Domů » Články » Přehled nejočekávanějších telefonů tohoto roku: Ve znamení fullHD displejů

Přehled nejočekávanějších telefonů tohoto roku: Ve znamení fullHD displejů

Už veletrh CES naznačil, že trendem letošního roku budou fullHD displeje. Připravili jsme pro vás seznam nejočekávanějších telefonů tohoto roku a vypadá to, že je na co se těšit.

Čtyřjádrové telefony už nejsou ničím neobvyklým a právě jim patřil loňský rok. Letos budou top modelům jednotlivých výrobců dominovat displeje s fullHD rozlišením a trochu nečekaně se chystá poměrně dost zařízení s úhlopříčkou displeje okolo pěti palců. V dnešním článku si představíme ty nejlákavější modely a rozdělíme je do dvou skupiny – ty, které již byly oficiálně představeny a ty, o kterých se zatím jenom spekuluje.

Oficiálně představené modely

ZTE Nubia Z5

ZTE Nubia Z5 představený koncem prosince je velmi podobný přístroji ZTE Grand S, který byl oficiálně oznámen na veletrhu CES. Rozdíly ve výbavě jsou opravdu drobné, nás ale více bude zajímat první zmiňovaný model, jelikož u něj je potvrzena oficiální dostupnost v České republice. Jeho výbava bude zahrnovat pětipalcový displej s fullHD rozlišením a zobrazovací technologií TFT IPS, za výrobou panelu stojí společnost Sharp. V těle o tloušťce pouhých 7,6 milimetrů (versus 6,9 mm u ZTE Grand S) tepe čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ 8064) na frekvenci 1,5 GHz, jemuž sekunduje 2GB operační paměť.

  

Za zmínku stojí i fotoaparát, jenž nabídne vysoké rozlišení 13 megapixelů a optiku vyvíjenou ve spolupráci se společností Konica Minolta. Jím pořízené fotografie i další data uložíme do 32GB interní paměti, která není dále rozšiřitelná. Co do konektivity není příliš co vytknout, od základů jako Bluetooth ve verzi 4.0 či WiFi se dostaneme až ke stále nadstandardnímu NFC či LTE. Operačním systémem se stane Android 4.1 „Jelly Bean“ a při životě ho bude držet baterie s kapacitou 2 300 mAh. Cena byla stanovena na 550 USD, díky čemuž by ani v rámci české distribuce nemusela přesáhnout 13 000 Kč. Zbývá už jen počkat na přesné ohlášení termínu dostupnosti.

Huawei Ascend D2

Čínského původu je i druhý přístroj, kterým je Huawei Ascend D2. Zcela totožným parametrem jako u výše uvedeného ZTE bude pětipalcový displej s fullHD rozlišením a technologií TFT IPS, načež shoda panuje i ve většině dalších detailů. Mezi nimi je čtyřjádrový procesor, tentokráte ale vyráběný přímo společností Huawei a nesoucí označení K3V3, jehož frekvence je 1,5 GHz pro každé jádro. Rychlost a stabilitu operačního systému Andriod 4.1 „Jelly Bean“ mu poté pomůže zajistit 2GB paměť RAM a při životě bude přístroj udržován díky baterii o velmi obstojné hodnotě 3 000 mAh. Od ZTE Nubia Z5 se telefon neliší ani v otázce interní paměti, jejíž hodnota se opět ustálila na 32 GB, navíc znovu bez podpory paměťových karet.

  

Velmi příjemným faktem je také hliníková konstrukce a certifikace IP54, která zajišťuje odolnost vůči vniknutí prachu, částečnou voděodolnost a zároveň i o něco zvýšenou nárazuvzdornost. Fotoaparát nabídne rozlišení 13 megapixelů a obstojnou světelnost f/2.2, načež video může být natočeno v rozlišení fullHD se třiceti snímky za vteřinu a údajně i se stereo zvukem. Tloušťka 9,9 milimetrů v kombinaci s váhou 170 gramů sice neudělá díru do světa, vzhledem k výbavě a velikosti obrazovky je ale odpustitelná. Informace o dostupnosti na českém trhu v tuto chvíli nemáme k dispozici, ale snad budeme vědět více v následujících týdnech.

Sony Xperia Z

Za zemi vycházejícího slunce přichází do litého boje bojovat Sony Xperia Z, která přináší pětipalcový displej s rozlišením fullHD. Dostatek výkonu zajistí procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro (totožný, jako u ZTE Nubia Z5) na frekvenci 1,5 GHz, jehož věrným společníkem budou opět 2 GB operační paměti RAM. Atraktivní design doplní tloušťka 7,9 mm a poměrně nízko se zastaví i ručička na váze, konkrétně na 146 gramech, což na telefon takových rozměrů je velmi přijatelná hodnota. Kapacita baterie se ustálila na 2330 mAh, přičemž přítomen má být speciální režim Battery Stamina, který by měl udržet přístroj v pohotovostním režimu až čtyřikrát déle, než je běžné. Operačním systémem se znovu stává Android 4.1 „Jelly Bean,“ ačkoliv brzy po vstupu do prodeje by se měla objevit aktualizace na novější 4.2.

  

Velmi nadějně vypadá také 13megapixelový Exmor RS fotoaparát a dostupných bude také několik vylepšení, jako například pořizování HDR, stabilizace obrazu nebo technologie Burst-shot umožňující zachytit více snímků podržením tlačítka spouště. Budete-li chtít používat telefon v deštném pralese či na poušti, díky certifikacím IP55 a IP57 byste s tím neměli mít problém. Dostupnost na českém trhu je oficiálně potvrzena na březen a tuzemské zastoupení se vyjádřilo i k ceně, která by se měla pohybovat okolo hranice 16 900 Kč včetně DPH. Na výběr kromě černé barevné varianty bude také bílá a purpurová.

A které modely na oficiální představení čekají?

Samsung Galaxy S IV

Nedávné pokoření hranice sta millionu prodaných kusů telefonů z řady Galaxy S jen dokazuje, že pokud se na něco letos opravdu těší nespočet lidí, pak je to nástupce Samsungu Galaxy S III. Ten by opět svou výbavou měl zamířit na naprostou špičku, k čemuž by mu měl dopomoct nedávno představený osmijádrový procesor Samsung Exynos 5 Octa postavený na velmi výkonné architektuře Cortex-A15. Je velmi pravděpodobné, že se dočkáme 4,99″ displeje s fullHD rozlišením a operačním systémem pochopitelně zůstane Android, ačkoliv pokud se do května, kdy má být přístroj představen, objeví nová verze, dalo by se počítat již s tou.

   
Ilustrační obrázky

Kolují také spekulace, že tento model převezme od přístrojů z řady Galaxy Note i speciální pero S-Pen, což by určitě potěšilo nejednoho potencionálního zájemce. Bude také zajímavé sledovat, zda nový Galaxy S IV opět přijde s plastovou konstrukcí, nebo se dočkáme ušlechtilejších materiálů.

iPhone 5S/6

O novém iPhonu můžeme do vydání pouze spekulovat nebo doufat, že ho nějaký zaměstanec Appu opět zapomene v baru. Bude-li se ale opakovat situace z předchozích let, nejspíše se dočkáme pouze inovovaného modelu s označením 5S. Ten by mohl přinést čtyřjádrový procesor Apple A6X nebo i novější generaci, jež bude spolu s přístrojem případně představena. Vcelku jistí si můžeme být také novou verzí iOS s pořadovou číslovkou 7 a neměnná nejspíše zůstane velikost displeje (čtyři palce).

  

Objevily se též spekulace o vyšším rozlišení, i stávající je však přinejmenším dostačující a tak by daleko více přišla vhod trochu větší baterie, jelikož výdrž patří u iPhonu mezi ty slabší stránky. Narozdíl od výše zmíněné konkurence tedy neočekáváme, že by Apple sáhl po panelu s fullHD rozlišením. Spíše bychom se mohli dočkat několika barevných variant, nápravy by se poté měla dočkat i absence NFC. Co se týče dostupnosti, představení je odhadováno na letošní červen. Jelikož opět nemáme žádný náznak finálního vzhledu, přikládáme alespoň pár zajímavých návrhů z řad komunity. 

HTC M7

HTC M7 je zařízení, o kterém se spekuluje již delší dobu. Mělo by se jednat o nástupce nynější vlajkové lodi HTC One X+, jenž by mimo jiné měl přinést také novou verzi nadstavby Sense 5.0. Oproti většině chystané konkurence se bude honosit o trochu menším, 4,7palcovým displejem, u něhož však zůstane zachováno rozlišení fullHD, jemnost by tedy měla být příkladná. Hnacím motorem by se měl stát blíže nespecifikovaný čtyřjádrový procesor Qualcomm z nové generace (tedy buď řada 600 nebo 800), kterému zajištění plynulého chodu operačního systému Android 4.2 pomůže 2GB paměť RAM.

Mnoho dalších podrobností neznáme, stejně jako u většiny níže uvedených přístrojů bychom se ale měli oficiálního představení dočkat na veletrhu MWC, který se bude konat na konci února v Barceloně. Včera mimochodem unikl nový render a vypadá to, že HTC v tomto případě bude vycházet z designu modelu HTC 8X.

LG Optimus G Pro

Svého zástupce do kategorie pětipalcových telefonů se chystá vypustit i korejský výrobce LG. Ten již několikrát dokázal, že umí vyrobit slušný telefon, ale je bohužel pověstný velmi špatnou podporou. LG Optimus G Pro by tedy měl mít pětipalcový displej s fullHD rozlišením, který doplní 2 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti. Pohánět jej opět bude procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro se čtyřmi jádry Krait běžící na frekvenci 1,7 GHz.

Přístroj bude podporovat i rychlé sítě LTE a dlouhé brouzdání po internetu podpoří i 3 000mAh akumulátor. Na zadní straně se bude vyjímat 13megapixelový snímač, jenž také umožní natáčení videa v rozlišení fullHD. Hmotnost telefonu se ustálila na průměrných 160 gramech a tloušťka by neměla přesáhnout deset milimetrů. Co se dostupnosti týče, zatím je jistá jen u japonského operátora NTT DoCoMo, nicméně dá se očekávat, že se distribuce telefonu rozšíří i do USA a především Evropy. Cenu odhadujeme okolo hranice 15 500 Kč. 

BlackBerry Z10

Kanadskému RIMu v poslední době klesají prodejní čísla současných telefonů s ostružinou ve znaku, s tím se ale kanadská firma nehodlá smířit a připravuje dva telefony, jenž budou uvedeny souběžně se zbrusu novým operačním systémem Blackberry 10. Krom tohoto ryze dotykového přístroje bude představen i model X10 nabízející klasickou BlackBerry konstrukci s klávesnicí pod displejem. Čistě dotykový Z10 se bude honosit displejem o velikosti 4,2 palce a nabídne tedy oproti letošní konkurenci (s výjimkou iPhone 5S/6) i kompaktnější rozměry. S tím souvisí i avizovaná tloušťka necelých 8 milimetrů a stejně tak i nízká váha 125 gramů. Obrazovka bude disponovat rozlišením 768 x 1280 bodů.

  

O výkonnostní stránku se poté postará dvoujádrový procesor TI OMAP 4470 tikající na frekvenci 1,5 GHz, jemuž budou sekundovat 2 GB RAM. Snímky zachytíme osmimegapixelovým fotoaparátem s přisvětlovací LED diodou a video bude zaznamenáno ve fullHD rozlišení. Energie bude čerpána z akumulátoru o kapacitě 2100 mAh. Je tedy vidno, že se kanadský výrobce nesnaží dostat výbavou na naprostý vrchol, ale mohl by nabídnout velmi příjemně vyvážený mix kvalitního provedení, dosud velmi zajímavě vypadajícího operačního systému a naprosto postačujícího hardwaru. Více informací najdete v rozsáhlém článku od kolegy Ruslana Botsyurka.

Google Nexus 5

Mnoho fanoušků, kteří se těšili na nový referenční telefon Google Nexus 4, schladila nulová dostupnost v České republice (změní se to až v průběhu února, kdy se u nás Nexus 4 konečně začne prodávat). Tyto problémy se snad již nebudou opakovat u údajně chystaného nástupce s označením Nexus 5 a jak již napovídá číslovka na konci označení, dočkat bychom se měli pětipalcového displeje s fullHD rozlišením. Zcela pochopitelně operačním systémem bude čistý Android, u něhož navíc bude zajištěna špičková softwarová podpora. Mobilní hráče velmi potěší pravděpodobná přítomnost extrémně výkonného procesoru NVidia Tegra 4, kterému pomohou 2 GB operační paměti.


Ilustrační obrázek

Doufejme také, že se Google umoudří a když už se nedočkáme podpory paměťových karet, přinese i variantu s interní pamětí 32 GB. Fotoaparát nabídne rozlišení 13 megapixelů a umožní i natáčení videa ve fullHD rozlišení. Vzhledem k tomu, že konference Google I/O, kde se počítá s představením telefonu, se bude konat až mezi patnáctým a sedmnáctým květnem, jedná se o velmi rané spekulace, kdy skutečnost nakonec může být o dost jiná.

Nokia Lumia „Catwalk“

Není žádným tajemstvím, že Nokia pro letošní rok připravuje další chytré telefony modelové řady Lumia, které poběží na operačním systému Windows Phone 8. Těšit se můžeme především na nástupce současné vlajkové lodi Lumia 920, který ponese kódové označení Catwalk a jedním z jeho největších lákadel bude hliníkové tělo. Pokud budeme vycházet ze specifikací pro Windows Phone 8 telefony a faktu, že půjde o vůbec nejvybavenější model řady Lumia, můžeme se opět těšit na prostorný HD displej, dvoujádrový procesor a zřejmě i kvalitní fotoaparát s optikou Carl Zeiss a puncem technologie PureView.


Ilustrační obrázek: I takhle by hliníková Lumia mohla vypadat 

U telefonů, které spadají do kategorie doposud nepředstavených, se finální hardwarové parametry mohou lišit a informace je tedy potřeba brát s rezervou. Na hliníkovou Lumii s PureView fotoaparátem se opravdu těšíme, stejně jako na nástupce úspěšného modelu Galaxy S III či pětipalcové fullHD telefony s kvalitním akumulátorem.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

23 komentářů

 1. Hezké tablety, zaujalo LG. Ale nemělo to být o telefonech?

  • Zkus si dát desetipalcový iPad nebo něco podobného do kapsy. Tohle jsou furt telefony jak fík ;-)Starý mobily typu Philips Diga byly taky větší cihly a nikdo s tim problém neměl tahat to sebou. Je to logickej krok, jelikož trend je v multimedialitě a ta jde ruku v ruce s kvaltním velkým ale ještě kapesním zobrauovadlem…já bych si už na nějakou malou 4″ čudlu asi nezvyknul..To si radši koupim jako druhej telefon nějakej pogumovanej lowend co vydrží tejden, kdybych jel někam do divočiny..ale chytrý mobil s velkým displejem je prostě paráda

  • ZiChius: Škoda, že patřím zřejmě do té menšiny, co má telefon k organizaci a především komunikaci (i textové), tedy nepotřebuji fonepad nebo jak se říká těmhle prkénkům, ale telefon, pokud možno s klávesnicí:( Na multimédia mám iPad mini:-)

   Za druhé si nejsem jist, jestli jsem úplně zastáncem „více za každou cenu (tedy vyjma výdrže)“ i když to není fyzicky jak využít (ppi) nebo bez podpory OS (např. dříve multijádra CPU u Androidu…).

  • No tak kolik lidí, tolik chutí a potřeb… Tak jen doufejme, že výrobci, budou dávat slušný hw i do menších uhlopříček..s tou hw klávesnicí je to u high-endu docela bída..když nepočítam Blackberry, tak tam moc výběr teda není.

   Já měl iPad, ale jak sem zjistil že NoteII jej uplně ve všem zastoupí a navíc se vejde jako každej jinej mobil do pouzdra za opasek aniž bych o něm věděl, tak šel iPad z domu :)

  • Gastro (neregistrovaný)

   Brrrr- to opravdu nekdo nosi mobil v pouzdre za paskem? A co ponozky v sandalich a ledvinka? :-0

  • jaky brrr… :) Elegantní kožené pouzdro od Branda srovnávat s ponožkama v sandálech… jestli je pro Vás lepší tahat mobil v kapse od kalhot, kde může být kdejaký bordel… proti gustu… pouzdra za opasek používám už od Siemensu C35i…kaspy jsou prázdné, nemusím se bát že si při posazování třeba v buse rozlomí mobil vejpůl a pouzdro je na opasku diskrétně schované pod tričkem/košilí…

  • + igelitka:-)

  • W8 (neregistrovaný)

   ale no ? určite je košela a tričko v rifliach a krásne nad pupok

   no ideálny managere :D

  • Jo přesně… sem pupkatej strejc-rádoby-manažer, co chodí zásadně s riflema napchanýma nad pupek, pěkně s ledvinkou a šusťákovou zeleno-fialovou větrovkou ala devádesátý léta…do sandál jedině šedivý ponožky a igelitka z Lidlu narvaná levnejma lahváčema…dobrej odhad ;-)

  • ZiChius: Ale za to Note II plácačku u ucha, přesto, že dle RH dnes už s telefonem u ucha telefonují jen opice:-) (aneb BT headset).

  • Tak Radek Hulán má vždycky pravdu, to je bez diskuzí :D

  • ttt (neregistrovaný)

   Ty blaho nosist takove kravy co z ani nejsou telefony za opaskem. Hm :D to uz je ten tabletofon vetsi nez ta ledvinka ne? :-D

   Jeste vtipnejsi jsou hlasky, ze ty telefony v pohode date do kapsy. Do kasy je daji leda tak vypleskani hopici s teplakama u kolen ale do normlaniho formalniho odevu je narves tak tak do vnitrni kapsy saka…

  • Do kapsy saka dáš i 7″ tablet , za opasek telefon nikdy, už jen proto, že jsem špekoun a opasek neni vidět:D

  • >TTT: Fakt to není žádný problém…teď v zimě dávám přednost náprsní kapse v bundě, to je lepší řešení všeobecně..líp se pak manipuluje s telefonem když jsou do něj napíchlý sluchátka, ale v létě je pouzdro za opasek k nezaplacení…ano do kapsy se vejde a nejen do tý hopsterský :D akorát si musíš dát pozor aby sis prudce nesedl a nezlomil si ho ;-) proto já do kapsy od džín nikdy..já teda k tomu tahám ještě přenosnej zesilovač, ten pak dám do tý kapsy :D

  • Vendelýn (neregistrovaný)

   kto ma za usima ten si nekupi tupy samsung a ma po probleme (s rozpuklymi displejmi !)ano tenucky ale …. sh…

 2. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Když vidím, že na seznamu není ani jeden telefon s QWERTY klávesnicí, je mi z toho hodně smutno. Kam jsme se to dostali?

  • Prakticky můj povzdech po loňském CES/MWC…

  • johnyBeGood (neregistrovaný)

   +1

  • borix (neregistrovaný)

   Je to drahé, komplikované a pokud se to vyrobí levně, tak i poruchové. Raději se rozhodli přesvědčit lidi, že klávesnice už není potřeba. Faktem je, že pořád používám svůj starej obouchanej DVP, kterej mi už i párkrát spadnul ze schodů, ale dokud nevyrobí něco obstojného s klávesnicí, tak o novém nebudu ani uvažovat. Zejména po nedávných zkušenostech, kdy jsem byl nucen psát párřádkový mail na dotykovém displeji… brrr.

 3. Karel (neregistrovaný)

  Kde je NOTE III? Podle me ocekavanejsi nez ZTE, Huhlavej a Sony dohromady, o HTC a smejdu LG ani nemluve….

  • Nejspíš proto, že Note bude představen nejdřív v září a informací je jen míň než málo a všechno čiré spekulace…ale je pravdou, že i bez toho by měl být velice očekávaný…

 4. igor (neregistrovaný)

  Najslubnejsie vyzera Nokia Lumia „Catwalk“ ostatne je slaby odvar ! Len pokus o dobehnutie N 920 ale je to chabe. Appl sa po tomto ak to bude pravda prepadne este hlbsie ako sa to deje teraz a Samsung by mal radsej optimalizovat (alebo zeby aj vymysliet OS) a nie pridavat jadra ! Je to na smiech ked jednemu stacia bohate dve jadra a druhy to iste nestiha so styrmi !!! TAk musi 8 potom 16 ….. To je cesta z mesta (mimo) A este vlastne te dve jadra su rychlesie, sviznejsie

 5. No Way (neregistrovaný)

  A co takhle Note 3? Velmi očekávaný tabletofon.

  Tegra 4 rozhodně není extrémně výkonný čip, spíše nejslabší ze všech představených na rok 2013, ostatně jako tomu bylo i minulý rok.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).