Domů » Bleskovky » Project Brillo: Odlehčený Android pro internet věcí

Project Brillo: Odlehčený Android pro internet věcí

Google na vývojářské konferenci I/O představil minimalistický systém určený pro internet věcí. Jmenuje se Brillo a je postaven na základním kódu Androidu, jenž je však maximálně ořezaný a proto je možné provozovat jej na naprosto základním hardwaru. K jeho provozování má údajně stačit pouze 32 MB operační paměti, podporována je bezdrátová komunikace skrze Wi-Fi a Bluetooth LE.

Project Brillo vzešel ze spolupráce se společností Nest, kterou Google vlastní, idea Google je propojit veškerá zařízení internetu věcí (například chytrých přístrojů v domácnosti) a přinutit je vzájemné komunikaci. K tomu má sloužit nový jazyk Weave, který zajistí spolupráci mezi zařízeními běžícími na platformě Brillo s telefony a cloudem. Zařízení s Androidem budou schopná automaticky rozpoznat veškerá zařízení na platformě Brillo, která se nacházejí v okolí.

      

Hlavním soupeřem platformy Brillo bude systém Windows 10 IoT, jehož preview je již nyní dostupné vývojářům. Brillo se do jejich rukou dostane až na konci letošního roku. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Podle některých místních expertů Microsoftu ujel vlak.. jak tak koukám, tak jsou s Win IoT ve vlaku, který už dávno ujel Googlu :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).