Představujeme aplikaci Aukro.cz pro Windows Phone

Aukro.cz je vůbec první českou e-commerce aplikací pro Windows Phone. Můžete s ní sledovat aukce, vyhledávat produkty a spravovat svůj profil.

Na Marketplace je od včerejšího dne dostupná zbrusu nová aplikace obchodního portálu Aukro.cz, která uživatelům zařízení se systémem Windows Phone nabídne přístup k aukcím a nákupům na stejnojmenném serveru. My jsme dostali možnost aplikaci otestovat s předstihem, tak se pojďme podívat, na jaké novinky se můžete těšit.

- - -

Aukro.cz pro Windows Phone dodržuje standardy Metro designu, o čemž vás přesvědčí už úvodní obrazovka, kde najdete čtyři dlaždice pro rychlý přístup ke klíčovým funkcím (Kategorie, Hledat, Sledované a Moje aukro). V horní části obrazovky je umístěno vyhledávací pole a tlačítko pro přihlášení. Příjemným překvapením je podpora landscape zobrazení ve všech nabídkách aplikace.

- -

V nastavení si můžete vybrat, zda chcete zůstat přihlášeni trvale nebo zadávat heslo při každém spuštění. Pokud na Aukru účet nemáte, můžete si jej vytvořit, nicméně v tomto případě už vás tlačítko registrace přesměruje do nového okna webového prohlížeče. V nastavení lze dále vybrat barevné schéma – k dispozici je světlé a tmavé.

- -  

Prostřednictvím nabídky Kategorie získáte přístup ke všem sekcím na portálu Aukro.cz a rovněž zde najdete možnost pokročilého vyhledávání (filtr podle krajů, měst, ceny, kategorií). Do vyhledávání se dostanete i dalšími dvěma způsoby – nejrychlejší je to přes horní textové pole, případně můžete použít samostatného zástupce na hlavní kartě.

- -

Pod položkou Sledované máte přehled o aukcích, které aktuálně sledujete, takže se nemůže stát, že byste promeškali ty důležité. Karta je pro lepší přehlednost rozdělena do dvou záložek – probíhající & skončeno. Poslední nabídka Moje aukro nabízí rychlý přístup k osobním informacím, nákupům, komentářům a věcím, které aktuálně prodáváte nebo jste již prodali/neprodali.

- -

Aplikace samozřejmě umožňuje připnout důležité aukce na hlavní obrazovku (Live Tile) a pomocí Toast notifikací vás upozorní, když se nějaká aukce blíží ke konci. „Windows Phone je posledním operačním systémem, který chyběl v nabídce našich aplikací,“ říká Jiří Budinský, specialista pro mobilní marketing z obchodního portálu Aukro, a dodává: „Při vývoji jsme vycházeli ze specifik, které Windows Phone poskytuje, díky tomu můžou uživatelé využít nové funkce. Proto si nově mohou připnout nejen jednotlivé funkce, ale i konkrétní aukce na úvodní obrazovku, systém pak navíc dokáže aktivně upozornit, když se aukce blíží ke svému konci.

-

Vývoj aplikace probíhal bez komplikací…

Celý proces byl až překvapivě hladký, takže jsme měli možnost soustředit se na detaily. Jako poslední byla přidána funkce sledování aktuálně nejvyššího příhozu, o kterou nás žádali naši uživatelé, “ říká Jiří Budinský. Aukro nabízí aplikace pro všechny čtyři nejpoužívanější operační systémy (iOS, Android, Symbian a nově i Windows Phone), na poli české e-comerce je zatím jediné.

Kdy se začalo s přípravami Aukro aplikace pro Windows Phone a jak dlouho vývoj trval?
Od prvních přípravných kroků až do vydání první verze, trval vývoj přibližně pět měsíců. Obecně je to v podstatě nikdy nekončící proces. Neustále pracujeme na vylepšeních týkajících se uživatelského zážitku a efektivity na všech našich aplikacích napříč platformami. Aukro je součástí polské skupiny Allegro Group, ta začala s přípravami během loňského roku. Na české verzi jsme pracovali od konce února, kdy jsme se věnovali překladům a dalším úpravám.

