Domů » Články » O2 spouští LTE, zatím pouze v Jesenici u Prahy (přehled cen)

O2 spouští LTE, zatím pouze v Jesenici u Prahy (přehled cen)

Telefónica O2 včera v Jesenici u Prahy spustila nejrychlejší mobilní síť LTE. Jaké budou ceny a přes jaká zařízení se připojíte + exkurze k LTE vysílači.

Telefónica jako první operátor v Čechách včera spustila LTE (Long Term Evolution), síť čtvrté generace a rovnou také zahájila komerční prodej služeb na bázi LTE pro zákazníky; i když zatím jen pro hrstku vyvolených.  

  

    
Takhle vypadá základnová stanice s LTE vysílačem 

  
V rackách jsou kromě modulů pro provoz LTE také komponenty pro 3G/GSM a CDMA… 

  
V městské zástavbě je dosah jednoho LTE vysílače zhruba 0,5 km, ve volném prostranství pak 10x větší

„Zákazníkům nabídneme reálnou uživatelskou rychlost stahování dat až 60 Mbps a odesílání dat až 25 Mbps, to vše s odezvou sítě kolem 20 ms. Nejde o žádné laboratorní podmínky, ale reálné rychlosti, které jsme v této oblasti naměřili,“ říká Martin Škop, ředitel pro technologie a plánování sítí společnosti Telefónica Czech Republic.

   
Na tiskovou konferenci nás O2 odvezlo speciálním autobusem (TriHyBus) na vodíkový pohon

Síť O2 LTE zatím pokrývá pouze obec Jesenice (okres Praha Západ) a okolí, kde žije zhruba deset tisíc obyvatel. Dále je signál LTE ve zhruba polovině obchodního centra Chodov v Praze, kde je největší prodejna O2 Experience Centre. Telefónica využila pro spuštění LTE tzv. síťovou neutralitu a provozuje LTE síť na frekvenci 1800 MHz, šířka pásma je 2 x 10 MHz a dodavatelem LTE technologie je společnost Huawei. Dalšího rozšíření sítě se hned tak nedočkáme (až na podzim). Nejprve musí proběhnout aukce o kmitočty, která je naplánována na červenec.

   
Trojice tribandových LTE modemů (800, 1800 a 2600 MHz)

   
S LTE tabletem od Samsungu jsme se také připojili; s iPadem to vzhledem k podpoře jiných frekvencí možné není

Od 19. června 2012 si mohou první zájemci pořídit jedno ze dvou zařízení podporujících LTE spolu se SIM kartou, aby mohli naplno využít možností této technologie. O2 nabízí tři tarify LTE Mobilní internet od 333 korun měsíčně. Zapůjčení modemů stojí jednu korunu při vratné záloze tisíc korun.

 

LTE Mobilní internet od O2 si mohou zájemci vyzkoušet a případně koupit v tzv. Zóně budoucnosti – mobilním prodejním stánku O2, který bude přímo v Jesenici v těchto dnech:

 • 22.6. pátek od 10 do 19h Albert Jesenice
 • 27.6. středa od 13 do 19h Albert Jesenice
 • 29.6. pátek od 11 do 20h Albert Vestec
 • 30.6. sobota od 10 do 16h Albert Vestec

Stejně tak je možné zařízení a služby otestovat či koupit kdykoli v O2 Experience Centre v obchodním centru Chodov, kde je otevřeno denně od 9 do 21 hod. 

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

8 komentářů

 1. Mozem mat dotaz, preco s novym iPadom s podporou LTE sa nie je mozne pripojit? Zeby O2 zaviedlo nejaky iny frekvencny standard?

  • Není to vina O2, ale v tomhle případě spíše Applu… iPad podporuje LTE frekvence 700 & 2100 MHz, které jsou „v kurzu“ v USA, ale v Evropě se používají právě pásma 800, 1800 a 2600 MHz. Řešením by bylo, kdyby Apple představil evropskou „LTE verzi“ iPadu, ale na to je tady (globálně v Evropě) zatím příliš malé pokrytí, proto to pro něj není (zatím) zajímavé.

  • Diky za info :) Takze to aj vysvetluje aj to, preco napr. aj taky Samsung ci HTC svoje LTE modely predavaju len v USA a do Europy sa nedostanu….

 2. Nechápu jednu věc; a to, že si dovolí u tarifu nazvaného LTE uvést tu debilitu (omlouvám se za vulgarismus, ale bohužel jinak to nazvat neumím) s označením FUP. Kdy už se kapitalističtí soudruzi (a nejenom u telekomunistů) probudí ze svého snu???

  • To jo no. Jako s rychlostí 60Mbps je FUP 40 Gb nejen směšnej, ale i tragicky smutnej. Přepokládám, že se rozdělí na týdny, jako ostatní, takže z toho ve finále je 10GB, což touhle rychlostí stáhneš za minutu :D

  • To máte pravdu, při těchto rychlostech se FUP vyplácá hodně rychle, ale ono to v USA není o moc odlišné. Ty základní tarify mají také 2 – 3GB FUP (tuším za cenu okolo 30 USD). Verizon pak myslím nabízí 5GB FUP za 50 USD s tím, že za dalších 10 USD se dá dokupit 1 GB. Pokud máte někdo z využíváním v USA praktickou zkušenost, budu rád za doplnění.

  • USA bych do toho nepletl. Co se kvality internetového připojení (jak pevného, tak bezdrátového) jsme v Evropě (i my tady v Česku) mnohem dále, než v USA. Naši operátoři jsou mnohem silnější společnosti než Verizon, At&T a další USA operátoři. Měli bychom právě jít USA příkladem a ukázat jim, jak se internet dělá.

   Pořád tak nějak nechápu, k čemu ten FUP je. Stejně nebudu na mobilu stahovat fullHD filmy každou hodinu, nebo tak. Já chci jen pohodlně číst maily, načítat webové stránky a občas pustit nějaký video na youtube. Dneska mi FUP sotva stačí na maily a aktualizaci Twitteru.

 3. Nabízejí nám superrychlé auto s nádrží na 3l benzínu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).