Příští verze iOS se možná naučí schovávat z domovské obrazovky nepoužívané aplikace

Také máte na poslední ploše vašeho iPhonu složku s aplikacemi, které vůbec nepoužíváte, avšak jsou pevnou a neodstranitelnou součástí systému? Možná se blýská na lepší časy, kódy v metadatech vybraných aplikací v iTunes totiž naznačují, že vybrané aplikace bude možné schovat.

Apple-Crap-folder

Kromě tradičních informací o aplikacích (např. ID aplikace, datum vydání apod.) totiž do řetězce přibyly řádky „isFirstParty“ a „isFirstPartyHideableApp“. Zatím je logická hodnota nastavena na false, avšak v budoucnu by mohla být změnitelná na true; otázkou je, jakou formou by se změna realizovala.

iTunes-metadata-hiding-stock-apps

Ředitel Apple Tim Cook v minulosti nevyloučil možnost schovávání nepoužívaných aplikací z domovské obrazovky, což by bylo šetrnější než jejich úplné odstranění – v iOS je totiž spousta funkcí a aplikací provázána, a odstranění některých by mohlo způsobit na ostatních místech chyby. Zda se Apple skutečně k něčemu podobnému odhodlává, bychom se mohli dozvědět na vývojářské konferenci WWDC, která se koná 8 – 12 června.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Jirka (neregistrovaný)

  Bude úsměvné sledovat – pokud to tedy Apple zavede – jak rychle zmizí všechny ty androidí nadstavby s chybějícím menu aplikací. Aby to prostě bylo jako iPhone, co lepšího přeci může existovat :-)

  • Michal (neregistrovaný)

   Presne tak, Google jiz zhavi kopirky. Dalsi vec s kterou musel prijit Apple prvni, za mne palec vzhuru :-)

   • medvidekYou (neregistrovaný)

    Já ti nevím co google žhavý, ale tohle už umí pár let.. a schovávat menu aplikací? Proč proboha, naopak mě to plně vyhovuje – na plochu si hodím opravdu denně používané aplikace, pěkně si je srovnám jak chci a pak vím kde je najdu..

    btw. velká spousta nadstaveb umí už dávno schování „menu“ aplikací, takže si prosím rozšiř obzory, než opět vybleješ takový nesmysl. Jedinný kdo tu dotahuje je apple, ale to se některým lidem vysvětlit nedá.

   • medvidekYou (neregistrovaný): Neboj, o to nijak nepřijdeš, stále si to uspořádej jak chceš. Jen prostě ten čudl do App draweru nebude App drawer, ale složka s tím zbytkem, to je celé:) Zato se bude moc zrušit hromada řádků kódu a vymýšlet GUI. Dává to vcelku smysl. A neboj, funguje to, viz iOS, MIUI, hromada čínských výrobců, BB10OS, Symbian, Palm OS….:)

    JJ umí, já např. nemám vůbec čudl do App draweru, lezu tam prostě přes Home. Ad schovávání aplikací, asi není v tématu úplně upřesněno, zda se bavíme o výbavě z AOSP, Goolge certifikace nebo výrobce přístroje…

   • medvidekYou (neregistrovaný)

    uni: popravdě postupem času, se do mobilů dostává stále větší a větší množství aplikací, takže si myslím, že i apple přistoupí na nějaký ten „čudl“ se seznamem všech aplikací.
    Ono bude časem standard mít v „telefonu“ ( jestli se to tak ještě bude jmenovat ) 100+ aplikací a ruku na srdce, listovat aplikacema na x-stránách na iphonu by bylo k zbláznění.

    * A myslím že argumentace „vytvoř si složky“ nebude ta správná – viz. např. stolní windows ( nechytej mě prosím za slovo, je to jen přirovnání ) kde sem snad nikdy nevytvářel složky s programy. ( to je dle mě pouze polovičaté řešení )

   • medvidekYou (neregistrovaný): iOS podporuje složky, takže nemusíš mít 100x ikonu, ale třeba jen 10x po deseti aplikacích. Navíc buď realista. Běžně užiješ denně kolik aplikací? 10? 20? Víc je snad nemožné. Ty máš tedy nejvíce na ráně. K ostatním přistupuješ nárazově, v zásadě možná dokonce i jen přes hledání.

    Ad Windows, no ono taky zdejší správa ikon je do nejnuznější existující:) Proti tomu jsou ikony v iOS „prudce inteligentní“, když ukazují aktuální stav, status, 3D Touch, odinstalace, třídění do složek,….:) A pak tu samozřejmě máme plochu, proč by jsi něco grupoval v metrové úhlopříčce.)

   • medvidekYou (neregistrovaný)

    Jak píšu, nechytej mě za slovo… Před pár lety, jsme tu měli kolik 4″ max obrazovky, dnes je standard 5″ a více, kdo ví co bude za pár let..
    Skládací obrazovky ( viz samsung ) nebo continuum? Výkonu je již teď dost, takže si myslím, že to časem nahradí notebooky – pouze připojíš k větší obrazovce a jedeš..
    S tím souvisí i počet aplikací v „zařízení“. Pokud to budeš používat i jako notebook, rázem se ti zvětší množství aplikací… Pokud to půjde připojit k většímu displeji ( myši / klávesnici), přibudou další aplikace jako např. photoshop atd… v tom případě už toho tam budeš mít opravdu dost a vytváření složek bude dosti neefektivní.

    * je to ale pouze můj názor, vše bude třeba úplně jinak, kdo ví.

   • shepii (neregistrovaný)

    Hlavně taky k čemu app drawer? Vždyť ty nejpoužívanější aplikace si můžeš dát na první plochu a ty ostatní na další plochy. V app draweru taky musíš listovat do stran, takhle nemusíš mačkat ikonu app draweru a ušetříš si jeden krok.

   • medvidekYou (neregistrovaný): Je pak i otázka, zda skutečně roste onen počet aplikací. S tím jak se přesouvají více a více věci do oblak, dělají se responsní verze webů apod. jde vlastně proti trendu hromadění aplikací. Ano, dříve jsem potřeboval apku na objednání taxi, ale dnes to udělá úplně stejně webová stránka, prohlížeč získá polohu, ty ťukneš na čudl „objednat“. Výsledek aplikace/web 1:1. Obdobně např. hledání spojů. Atd.
    Ano, dnes je vyvoláván uměle stav „hromada aplikací“, vždyť se kloudně nedá navštívit webová stránka, aby tě nebuzerovala „poď stáhnout naší aplikaci“, je to pakárna, pak ano, asi se ti skutečně hromadí kvanta aplikací.
    Ale jiným naopak ubývají přesunem právě na ty webovky:)

 2. shepii (neregistrovaný)

  Vždyť toto už iOS umí. Sice je to chyba systému, ale na schovávání aplikaci se hodí krásně.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel