Onyx MIDIA InkPhone: Smartphone s E-ink displejem, Androidem a 14 denní výdrží

Na veletrhu Mobile World Congress nás mimo jiné zaujala i druhá generace telefonu YotaPhone od ruského výrobce Yota Devices, jehož originalita spočívá ve dvojici displejů, přičemž ten na zádech telefonu využívá technologie E-ink. Elektronický inkoust je známý především ze čteček knih, zpravidla nabízí pouze monochromatické zobrazení a pomalé překreslování obrazu, díky pasivní technologii se ale odmění nízkou energetickou náročností. Toho si je vědoma čínská společnost Onyx a rozhodla se stvořit hybrid mobilního telefonu a čtečky knih.

 

I když u nás není společnost Onyx příliš známá, na sousedním polském trhu je dvojkou v prodeji elektronickch čteček knih. Prototyp svého telefonu MIDIA InkPhone představila na veletrhu CeBIT, který právě probíhá v německém Hannoveru. Jeho nasvícený E-ink displej má úhlopříčku 4,3 palce a je krytý odolným sklem Gorilla Glass. Výkon obstarává 1GHz blíže nespecifikovaný procesor Rockchip, doplněný o 512 MB RAM, paměťové úložiště má kapacitu 4 GB a je rozšiřitelné paměťovou kartou microSD. Přítomen není žádný fotoaparát, což je v tomto případě zcela pochopitelné. Baterie má kapacitu 1 800 mAh a má nabídnout více než 14 denní výdrž bez nabíjení.

   

Softwarovou stránku obstarává přizpůsobený operační systém Android, jehož domovská obrazovka je tvořena prostředím pro pohodlný přístup pro čtení elektronických knih a několika zástupci pro používání běžných telefonních funkcí. Přítomen zde však není Google Play Store, uživatel je zcela odkázán na obstarávání APK z vlastních zdrojů. Výrobce tento krok obhajuje tím, že nemůže zaručit stoprocentní funkčnost, zejména u aplikací obsahujících větší množství animací. Server Engadget měl možnost zařízení krátce otestovat, z následujícího videa je patrné, že v režimu čtení knih prostředí funguje bezproblémově, pohyb v samotném systému však již vykazuje značné známky zadrhávání.

Výroba tohoto telefonu má začít koncem tohoto měsíce, do prodeje se má dostat na německém a polském trhu již v dubnu za předběžnou cenu 140 EUR (3 900 Kč bez daně). Obáváme se však, že použití E-ink displeje potlačuje většinu funkcí, které poskytují běžné chytré telefony (navigace, multimédia, hry) a toto řešení je vhodné spíše do telefonů bez operačního systému, jejichž výdrž by se pak mohla počítat v měsících.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentáře

 1. VNavrátil (neregistrovaný)

  TOhle by byl určitě dokonalej telefon někam na cestování mimo civilizaci. Sice by to s tím obnovováním displeje nebylo moc o User friendly experience, ale to je asi to poslední co by někoho mimo lidi zajímalo

 2. baytik (neregistrovaný)

  Vyborny telefon na praci, konecne to nekoho napadlo.

 3. nox (neregistrovaný)

  Myslenka dobra, ovsem vzhledem k obsenci Google Play a nedostatecne velikosti obou pameti je to reseni pro par nadsencu.

 4. Dano (neregistrovaný)

  Neviem ako je to s technológiami displayov,ale keby miesto farieb ukazoval len odtiene šedi,k tomu takáto krásna čitateľnosť ako na videu a výdrž ako píšu tak super telefón…Samozrejme ostatné funkcie by museli ísť ako na bežnom Androide.

  Farby na úkor výdrže okamžite beriem. Už dávno som sa nad tým zamýšľal (keď občas z nostalgie zoberiem Nokiu na výlet (istota že telefón pôjde 10dní v sieti)že na 90% činností čo od telefónu čakám mi čiernobiele zobrazenie stačí.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *