Domů » Články » Preview: HTC Star Trek (Qtek 8500)

Preview: HTC Star Trek (Qtek 8500)

HTC Star Trek previewDávno tomu jest, co mému oku lahodil ultra tenký design Motoroly Razr V3, který se svoji tloušťkou necelých 15mm vytyčil pro ostatní výrobce novou etapu velmi tenkých telefonů. Přiznám se, že mám pro hubené mobily slabost (mou další slabost pro buřtíka Universala bych raději nerozebíral Laughing), avšak žádný z tenkých telefonů nebyl telefonem chytrým, jelikož jim do vínku chyběl operační systém, což naštěstí došlo pánům ze společnosti HTC a rozhodli se, že na trh tenkých telefonů proniknout se svým novým smartphonem označovaným jako HTC Star Trek.

HTC Star Trek bude do světa, jako tomu s železnou pravidelností bývá, distribuovat hned několik firem. K nám by se měl přes internetové obchody dostat model od Qteku s označením 8500 a spekuluje se také o tom, že by jej měl nabídnout Vodafone (že by model označený jako VDA III ?). HTC Star Trek by se měl u nás začít prodávat koncem tohoto měsíce. Pro spousty \“MPxkářů“ se tak Qtek 8500 stane novým miláčkem s mnoha vylepšeními a inovacemi, pojďme se tedy futuristickému Star Trekovi podívat lépe na zoubek.


Qtek 8500 rozhodně nechce svým nástupem na trh udělat ostudu (jako třeba Samsung i300), a proto dostal do vínku \“nový“ operační systém Windows Mobile 5.0 Smartphone edition. V srdci mu tepe procesor TI OMAP 850 na frekvenci 200Mhz. Ten by měl zcela určitě stačit pro spouštění náročnějších aplikací a pro smartphone telefony je tento typ procesoru dle mého zcela dostačující. A kdyby se náhodou někomu zdál výkon příliš slabý, může použít utilitu Omap Clock a frekvenci procesoru o několik desítek mhz zvýšit.

1

Mezi podporované sítě patří quadband GSM (850/900/1800/1900), klasické GPRS třídy 10 a potěší i podpora EDGE, rovněž třídy 10. UMTS bychom u Star Treka hledali marně. Propojit s okolím je ale možné pomocí bluetooth rozhraní verze 1.2, synchronizovat můžete přes USB 1.1 (bohužel zde nenajdeme klasický miniUSB konektor). Dále je škoda, že zde chybí podpora USB 2.0, jelikož by řada uživatelů přivítala funkci USB Host.

2

V úvodu jsem zmínil, že se mi líbí hubené telefony a Qtek 8500 je se svými rozměry téměř na výsluní, necelých 16 mm na tloušťku v zavřeném stavu z něj dělá opravdu stylového elegána, na šířku má pak 51 mm a na délku 98.5 mm (opět v zavřeném stavu). Hmotnost Qteka je 99 gramů, což je také velmi slušný parametr. Prodávat by se měl ve dvou barevných variantách, a sice klasické černé a výstřední červené.

3

A jak je na tom Star Trek s displejem ? Ani zde se rozhodně nemá za co stydět, nabízí totiž detailní QVGA TFT displej (240×320 px) s 65k barvami a rozměry 34×45 mm. Jelikož se jedná a smartphone véčkové konstrukce, nalezneme zde ještě externí barevný displej s úhlopříčkou 1.2\“, který nabízí rozlišení 128×128 px (opět TFT). Co se paměti týká, Qtek 8500 nabízí 64MB MB a stejně velkou paměť ROM, což mi opět u smartphonů přijde jako zcela dostačující.

4 7

Co by mi trochu vadilo, je slot pro paměťové karty typu microSD (TransFlash), po zaběhnutých SD a miniSD kartách tu máme další typ, se kterými se u smartphonů můžeme setkat. Rozměry microSD karet jsou opravdu minimalistické (viz náš článek o pam. kartách), avšak pokud si koupíte Qteka 8500, nevyhnete se v brzké době investici do další pam. karty (pokud již microSD nevlastníte v nějakém jiném zařízení). Pokud rádi fotíte, může vám v tomto ohledu Qtek nabídnout 1.3Mpx fotoaparát, se kterým pořídíte fotografie v max. rozlišení 1280×1024 obr. bodů. Samozřejmě nechybí možnost natáčet video v rozlišení 176×144 px. Baterie nabízí kapacitu 750 mAh, což není nic převratného a tak se pravděpodobně nevyhnete při vyšší zátěži smartphonu častějšímu nabíjení. Výrobce udává výdrž kolem 200 hodin v pohotovostním režimu a 280 minut pro max. délku hovoru.

5

Na závěr si ještě přiblížíme klávesnici. Číslice jsou rozděleny do třech sloupců po čtyřech řadách, přičemž mezi sloupci jsou dvě zapuštěné linky, které by měly usnadnit orientaci při psaní sms zpráv. Nad číslicemi se nacházejí další dvě klávesy, uživatelům Windows Mobile dobře známé – Home a Zpět. Nad nimi potom nalezneme ještě klávesy pro příjem a ukončení hovoru. Mezi těmito čtyřmi tlačítky se nachází 4 směrný joystick s potvrzovacím tlačítkem uvnitř. Na některých obrázcích se kolem kláves s čísly objevují dva kruhy, které však na funkčnost nemají žádný vliv a jsou pouze kosmetickým doplňkem.

6

HTC Star Trek alias Qtek 8500 by se měl prodávat za cenu kolem 12 500 kč s DPH, což není zrovna nejlevnější částka. Vážným konkurentem by mu mohl být co se hardwarového vybavení týká již dobře známý model Qtek 8310, avšak pokud dáváte přednost vzhledu před funkcemi, pravděpodobně u vás zvítězí Qtek 8500, který na tom celkově také neni nikterak špatně.

Tip: Přehlednou tabulku hardwarových parametrů Star Treka naleznete v našem katalogu, fotografie k článku jsou převzaty ze serveru NewMobile.nl.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

3 komentáře

 1. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ano, mohl jsem použít třeba tabulku parametrů z katalogu a přidat k ní pár vět, ale zase si myslím, že si spousta lidí raději přečte souvislý text a ne jen pár těch pár řádků.
  V článku jsem vycházel z doposud odhalených poznatků – někdo má možná raději stručný text, jiný zase delší – rozepsaný, avšak máte pravdu že by to šlo napsat i jinak, vaše rady tedy respektuji a snad se vám naše další preview bude číst lépe a nabídne vám bohatší/zajímavější informace

 2. Kato (neregistrovaný)

  Ja jsem taky na strane Jerryho… Sice nemam rad extremne dlouhe clanky o nicem (ala MM), ale tohle je podle me uplne presne akorat Naopak kdyby to byla jen tabulka s parametrama, tak bych si to 100% neprecetl.
  Btw. tenhle SP me moc nebere, ale tim, ze to nebyla tabulka a pritom to nebylo extremne dlouhy, tak jsem si to skoro cely precetl – cimz chci rict, ze mi to maximalne vyhovuje

 3. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  ale pořád nevidím důvod proč to nesepsat do preview, které dle mého řada čtenářů/zájemců o tento SP uvítá

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *