Domů » Bleskovky » Qualcomm jde do 64bitového boje s novými čipsety Snapdragon 808 a 810

Qualcomm jde do 64bitového boje s novými čipsety Snapdragon 808 a 810

Na trh se ještě nedostala první zařízení s čipem Snapdragon 805 od americké společnosti Qualcomm a již nyní se můžeme těšit na jeho dnes představené následovníky – Snapdragon 808 a 810. Jejich společnou zbraní je podpora 64bitových instrukcí, LTE kategorie 6, Wi-Fi 802.11ac s technologií MIMO, Bluetooth ve verzi 4.1, USB 3.0, NFC a také Qualcomm IZat, což je řešení, vyvinuté Qualcommem ve spolupráci s finskou Nokií, které má na starost zpřesňovat lokalizační služby v uzavřených prostorech.

Snapdragon 810

Výkonnější z dvojice nových procesorů je osmijádrový model Snapdragon 810. Tato jádra jsou tvořena čtveřicí ARM Cortex-A57 a čtveřicí Cortex-A53. O grafický výkon se postará nový grafický čip Adreno 430, od nějž se očekává 30% nárůst grafického výkonu, 100% nárůst výpočetního výkonu a o 20 % nižší energetická náročnost než u jeho předchůdce Adrena 420. Nový čipset přináší podporu pro OpenGL ES3.1 a paměti LPDDR4 a dále podporuje nahrávání videa v rozlišení 4K s frekvencí 30 snímků za vteřinu nebo Full HD video se 120 snímky za vteřinu.

 

Snapdragon 808

Slabší z nově představené dvojice je šestijádrový čip, který tvoří dvojice jader ARM Cortex-A57 a čtveřice Cortex-A53. Grafický výkon dodává čip Adreno 418 s podporou OpenGL ES3.1, oproti Adrenu 330 má narůst až o 20 %. Snapdragonu 808 budou moci sekundovat paměti typu LPDDR3, rozlišení displeje bude podporováno až do hodnoty 2 560 × 1 600 pixelů.

 

Oba nové Snapdragony jsou vyrobeny nejnovejší 20nm technologií a mají zajistit maximální výkon do budoucích vlajkových lodí výrobců chytrých telefonů a tabletů. Dostupnost je stanovena na první polovinu příštího roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. knizmi (neregistrovaný)

  Že by i Qualcomm rezignoval na vývoj vlastních ARM jader a naopak se pustil do paskvilů typu big.LITTLE? Tak to je bohužel veliké zklamání…

  • fore (neregistrovaný)

   Já (geek) jsem za to naopak velmi rád :D

  • knizmi (neregistrovaný)

   FORE: Fakt? A k čemu je to dobré? Neumím udělat jádro, které by bylo v zátěži výkonné a v idle zároveň úsporné, tak tam radši dám 4 silná a 4 slabá jádra? To je pokrok? Ne, to je paskvil a koukám, že někteří zákazníci jim to bohužel žerou. Vážně, řekněte mi jedinou věc, ve které je koncept big.LITTLE lepší, než SoC, která používá Qualcomm.

   Qualcomm byl unikátní v tom, že právě tohle se svými Scorpiony a Kraity uměl. Ve vysoké zátěži to překonávalo referenční jádra od ARMu a při mírnější zátěži to nesežralo baterku i s uživatelem. Bohužel tady QC hodně zaspal a zákazníci zblbnutí hezkými čísly musejí mít 64bit procesory v telefonu nejlépe dnes, takže mu nic jiného asi nezbývá. Přestože A-53, se kterými se nás chystá zaplavit MediaTek a Samsung v Exynosech, budou pomalejší, než to, co QC nabízí už dnes.

   Trochu jsem koukal po netu a očividně nejsem jediný, kdo doufá, že to je jen přechodný stav, aby QC na trh co nejrychleji dodal alespoň nějaké 64bit řešení a že s vlastním konceptem přijde později. A když ne, tak tu máme aspoň ten Apple, který se se svou A7 s nereferenčními a pekelně výkonnými jádry může tak akorát hlasitě smát, jak vypálil rybník úplně všem…

  • Borec (neregistrovaný)

   Njn stovky inženýrů v Qualcommu jsou hloupější jak KNIZMI volek na diskuzi. :)

  • Borec (neregistrovaný): Tak nevím o chytrosti, nicméně faktem je, že QC křičel, jak 64bit a jádra nejsou potřeba a najednou… Docela ostuda, nevidí si do huby.

   Navíc, inženýři v QC s tímto nemají nic společného, jedná se o licencovaná jádra, QC nemá nic, co by aktuálně bylo použitelné (nebo žádané jeho zákazníky), docela ostuda.

   Znamená to dvě věci, buďto je z QC už jen přelepovač nálepky, což je dost zbytečné a máme po společnosti nebo je to jen přechodný stav, než narýsují své vlastní řešení, který by mohlo být dostupné ke konci 2015 (což doufám).

   Každopádně, tak jako tak, následující zařízení s QC nejsou od QC…:-/

  • sdf (neregistrovaný)

   Qualcomm nikdy netvrdil, ze je 64bit k nicemu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).