefon. Druhá výtka je ke konektoru použitém v telefonu – je sice kompatibilní s microUSB, ale konektor (zvlášť ten v autonabíječce) z něj rád vypadává. Jinak za to, že některé aplikace fungují špatně při přehazování módů telefon / tablet bych se zlobil na výrobce těch konkrétních aplikací. Pokud je to dobře naprogramované, tak to problémy nedělá.… Číst vice »

gaucho (neregistrovaný)
Anonym
gaucho (neregistrovaný)

Dobrý den ,vše co v recenzi popisujete je pravda až na NFC ,kdy stímto telefonem nezaplatíte vůbec nic po dlouhodobé komunikaci s 02 a Asusem je jednoznačné že Padfone 2 s dosud dodávanými sim nfc od O2 nekomunikuje a do budoucna asi ani nebude jelikož spolu ty to dva softwery nekomunikují. :-(

harmon
Uživatel
harmon

Ten sám problém má i Xperie Z sim s NFC tam je nefunkční – na dotaz u O2 to vše funguje pouze s brandovaným telefonem od O2.