Pod pokličkou: Jak Google vydělává na Androidu?

Když Google oznámil, že hodlá vtrhnout na bitevní pole komunikátorů s novou mobilní platformou Android, začaly se internetem šířit různé spekulace. Někteří tvrdili, že bude vyrábět vlastní hardware, nebo že se stane mobilním operátorem; jiní předvídali, že takzvaný Google Phone přinese neomezené telefonní hovory zdarma. Nic z toho se nestalo, ovšem pravdou je, že Google vydal mobilní operační systém Android, který je sám o sobě Open Source. Jak se dá tedy vydělávat na něčem, co je zdarma?

Abychom mohli situaci dále rozebírat, musíme si nejdříve ujasnit, co vlastně Google je. Vyhledávač?  Poskytovatel emailových schránek? Webhostingová služba? Softwarový vývojář? To všechno ano, nicméně Google je především reklamní společnost a reklamy jsou také hlavním zdrojem jeho výdělků. Prodává reklamu, kterou vidíte ve vyhledávači, na vašich oblíbených webových stránkách, i reklamu, která se zobrazuje v mobilních aplikacích. A aby byl prodej reklam co nejvíce efektivní, je třeba je vybírat přesně podle potřeb a zájmů každého uživatele. Musí zkrátka vědět, kdo jste. To zjistí shromažďováním informací o vyhledávaném obsahu, pomocí aplikací Google Analytics a Adsense a především díky vlastnímu prohlížeči Chrome. To vše zvyšuje příjem tím, že se zobrazují reklamy přizpůsobené vašemu věku, profesnímu zaměření, zájmům či momentálním potřebám.

Ale zpět k Androidu. Jak bylo řečeno v úvodu, Android je Open Source platforma, což znamená, že ji může kdokoliv zdarma využívat a upravovat. Je tedy jasné, že přímo z operačního systému příjmy neplynou. Hlavní zdroj příjmů z mobilní sféry tvoří Android Market. Google vydělává za každou aplikaci, která se na něm prodá. I za ty, které jsou zdarma. Vývojáři totiž platí za účet, přes který mohou nabízet své aplikace, ať už jsou placené nebo bezplatné. Krom toho jsou tu aplikace, které získáte zdarma na úkor zobrazované reklamy, která je součástí systému Google Mobile Ads, a rovněž tak činí zdroj výdělku. Ale není to tak, že by si Google „zasedl“ na vývojáře a mobilní trh. Jen se snaží chytře předvídat, kam směřují internetové trendy. Zatímco dříve internet dominoval stolním počítačům, případně notebookům, dnes čím dál více lidí spoléhá na nepřetržitý přístup k internetu na svém mobilním telefonu či tabletu. A Google se nechce omezovat jen na běžný vyhledávač.

- 

K vyhledávání internetového obsahu dnes neslouží jen klávesnice, do módy se dostalo hlasové vyhledávání. To vypadá zdánlivě jednoduše – jen si řeknete, co hledáte; ale ve skutečnosti je věc složitější. Zatímco psaný text je v rámci jednoho jazyka víceméně konstantní, mluvený projev má spoustu různých dialektů, se kterými je třeba počítat. Proto Google koupil společnost Grand Central (dnes Google Voice) a získal tak obsáhlou databázi různých hlasových vzorků. Mezi další vyhledávací trendy patří hledání pomocí obrázků. Chcete zjistit více informací o produktu, který zrovna vidíte na reklamním letáku? Díky Google Goggles stačí hledaný objekt vyfotit a nechat Google hledat za vás. Pokud se tahle služba propojí s funkcí rozpoznávání tváří na serveru Picasa, bude brzo velice snadné získat informace o nějaké osobě jednoduše tak, že ji vyfotíte. Zdali to bude vést ke zlepšení komunikace a vyhledávání, či k narušení soukromí, to už je na lidech samotných.

Jak tedy Google vydělává peníze? Tak, že zjistí kdo jste, kde jste, co děláte a o co se zajímáte. Díky těmto informacím dokáže lépe zaměřit a prodat reklamu a potažmo pro vás přizpůsobí a zlepší vyhledávání. Android je pak šikovným nástrojem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zdroj: PocketNow

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

7 komentářů

 1. NeoPlex (neregistrovaný)

  jenom takova mala vsuvka :) Google vydela na Androidu i prodejem licenci vyrobcum, nelicencovany Android je vlastne open source kod, ktery se da stahnou z netu, ale je bez marketu a ostatnich google apps. Viz. treba tahanice s Cyanogen Mod, ktery oficialne nesmi davat do svych rom google apps, protoze nemaji koupenou licenci, ale v pomeru s ostatnimi prijmy tohle bude zanedbatelne procento. Anyway pekny clanek po delsi dobe neco, co me hned provokovalo precist to:)

 2. Daidalos (neregistrovaný)

  Parádní článek. Kdyby to bylo ještě víc do hloubky byla by to paráda, ale i tak super ;-)

 3. onlavu (neregistrovaný)

  tedy ciste logicky by me zajimalo, co maji, krom dobreho pocitu, ti vyvojari z toho, ze davaji zdarma a bez reklamy sve aplikace na market, kdyz jeste musi platit poplatky za ucet na marketu.

 4. NeoPlex (neregistrovaný)

  co z toho maji? To je prece jednoduche… je to nejlepsi reklama pro vyvojare, jako takoveho :) Jsi neznamy a vystrelis ven neznamou app za penize, kdo si ji koupi? Udelas nejakou dobrou free vec lide si ji oblibi a pak muzes udelat ten samy program rozsireny a za poplatek nebo jinou placenou app a mas nejake zaruky, ze se app bude kupovat.

 5. jakubcizek (neregistrovaný)

  Jak píše Neoplex, Google má hlavně peníze z licence samotného Marketu (a dalších vlastních non-oss apps). Proto ho kdejaký asijský šunt nemá; výrobci nesplní UX kritéria anechce se jim platit licence.

 6. gabonov (neregistrovaný)

  ten google voice je super, ja som to vyskúšal. Článok je dobrý, len krátky, ešte by som to čítal :)

 7. prodiggy (neregistrovaný)

  ani jsem netušil, že takhle si vydělává ten google… skvělý článek a byl opravdu podrobný. přijal bych ještě více takových

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel