O2 spouští LTE, zatím pouze v Jesenici u Prahy (přehled cen)

Telefónica O2 včera v Jesenici u Prahy spustila nejrychlejší mobilní síť LTE. Jaké budou ceny a přes jaká zařízení se připojíte + exkurze k LTE vysílači.

Telefónica jako první operátor v Čechách včera spustila LTE (Long Term Evolution), síť čtvrté generace a rovnou také zahájila komerční prodej služeb na bázi LTE pro zákazníky; i když zatím jen pro hrstku vyvolených.  

blank blank blank

 blank blank blank 
Takhle vypadá základnová stanice s LTE vysílačem 

blank blank blank
V rackách jsou kromě modulů pro provoz LTE také komponenty pro 3G/GSM a CDMA… 

blank blank blank
V městské zástavbě je dosah jednoho LTE vysílače zhruba 0,5 km, ve volném prostranství pak 10x větší

„Zákazníkům nabídneme reálnou uživatelskou rychlost stahování dat až 60 Mbps a odesílání dat až 25 Mbps, to vše s odezvou sítě kolem 20 ms. Nejde o žádné laboratorní podmínky, ale reálné rychlosti, které jsme v této oblasti naměřili,“ říká Martin Škop, ředitel pro technologie a plánování sítí společnosti Telefónica Czech Republic.

blank blank blank 
Na tiskovou konferenci nás O2 odvezlo speciálním autobusem (TriHyBus) na vodíkový pohon

Síť O2 LTE zatím pokrývá pouze obec Jesenice (okres Praha Západ) a okolí, kde žije zhruba deset tisíc obyvatel. Dále je signál LTE ve zhruba polovině obchodního centra Chodov v Praze, kde je největší prodejna O2 Experience Centre. Telefónica využila pro spuštění LTE tzv. síťovou neutralitu a provozuje LTE síť na frekvenci 1800 MHz, šířka pásma je 2 x 10 MHz a dodavatelem LTE technologie je společnost Huawei. Dalšího rozšíření sítě se hned tak nedočkáme (až na podzim). Nejprve musí proběhnout aukce o kmitočty, která je naplánována na červenec.

blank blank blank 
Trojice tribandových LTE modemů (800, 1800 a 2600 MHz)

blank blank blank 
S LTE tabletem od Samsungu jsme se také připojili; s iPadem to vzhledem k podpoře jiných frekvencí možné není

Od 19. června 2012 si mohou první zájemci pořídit jedno ze dvou zařízení podporujících LTE spolu se SIM kartou, aby mohli naplno využít možností této technologie. O2 nabízí tři tarify LTE Mobilní internet od 333 korun měsíčně. Zapůjčení modemů stojí jednu korunu při vratné záloze tisíc korun.

blank 

LTE Mobilní internet od O2 si mohou zájemci vyzkoušet a případně koupit v tzv. Zóně budoucnosti – mobilním prodejním stánku O2, který bude přímo v Jesenici v těchto dnech:

  • 22.6. pátek od 10 do 19h Albert Jesenice
  • 27.6. středa od 13 do 19h Albert Jesenice
  • 29.6. pátek od 11 do 20h Albert Vestec
  • 30.6. sobota od 10 do 16h Albert Vestec

Stejně tak je možné zařízení a služby otestovat či koupit kdykoli v O2 Experience Centre v obchodním centru Chodov, kde je otevřeno denně od 9 do 21 hod. 

Autor článku blank
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku