Přehled: Deset největších výrobců PC, když počítáme i chytré telefony a tablety

Počítače se transformují v mobilní zařízení a těžko se dají rozlišovat jednotlivé kategorie. Podívejme se na deset největších výrobců PC, když počítáme i chytré telefony a tablety.

PC znamená osobní počítač, je to pro nás brána do elektronického světa. Řadu činností, které dříve zastával jen běžný počítač, dnes nahrazují telefony a tablety. Mám na mysli například psaní a čtení emailů, správa sociálních sítí, čtení a úprava dokumentů, konzumace všemožného obsahu… je zřejmé kam mířím. Dnes jsou všechna tato zařízení osobním počítačem, telefon možná ještě osobnějším, jelikož ho máme neustále u sebe. Proto bychom si mohli veškeré počítače, notebooky, chytré telefony a tablety sečíst a podívat se na největší výrobce. 

 

Apple drží první místo již třetím rokem, ale Samsung velmi rychle dotahuje. Nokia spadla z prvního místa, v minulosti, na dnešní osmé a je velká šance, že se s ní další rok nesetkáme. Lenovo vyskočilo převážně díky chytrým telefonům a HP drží čtvrté místo pouze s klasickými PC. 

 

Rozdělení podle typu zařízení. Mezi daty je vidět pěkná symetrie, tabletů se prodá prakticky půl milionu za den, tradičních PC milion a chytrých telefonů dva miliony. 

 

Jak vypadal souboj operačních systémů. Ohromná dominance Microsoftu v počítačovém průmyslu skončila. Android, tím Google, se stal největším dodavatelem operačních systémů, sesadil Microsoft po třiceti letech. Těsně za Windows stojí iOS, od Applu, který má našlápnuto dostat se letos na druhou příčku. 

Loňský rok byl prvním, kdy si i běžná veřejnost začala uvědomovat změnu, z počítačů se stávají i mobilní zařízení a dominance jednoho operačního systému začíná upadat.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku