Platební systém Apple Pay nemá na chytrých telefonech kalifornské společnosti prakticky žádnou konkurenci, přičemž situace na konkurenčním systému Android je prakticky opačná. Restrikce Applu do značné míry omezují možnosti pro vstup ostatních hráčů do systému iOS, nicméně jeden konkurent pro Apple Pay, se kterým Apple určitě nepočítal, se rýsuje na obzoru.
Oním konkurentem je Evropská unie. Jejím cílem ovšem není konkurovat Apple Pay v pravém smyslu slova. Evropská unie by ráda zavedla digitální peněženku, která by fungovala a byla uznávaná ve všech 27 členských státech. Cílem peněženky je sdružovat důležité přístupové údaje, digitální verzi občanského průkazu či platební karty. Ve své podstatě se jedná o vytvoření ucelené digitální identity.
Evropská unie s projektem digitálních občanských průkazů už začala před nějakou dobou, nicméně každý členský stát k realizaci přistoupil po svém, přičemž jednotlivé varianty elektronických občanek si povětšinou vzájemně neuznávají. Unie proto přišla s novým standardem eiDAS, který měl vytvoření jednotné digitální identity usnadnit, nicméně se tak nestalo.
V přípravě je proto nová varianta, která usnadní život všem obyvatelům Evropské unie. Díky jednotné „peněžence“ by už neměl být takový problém například s placením účtů či daní v jiném státě EU či pronajmutím vozidla na dovolené. Otázkou ale zůstává, kolik toho digitální peněženka od Evropské unie pojme. Pokud se neomezí pouze na občanský průkaz a platební karty, ale přidá také letenky či lístky na koncerty, mohla by z této aplikace vyrůst pořádná konkurence nejen pro Apple Pay, ale také pro všechny ostatní podobné služby.