Project Ara: specifikace a detailní fotografie zrušeného modulárního smartphonu

Project Ara je nenarozené dítě Google, které nás mělo naučit nekupovat neustále nové smartphony, ale měnit pouze jejich dosluhující / zastarávající součástky. Bohužel vývoj modulárního telefonu trval příliš dlouho, vypuštění mezi veřejnost se neustále odkládalo, a nakonec došlo i k popření samotné původní myšlenky – základ modulárního telefonu, tzv. endoskeleton, se ve výsledku stal samostatně fungujícím smartphonem s vlastním displejem a vyměnit šlo tak jen pouze pár základních modulů jako fotoaparát či baterie. Server Phandroid nyní dostal do rukou jeden z posledních prototypů (A8A01), a tak se můžeme detailně podívat do (zatím) slepé uličky ve světě smartphonů.

project-ara-phone-1

Základní komponentou je již zmíněný endoskeleton, který je osazen neodnímatelným displejem o úhlopříčce 5,46 palce s Full HD rozlišením. Tělo endoskeletonu je kovové, vyměnitelné moduly připojující se mechanicky měly mít povrch pokrytý měkčeným plastem.

Modulární konstrukce měla bohužel silnou nevýhodu – telefon s připnutými moduly měl tloušťku 12,5 mm a vážil 190 gramů. Sice se jedná pouze o vývojářskou verzi, ve výsledku by se ale zřejmě tloušťku srazit příliš nepodařilo. Půdorysné rozměry endoskeletonu byly 152 × 74 mm.

project-ara-phone-34

 

Na základní desce telefonu bychom našli čipset Qualcomm Snapdragon 810, 3 GB RAM a 32 GB interní paměti. Nevyměnitelná čelní kamerka disponovala rozlišením 5 Mpx, hlavní fotoaparát v testovaném modulu byl pouze 2,1Mpx a neměl autofokus; tento neduh by však patrně později vyřešily moduly třetích stran.

project-ara-phone-28

Ara měla podporovat bezdrátové připojení skrze Wi-Fi, Bluetooth a NFC, přítomna také měla být celá plejáda senzorů – GPS, barometr, proximity senzor, gyroskop, akcelerometr, magnetometr, gravitační senzor a měřič tlaku. O napájení akumulátoru se měl starat USB-C konektor, pro připojení sluchátek byl přítomen klasický 3,5mm jack. Endoskeleton disponoval vlastním akumulátorem, vyšší výdrž pak zajistil přídavný modul. Na vývojářské verzi Projectu Ara běžel operační systém Android ve verzi 7.0 Nougat (NMR1).

Telefon se měl do prodeje dostat už letos, Google však jeho vývoj pozastavil. Vzkřísit je mohou snad jedině výrobci třetích stran, ovšem obáváme se, že se nakonec nad Projectem Ara vody zcela zavřou. Na kompletní fotogalerii Projectu ARA si můžete prohlédnout na stránkách Phandroid.com.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku