Domů » Bleskovky » První univerzální aplikace pronikají do obchodů od Microsoftu

První univerzální aplikace pronikají do obchodů od Microsoftu

Na vývojářské konferenci Build představil Microsoft důležitý krok, který má ještě více přiblížit svět počítačů, tabletů, mobilních telefonů a také herní konzole Xbox – univerzální aplikace. Tento model pomáhá vývojářům vytvářet hry a aplikace pro výše zmíněné platformy s možností sdílení většiny kódu. Toto zjednošení se nedotýká pouze vývojářů, ale rovněž uživatelů koncových zařízení, kteří mohou používat jednu verzi aplikace na více zařízeních a sdílet jejich nastavení nebo v případě her rozehraný stav. A nejdůležitější informace na konec – uživatel za tuto multiplatformní aplikaci nebo hru zaplatí pouze jednou.

 

Přihlášky univerzálních aplikací lze do Windows Phone Store zasílat již od včerejšího dne, kdy byl uvolněn systém Windows Phone 8.1 v programu Developer Preview. Již dnes můžeme sklízet první ovoce, jednou z prvních univerzálních aplikací je Shazam, utilita k rozeznávání hudebních skladeb na základě jejich poslechu. Herní zastoupení mají v tomto případě především hry od Microsoftu – Solitaire, Hledání min, Wordament, Hexic a v neposlední řadě také samotný domov Cortany, hra Halo: Spartan Assault. Poslední zmíněná hra stojí nadále 4,99 USD (100 Kč), pokud si ji ale koupíte na mobilním telefonu, bude se na počítači nebo tabletu s Windows 8.1 hlásit jako zakoupená. 

 

Jak u zmíněných her, tak u aplikace Shazam si můžete ve Windows Phone Store povšimnout malé ikonky počítače a mobilního telefonu s popiskem „Vyrobeno pro telefony Windows Phone a počítače s Windows“. Těchto aplikací a her bude jistě v budoucnu přibývat, můžeme se těšit na sdílení zážitků mezi oběma platformami, stejně tak na možnost platit pouze jednou. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. jen houšť :)

 2. dungis (neregistrovaný)

  Vzdyt sposta lidi tvrdi, ze je to mrtvy system :D Tak snad je tohle uz konecne probere :)

  • ... (neregistrovaný)

   ani ne tak mrtvy system, jako neuveritelne nelogicky, nedodelany, pomaly a krev varici, mrtvi jsou spis uzivatele z jeho pouzivani

  • Martin II (neregistrovaný)

   dungis: Trollovia si vzdy nieco najdu a ked nie, tak si vymmyslia. Tak ako si vymysla „…“ o prispevok vyssie.

  • … pomalý? Tak to jsi ho opravdu viděl jen z rychlíku.

  • … (neregistrovaný) si jenom spletl diskuzi. Myslel, že přispívá pod článek o Androidu :D

  • Bublina (neregistrovaný)

   Chtěl jen zatrollit a nadzvednout normálním lidem mandle, proto tady vypálil naprosto dokonalý opak vlastností WP :-)).

 3. Tomas (neregistrovaný)

  osobne cakam kedy takto prejde aj hra GTA San Andreas. Mam ju kupenu na WP a urcite by som ju prijal aj na tablete :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).