Kolik lidí se podílelo na české verzi programu a kolik lidí případně na té původní, polské?
Do vývoje aplikaci pro tak velkou platformu jako je ta naše, vstupuje celá řada odborníků. Nejdůležitější roli ale hrálo oddělení Mobile Solutions které je složeno z vývojáře, grafika, testerů, projektového manažera, experta na usability, specialisty na mobilní marketing a koordinátora pro kooperaci mezinárodních servisů.

Máte nějaké zajímavé perličky z vývoje, které team musel řešit?
Tady Vás bohužel  zklamu, ale neměli jsme vůbec žádné problémy. Měli jsme od začátku jasný cíl vytvořit aplikaci, která bude skutečně užitečným pomocníkem každému uživateli Aukra.  Programování pro Windows Phone bylo bezproblémové.

Na jakých zařízeních se aplikace testovala a jak široký byl okruh (beta)testerů?
Aplikaci jsme testovali na šesti klíčových zařízeních s operačním systémem Windows Phone (ve verzi 7.5 Mango) – konkrétně HTC Trophy, HTC Mozart, Nokia Lumia 800, Nokia Lumia 710, Samsung Omnia 7 a LGSwift (Optimus) 7. Aplikace byla testována jak profesionálními testery, tak i dalšími lidmi z našeho vývojového týmu. Do testu se mohl zapojit kterýkoli zaměstnanec Aukra s potřebným mobilním zařízením.I přes důkladné testování si uvědomujeme, že ani nejlepší testeři a nejlepší testovací scénáře nám neumožní předvídat všechny situace, do kterých by se mohl uživatel dostat, proto má aplikace i speciální funkci, kdy umožňuje našim uživatelům nahlásit do té doby nespecifikovanou chybu.

Jaké jsou hlavní výhody mobilní aplikace a co program nabízí například oproti mobilní verzi Aukra?
Hlavní výhodou mobilních aplikací Aukra obecně je, že umožňují mít Aukro neustále po ruce a pracovat s nabídkami pohodlněji než na mobilní verzi Aukra. Aplikace navíc vytváříme tak, aby mohly plnit ještě další speciální funkce, které web z principu neumožní. U Windows Phone aplikace je to možnost připínat nabídky k hlavní obrazovce. Následná živá dlaždice pak ukazuje aktuální informace o nabídce a čas jejího konce.

Jakmile se nabídka přiblíží svému konci, tak (samozřejmě, pokud to uživatel povolí) ho aplikace sama upozorní pomocí Toast notifikací a uživatel tak nezapomene například přihodit v aukci, nebo zakoupit předmět, který ho třeba před časem zaujal, ale nemohl se rozhodnout o jeho koupi. Výhodou je, že pro tuto funkci se uživatel ani nemusí registrovat na Aukru pokud nechce.

Předpokládám, že v aplikaci se uživatel může přihlásit se svým Aukro účtem, je nějak lépe řešeno zabezpečení, aby například nákup nemohl uskutečnit někdo cizí, kdo se dostane k telefonu?
Zabezpečení je standardní, stejně jako u jiných aplikací. Volba je především na uživateli. Pro přístup k účtu Moje Aukro musí zadat svůj Login a heslo, teprve poté bude moci využívat všech funkcí aplikace. Pokud ale chce, může si aplikace jeho údaje pamatovat a pak už záleží na tom, jestli má třeba heslem chráněné odemčení mobilu. Záleží tedy, jestli uživatel zvolí spíše pohodlí, nebo vyšší bezpečnost.

Objevily se nějaké problémy se schvalováním aplikace do Marketplace nebo vše prošlo na první pokus?
Měli jsme drobné problémy, které se ale týkaly specifických požadavků v regionech, jako je Čína nebo Saudská Arábie. Ve zkratce jde o to, že si uživatelé mohou na Aukru koupit i erotické pomůcky, v oddělené sekci a až po ověření věku pochopitelně. Nicméně některé země mají pro Marketplace přísnější podmínky, a tak jsme museli upravit dostupnost z celého světa pouze na vybrané regiony.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku