TOPlist

Pumpdroid: Šetříme za benzín s užitečnou aplikací pro Android (recenze)

V dnešní recenzi se podíváme na užitečnou aplikaci Pumpdroid, díky které můžete výrazně ušetřit při tankování pohonných hmot.

Ceny pohonných hmot sice v poslední době mírně klesly, ale stále atakují hranice, při kterých se slabším jedincům dělá u stojanu mdlo. Pokud vlastníte telefon s operačním systémem Android, ukážeme vám, jak snadno získat přehled o cenách ve vašem okolí. Nejen s tím může pomoci aplikace Pumpdroid, ve spojení s komunitou uživatelů, kterou si za dobu své existence vytvořila.

  

Po jejím spuštění vás přivítá jednoduchá obrazovka, která slouží jako rozcestník k dalším funkcím a nastavení. Je zde šest ikon, logo aplikace a průměrná cena Naturalu 95, nafty a LPG k datu poslední aktualizace cen prostřednictvím aplikace. Osobně bych se přimlouval o rozšíření seznamu o další paliva, místo pro to na obrazovce je.

 

Pojďme se nejdříve podívat, jaké možnosti se skrývají pod ikonou Nastavení. Ve volbě Třídění si vyberete, zda chcete výsledky zobrazit s ohledem na vzdálenost nebo cenu. Vyberete si Typ paliva, který vás zajímá. Na výběr jsou od běžných označení paliv (Natural 95, Diesel atd.), také paliva alternativní (LPG, CNG, E85 atd.). Nechybí ani produkty některých společností (VERVA 95, VERVA Diesel, Optimal 95 E, atd.).

 

 

V položce Okolí nastavíte, z jak širokého okolí chcete zobrazit výsledky. Vybrat můžete počet čerpacích stanic (5, 10, 20), nebo okruh kilometrů (do 5, 10, 20). V kolonce Provozovatel si můžete vyfiltrovat pouze vaše oblíbené společnosti. Na výběr máte několik desítek nejznámějších.

 

Aktualizaci cen ji můžete vypnout, nebo nastavit při každém spuštění. Pokud ji vypnete, máte možnost provést aktualizaci cen manuálně, na úvodní obrazovce aplikace. Filtr cen umožní zobrazit všechny ceny nebo jen ověřené. Navigace souvisí se schopností aplikace Pumpdroid vás prostřednictvím Google navigace dovést k vybrané čerpací stanici. Nedávno přibyla možnost místo Google navigace využít offline navigaci Sygic. Právě zde si nastavíte, kterou z nich preferujete. Sygic musíte mít samozřejmě nainstalován, jinak se budete muset spolehnout na systémovou online navigaci. To je z Nastavení vše. Je to jednoduché a intuitivní.

  

Vraťme se zpět na úvodní obrazovku. Pod volbou Moje okolí, najdete seznam čerpacích stanic podle filtru, který jste použili v Nastavení a samozřejmě vaší polohy, kterou program zaměří pomocí GPS. V seznamu vidíte jméno a adresu, dále vzdálenost, a zda je pumpa otevřena. Také vidíte cenu vámi preferovaného paliva, a kdy byla cena aktualizována. Pokud je v seznamu stanice, která dostala pokutu od České obchodní inspekce, je to u ní uvedeno. Když zvolíte kontextovou nabídku (Menu), můžete si seznam vyhledaných benzinek zobrazit na mapě.

 

Po výběru pumpy ze seznamu, se otevře okno s dalšími možnostmi. Pokud vyberete Úprava ceny, můžete změnit a odeslat cenu paliv na konkrétní čerpací stanici. Když zvolíte Naviguj, aplikace spustí navigační program a jeho prostřednictvím vás dovede k vybrané benzince. Ve volbě Info/Úprava, můžete změnit adresu, GPS souřadnice, otvírací dobu, prodávaná paliva, vložit poznámku, nebo pumpu smazat. Poslední možností je položka Oblíbené, její pomocí si uložíte čerpací stanici do seznamu oblíbených.


QR kód pro rychlé stažení 

Volba Výběr okolí, slouží k vybrání jiného místa, než na kterém se právě nacházíte a to prostřednictvím Google mapy. Ikona Oblíbené zobrazí seznam vašich stanic, které jste si přidali do oblíbených. Aktualizace cen vyvolá manuální aktualizaci cen. Tato volba se hodí v případě, pokud máte v Nastavení vypnutou aktualizaci po spuštění. Další položka Přidej pumpu, umožňuje přidat benzinku v případě, že v databázi aplikace chybí. Postup a nabídka možností je stejná jako u Info/Úprava.

  

Aplikace má jednoduchou a účelnou grafiku. Nesnaží se zaujmout kudrlinkami a animacemi. To hodnotím jednoznačně jako plus a velký přínos pro přehlednost, jednoduchost nastavení a intuitivní ovládání. Nejvíce z ní mohou vytěžit lidé, kteří hodně cestují po republice a také lidé jezdící na alternativní paliva jako je LPG, CNG nebo E85. Tato paliva nejsou na čerpacích stanicích stále moc rozšířena. Hodit se ale může každému, komu výstražně svítí kontrolka připomínající nedostatek paliva v nádrži. A pokud se nacházíte v neznámých končinách, pomůže vám Pumdroid rychle se zorientovat. Ruku na srdce, kdo to někdy nezažil? V neposlední řadě se hodí všem, kdo chtějí tankovat u nejlevnější čerpací stanice v okolí.

-
Aplikaci Pumpdroid  si můžete stáhnout zdarma na Google Play


Dne 24. 6. 2012, tedy po dopsání recenze, byla aplikace Pumdroid aktualizována. Níže doplňujeme seznam novinek v poslední verzi:

  • možnost vybrat černý(OLED)/bílý motiv
  • podpora landscape režimu
  • možnost povolit sekundární palivo
  • přidaná paliva V-Power (Shell), Plus (Tesco)
  • oprava chyby – Sygic navigace
  • možnost vypnout překreslování mapy při změně polohy
Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku