Domů » Bleskovky » Onyx MIDIA InkPhone: Smartphone s E-ink displejem, Androidem a 14 denní výdrží

Onyx MIDIA InkPhone: Smartphone s E-ink displejem, Androidem a 14 denní výdrží

Na veletrhu Mobile World Congress nás mimo jiné zaujala i druhá generace telefonu YotaPhone od ruského výrobce Yota Devices, jehož originalita spočívá ve dvojici displejů, přičemž ten na zádech telefonu využívá technologie E-ink. Elektronický inkoust je známý především ze čteček knih, zpravidla nabízí pouze monochromatické zobrazení a pomalé překreslování obrazu, díky pasivní technologii se ale odmění nízkou energetickou náročností. Toho si je vědoma čínská společnost Onyx a rozhodla se stvořit hybrid mobilního telefonu a čtečky knih.

 

I když u nás není společnost Onyx příliš známá, na sousedním polském trhu je dvojkou v prodeji elektronickch čteček knih. Prototyp svého telefonu MIDIA InkPhone představila na veletrhu CeBIT, který právě probíhá v německém Hannoveru. Jeho nasvícený E-ink displej má úhlopříčku 4,3 palce a je krytý odolným sklem Gorilla Glass. Výkon obstarává 1GHz blíže nespecifikovaný procesor Rockchip, doplněný o 512 MB RAM, paměťové úložiště má kapacitu 4 GB a je rozšiřitelné paměťovou kartou microSD. Přítomen není žádný fotoaparát, což je v tomto případě zcela pochopitelné. Baterie má kapacitu 1 800 mAh a má nabídnout více než 14 denní výdrž bez nabíjení.

   

Softwarovou stránku obstarává přizpůsobený operační systém Android, jehož domovská obrazovka je tvořena prostředím pro pohodlný přístup pro čtení elektronických knih a několika zástupci pro používání běžných telefonních funkcí. Přítomen zde však není Google Play Store, uživatel je zcela odkázán na obstarávání APK z vlastních zdrojů. Výrobce tento krok obhajuje tím, že nemůže zaručit stoprocentní funkčnost, zejména u aplikací obsahujících větší množství animací. Server Engadget měl možnost zařízení krátce otestovat, z následujícího videa je patrné, že v režimu čtení knih prostředí funguje bezproblémově, pohyb v samotném systému však již vykazuje značné známky zadrhávání.

Onyx MIDIA InkPhone hands-on | Engadget

Výroba tohoto telefonu má začít koncem tohoto měsíce, do prodeje se má dostat na německém a polském trhu již v dubnu za předběžnou cenu 140 EUR (3 900 Kč bez daně). Obáváme se však, že použití E-ink displeje potlačuje většinu funkcí, které poskytují běžné chytré telefony (navigace, multimédia, hry) a toto řešení je vhodné spíše do telefonů bez operačního systému, jejichž výdrž by se pak mohla počítat v měsících.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. TOhle by byl určitě dokonalej telefon někam na cestování mimo civilizaci. Sice by to s tím obnovováním displeje nebylo moc o User friendly experience, ale to je asi to poslední co by někoho mimo lidi zajímalo

  2. Vyborny telefon na praci, konecne to nekoho napadlo.

  3. Myslenka dobra, ovsem vzhledem k obsenci Google Play a nedostatecne velikosti obou pameti je to reseni pro par nadsencu.

  4. Dano (neregistrovaný)

    Neviem ako je to s technológiami displayov,ale keby miesto farieb ukazoval len odtiene šedi,k tomu takáto krásna čitateľnosť ako na videu a výdrž ako píšu tak super telefón…Samozrejme ostatné funkcie by museli ísť ako na bežnom Androide.

    Farby na úkor výdrže okamžite beriem. Už dávno som sa nad tým zamýšľal (keď občas z nostalgie zoberiem Nokiu na výlet (istota že telefón pôjde 10dní v sieti)že na 90% činností čo od telefónu čakám mi čiernobiele zobrazenie stačí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).