Preview: HTC Hermes (MDA Vario 2)

HTC Hermes alias MDA Vario 2Je to již nějaký ten pátek, co jsem do ruky dostal své první a zároveň současné PocketPC T-Mobile MDA 2. Celkově jsem s ním opravdu spokojený, dostatečný výkon a třeba i možnost ,,neoficiálního,, upgrade na Windows Mobile 5.0 z něj dělají stále ještě velmi dobré zařízení. Pro mě však nastal čas pomalu se porozhlédnout po svém budoucím zařízení, kterým bude pravděpodobně právě HTC Hermes alias MDA Vario 2. Pojďme si tedy shrnout dosavadní poznatky, které se na internetu objevily a udělat si tak alespoň částečnou představu na co se u Hermese můžeme těšit.

HTC Hermes, který si mé sympatie získává už díky podobnému názvu jako mé příjmení :o) a především pak dobrým hardwarovým parametrům, se dále vyskytuje pod označením Qtek 9600, i-mate JasJam nebo MDA Vario 2. Pod všemi názvy se tedy ukrývá jedno zařízení, které se může lišit pouze v jiném provedení krytu či odlišným softwarovým vybavením. Na SmartManii jsme vám první informaci o tomto zařízení přinesli loni v říjnu. Nejprve se u Hermese uvádělo, že bude mít procesor od Intelu s taktem 416Mhz, bohužel v únoru letošního roku se objevila informace, že Hermes nepojede na Intelu, ale na Samsungu s taktem 300Mhz. Pravděpodobně se bude jednat o model procesoru S3C2442, který podle dosavadních informací nabízí téměř totožný výkon jako Intely na 420Mhz, což je jistě potěšující informace. Energii bude tento procesor čerpat z 1350mAh baterie. Osobně bych ale u Hermese uvítal možná ještě o něco výkonnější procesor. Jelikož se jedná o nástupce u nás velmi oblíbeného Varia, které také zrovna nejvýkonnější procesor nenabídlo, čekal bych, že se výrobce v tomto směru poučí o něco více. Další parametry tohoto zařízení jsou však velmi dobré.

Operační systém bude jak jinak než ve verzi Windows Mobile 5.0 Phone edition + AKU 2.0 (obdoba Service packu pro stolní Windows). O zobrazovaní se bude starat displej s rozlišením 240x320px při 65k barvách (úhlopříčka 2.8\”), což dnes ze židle také nikoho nezvedne a VGA rozlišení by mu určitě slušelo mnohem více, ale mně osobně to zase tolik nevadí. Jak je patrné z fotografií, zařízení stejně jako jeho předchůdce nabízí vlastní hardwarovou klávesnici a samozřejmě při jejím vysunutí dojde k pohodlnému překlopení displeje do Landscape módu.

1

HTC Hermes nabídne 128MB ROM a 64MB RAM paměti, což jsou standardní parametry, které pro běžnou práci plně postačují. Z datových funkcí se toto zařízení pyšní například Bluetooth ve verzi 2.0, nechybí ani Wi-Fi 802.11b/g či podpora GPRS, EDGE a HSDPA. Potěší také podpora USB 2.0, k PC jej připojíte klasicky přes MiniUSB konektor. Největším lákadlem je ale podpora UMTS sítí, i když u nás to zatím moc praktické využití pro mimopražské či mimobrněnské – a tedy i pro mě bohužel nemá. Samozřejmě nechybí QuadBand podpora GSM sítí (tedy pásma 850/900/1800/1900 MHz), s Hermesem tedy problém dovolat se někomu zcela jistě mít nebudete.

2

S podporou UMTS souvisí také druhá integrovaná kamerka pro videohovory s VGA rozlišením. Ta první na zadní straně nabídne rozlišení 2.1Mpx, přisvětlovací diodu a nechybí ani možnost natáčet video. Vaše data si můžete ukládat na paměťové karty MicroSD, je pravda že tento formát karet se vyznačuje opravdu minimalistickými rozměry (15x11x1mm), ale já osobně jsem zastánce klasických SDček. Hermes s sebou tak přinese už třetí typ paměťových karet, které se v PDAčkách používají (mé oblíbené SD, pak miniSD a teď ještě MicroSD), což pro mě jakožto možná budoucího majitele Hermesa přináší ještě investici právě do nových MicroSD karet :-(.

3

Hardwarová klávesnice QWERTY se od svého předchůdce Varia ,,jedničky,, nepatrně odlišuje, především tlačítka jsou všechna hned vedle sebe a oddělena cca 1mm mezerami, což jistě usnadní orientaci mezi nimi. Klávesy jsou opět řazeny do čtyřech řad, ovšem čísla nebudou v první řadě jako tomu bylo u jedničky, ale nacházejí se na pravé straně klávesnice pod sebou (tyto klávesy mají tmavší barvu než ostatní – pro odlišení), což na mě při prvním pohledu nepůsobilo zrovna efektně, ale zvyknout si na to snad nebude takový problém. Rozměry ani hmotnost zatím oficiálně zveřejněny nebyly, ovšem podle fotografií bude Hermes nepatrně větší, ale snad i uzčí, než Vario.

Hermes by se na trhu měl objevit v létě tohoto roku, snad jej nabídne i náš T-Mobile (psal jsem jim e-mail, na který jsem bohužel stále nedostal odpověď), i když díky chybějící podpoře těch ,,pravých,, 3G sítí právě u T-Mobilu bych si tím zase tak jistý nebyl. Chybět by však neměl ani v nabídce Eurotelu, který už 3G pomalu rozjíždí a když ani tady ne, pak se musíme spolehnout na internetové obchody, kde bude Qtek 9600 alias HTC Hermes k dostání 100%. Cena by dle mého odhadu měla být nepatrně vyšší, než je tomu u Varia jedničky (cca 16000,-).

4

Tip: Podívejte se také na minutové video z CeBITu, které pořídila redakce MobilManie.cz.

Fotografie k tomuto preview pocházejí ze serveru Mobinaute.com.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku