Domů » Bleskovky » První soukromá japonská raketa úspěšně dosáhla vesmíru, satelity chce dopravovat za zlomek ceny

První soukromá japonská raketa úspěšně dosáhla vesmíru, satelity chce dopravovat za zlomek ceny

Japonsko se po úspěšném sobotním testu rakety MOMO-3 zařadilo mezi země, kde operují soukromé společnosti schopné zajišťovat lety do vesmíru. Na komerční mise japonské společnosti si sice asi ještě chvilku budeme muset počkat, i tak jde ale důležitý milník.

Raketa MOMO-3 odstartovala z rampy poblíž města Taiki. Během svého 8 minut a 35 vteřin dlouhého letu překonala výškovou hranici 100 km, čímž formálně dosáhla vesmíru.

Vesmírný byznys internetového magnáta a trestance

Raketa MOMO-3 měří na délku asi 10 m a váží přibližně tunu. Do vesmíru je schopna dopravovat až 20kg náklad, avšak aktuálně postrádá schopnost ho vypustit na oběžnou dráhu. Do budoucna by však právě v této oblasti společnost Interstellar Technologies chtěla působit.

První soukromá japonská raketa Momo 3 úspěšně dosáhla vesmíru
První soukromá japonská raketa Momo 3 úspěšně dosáhla vesmíru

Japonská firma by se totiž ráda stala jakousi variací na nízkonákladové aerolinky. Na oběžnou dráhu chce dopravovat malé satelity, a to za zlomek ceny běžné u letů zajišťovaných státními agenturami. Společnost snižuje náklady mimo jiné tím, že ve své raketě používá velké množství komerčně běžně dostupných dílů, nemusí tedy financovat vývoj „každého detailu“.

ホリエモンロケットこと「MOMO」3号機、打ち上げ成功 民間単独で国内初 北海道・大樹町

Ne všichni však do firmy Interstellar Technologies vkládají důvěru. Společnost totiž založil v roce 2013 Takafumi Horie, jehož jméno je spojeno s firmou Livedoor, která v Japonsku sloužila jako oblíbený webový portál a poskytovatel internetu. V roce 2006 však okolo hospodaření firmy vypukl velký skandál, mluvilo se dokonce o tom, že se vedení podílí na praní peněz pro mafii Yakuza.

To se sice nepotvrdilo, Takafumi Horie však byl odsouzen za účetní podvody a ve vězení strávil 21 měsíců. Je tak docela možné, že jeho vesmírná společnost bude mít poněkud problém vybudovat si důvěru u klientů.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).