Domů » Bleskovky » Qualcomm pracuje na konkurenci pro Nintendo Switch. Poběží na Androidu

Qualcomm pracuje na konkurenci pro Nintendo Switch. Poběží na Androidu

Qualcomm se údajně chystá fušovat do řemesla výrobcům herních konzolí. Alespoň to tvrdí zpráva serveru AndroidPolice, podle níž americký čipový gigant plánuje představit vlastní mobilní konzoli podobající se Nintendu Switch. Namísto proprietárního systému má toto zařízení pohánět platforma Android.

Qualcomm Switch v přípravě?

Redaktoři serveru AndroidPolice měli tu čest se s chystaným produktem setkat, a i když si nemohli pořídit žádnou vizuální dokumentaci, pokusili se alespoň o co nejpodrobnější popis. Herní konzole od Qualcommu má vypadat jako tlustší a objemnější smartphone, do jehož kratších stran se mají zasouvat ovladače typu joy-con. K výrobě těchto ovladačů si Qualcomm údajně přizval prémiového dodavatele, i když jeho jméno není známé.

Nintendo Switch Lite 2
Nintendo Switch

Chystané zařízení bude v podstatě herní telefon, jehož větší tloušťka dovolí osadit do útrob lepší chlazení a také větší baterii. Má se jednat o 6000mAh akumulátor s technologií rychlého dobíjení Quick Charge. Hraní bude možné vychutnávat jak na interním displeji s přibližně 6,55“ úhlopříčkou, tak na externím zobrazovači. Prostředí systému Android 12 má být doplněno o vlastní launcher a bude obsahovat plnou podporu služeb a aplikací Google. Qualcomm prý chystá i vlastní portál s obsahem.

Nintendo switch
Nintendo Switch

Jelikož je premiéra konzole naplánována až na první kvartál příštího roku, pravděpodobně ji bude pohánět vlajkový čipset Snapdragon příští generace nebo nějaký nový specializovaný herní čipset. Podpora sítí 5G chybět nemá, avšak zařízení nemá fungovat jako mobilní telefon, bezdrátová konektivita bude patrně sloužit výhradně pro účely streamování her.

AndroidPolice tvrdí, že Qualcomm plánuje nabídnout svoji konzoli k přímému prodeji spotřebitelům, což je poněkud překvapivé; spíše bychom očekávali, že Qualcomm vyrobí pouze referenční návrh, který pak poskytne zavedeným značkám. Cena této kapesní herní konzole se má pohybovat okolo 300 USD, tedy asi 6 600 korun bez DPH.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Té nizké ceně snad nevěříte. Není důvod proč by to mělo stát méně nez třeba 500€.

  • To by bylo hodně prodejné, když Switch stojí méně a prodej konzoli dělají hlavně hry a na Androidu žádné exkluzivity nejsou :)

  • AAA tituly pak nemůžou takovou konzoli dotovat a hlavně by to byla střelba do vlastnich řad uvést zařízení , které by konkurovalo i o 10000,- Kč dražším tabletům a smartphonům.

  • Tohle ale bude ve finále telefon bez telefonních funkcí, proto nižší cena, nemusí platit spoustu licenčních poplatků ani vývoj nebyl nijak drahý. Ve velké prodeje moc nevěřím, hodně lidí má dnes telefon s dostatečným výkonem a raději si koupí nějaký gamepad, než toto.

   Tohle řešení nemá žádnou přidanou hodnotu.

  • No myslím, že ty nejdražší věci jsou jednak součástí SoC a potom budou pro mobil, tablet i handheld stejné.
   Nintendo Switchě tvrdě dotuje výdělkem her pro asijské tedy miliardové publikum.

   I tak marketing nedovolí aby tohle+ „neherní“ telefon vyšlo levněji, než „herní“ telefon + gamapad.

  • Zkusím to ještě jednou, abys to pochopil.

   Teoretický zájemce o takové zařízení je někdo, kdo rád hraje Android hry…

   1. Takový člověk už skoro jistě Android telefon má, který zvládne moderní Android hry a koupě dalšího „Android telefonu“ pro něj nemá smysl
   2. Pak tu může být někdo, kdo by chtěl ovládat hry přes ovladače/gamepad, ale jelikož už Android telefon, co zvládá moderní Android hry má, tak si raději koupí nějaký ovladač k integraci svého telefonu či gamepad, další Android zařízení pro něj ztrácí smysl
   3. Člověk, co rád hraje na Androidu hry, ale není spokojený s hraním na telefonu a nepatří do prvních dvou skupin skoro jistě na lepší požitek z hraní koupí tablet, koupě dalšího Android zařízení, co vypadá jako stejný Android telefon, co už má a není spokejný nemá pro něj smysl

   Takže nám tu zbyde jako možný zákazník někdo, kdo si libuje v tom být označován jako geek a kupuje kdejakou blbost.

   Navíc stále narážíme na hlavní problém a to, že to nepřinese žádnou přidanou hodnotu v podobě obsahu, což je to, co dělá u těchto koncepcí úspěch, viz Switch (o zavádějícím titulku nemluvě).

   Jinak Nintendo nikdy své zařízení nedotujev jako to dělá Sony a Microsoft, které jsou závislé z prodeje her a služeb.

  • Myslím že neznalost vellké části trhu způsobí že uvedeným se nebude velká část trhu řídit.
   Pokud by cena byla jako je předpověď , bude to onen levný malý herní tablet, touch screen to mít bude. Jenže proč by to mělo být levnější a výkonnější než některé 8tablety které jsou pomalejší s menším rozlišením?

   Uvidíme jaká bude skutečná cena já tvrdím že pod bez slev a promo 15 000,- nepůjde

  • Věřím, že si to nejdříve otestují v Asii a podle úspěchu budou expandovat na další trhy.
   Tablet je dražší kvůli většímu displayi, tohle bude normální display z mobilů.

   Za 15tis už máš špičkové tablety od Samsungu, 15tis to nebude stát ani omylem.

  • Jak je napsáno v článku, Qualcomm prý chystá i vlastní portál s obsahem.
   To je jediný recept na úspěch.
   Stačí se podívat jak dopadl nVidia Shield a to měl pár exklusivit, ale pořád to bylo s obsahem tragické.
   Nakonec to zrušili a udělali z toho jen doplněk k TV.

 2. Konzole s androidem = bez her = k ničemu.

 3. A budú tam aj hry typu Legend of Zelda: Breath of Wild alebo len tie tupé 3D mobilné hry pre Android a iOS?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).