Domů » Články » Podvodníci šíří na Facebooku fiktivní zprávy o teroristickém útoku v Praze. Kradou tak přihlašovací údaje uživatelů

Podvodníci šíří na Facebooku fiktivní zprávy o teroristickém útoku v Praze. Kradou tak přihlašovací údaje uživatelů

Společnost ESET zjistila, že se v posledních dnech mezi českými a slovenskými uživateli Facebooku v těchto dnech šíří falešná poplašná zpráva o teroristickém útoku v Praze. Jedná se však o fiktivní zprávu, jejímž záměrem je zcizení přihlašovacích údajů k této sociální síti. Podle odhadů společnosti ESET se obětí tohoto podvodu staly již tisíce Čechů a Slováků.

Útok spočívá v tom, že oběti, jíž byly už předtím ukradeny přihlašovací údaje k Facebooku, je na jejím profilu sdílen odkaz na falešný zpravodajský článek o tom, že v Praze došlo k teroristickému útoku s větším množstvím obětí. Příspěvek zároveň obsahuje fotografii z údajného místa činu, na níž je ale ve skutečnosti místo nedávného teroristického útoku v Nice či případně útoku v Bagdádu z roku 2010. Nejnověji se ale šíří také falešná zpráva, že český prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě. Vše je ale samozřejmě podvrh.

Fiktivní zpráva o teroristickém útoku v Praze
Fiktivní zpráva o teroristickém útoku v Praze

Pokud na tento link klikne další oběť, neotevře se jí zpravodajský článek, ale falešná verze přihlašovací stránky k Facebooku. Zadáním přihlašovacích údajů je oběť nevědomě předá útočníkovi a ztrácí tím kontrolu nad svým facebookovým účtem. Mezitím mohou útočníci podvodné stránky šířit dál skrze profil nové oběti,“ vysvětluje Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti ESET. „Oběť vyplní přihlašovací údaje, protože se domnívá, že se tím dostane ke zpravodajskému článku o velké tragédii, která se měla odehrát geograficky blízko. Útočník proto využívá nejen její zvědavosti, ale i strachu,“ dodává Matějíček.

Další smyšlená zpráva, která se šíří po Facebooku
Další smyšlená zpráva, která se šíří po Facebooku

Pozor na falešné stránky. Kontrola URL adresy se vyplatí

V jiných případech útočník přes profil napadeného uživatele okomentuje informaci o teroristickém útoku s tím, že ve svém komentáři označí kontakty této oběti, čímž se snaží nalákat více lidí. Útočníkem ovládaný profil sdílí škodlivý link i do facebookových skupin, jejichž členem je podvedená oběť. Útočník přitom ke sběru používá několik desítek falešných stránek, které ESET pro své uživatele z bezpečnostních důvodů blokuje.

ESET_Facebook_scam_xs
Než někam zadáte své jméno a heslo, ověřte si, zda se doména skutečně shoduje se službou, do které se chcete přihlásit

Uživatelé by rozhodně měli zbystřit vždy, když si od nich nějaká stránka vyžádá přihlašovací údaje k účtu na sociální síti a i v případě, že vypadá jako Facebook, Twitter nebo Instagram. V tom případě oběti stačí zkontrolovat webovou adresu samotné stránky, která se názvu Facebooku či jiné sociální sítě vůbec nepodobá.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

6 komentářů

 1. Pišta (neregistrovaný)

  Ale že máme v Praze hezký palmy, co?

  • Yegor (neregistrovaný)

   Také to bylo to první, co mě „trklo“ :-D

   • Martin P. (neregistrovaný)

    V jiných variacích je fotografie ulice plné snědých arabů a arabské nápisy na obchodech… …pravděpodobně ten spam vytvářel někdo v USA nebo Asii bez znalostí zeměpisu.

    Ale pozor, pamatujete tvz Nigeriské dopisy i tam se najde dostatek lidí kteří tomu věří.

 2. Johny (neregistrovaný)

  :D tak se musí na hloupý :D

 3. Kdo na toto skoci, budiz mu to prano. Zadna skoda. Na blbcich se vydelava nejlepe.

 4. Asi tak. me se neco podobneho stalo asi prede dvema mesici.
  Na fb na me.vykouklo.nejake video, neslo o nahate slecny, drastak nic takoveho, nevzpomeni si co na fotce,bylo a ze zvedavosti jsem na nej kliknul, najednou me to tahlo mimo fb a na stranku ze je treba se znova prihlasit…dal jsem nepokracoval, zavrel prohlizec a potom stranku nahkasil a okamzite znemoznil aby mi to na profil dal chodilo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).