Domů » Články » Nový standard USB-C: Jeden kabel vládne všem. Způsobí revoluci v digitálním světě?

Nový standard USB-C: Jeden kabel vládne všem. Způsobí revoluci v digitálním světě?

Nový standard konektoru USB-C přináší významná vylepšení. Lze jej používat oboustranně a zvládá také napájet a současně přenášet data vysokou rychlostí. Na následujících řádcích si jednotlivé verze USB zrekapitulujeme a především se podíváme na novinky u nejnovějšího rozhraní.

Po delší době přichází v technologickém světě konektorů revoluce. Nový standard USB Type-C (zkráceně USB-C), který prozatím najdeme především v novém MacBooku (preview) a Chromebooku Pixel (preview), přináší zcela nové možnosti a především sjednocuje tvar konektoru. V budoucnu tedy nebude potřeba mít několik různých nabíječek, ale bude stačit pouze jedna pro všechna zařízení.


Nový MacBook je jedním z prvních zařízení s USB-C


Nový Chromebook Pixel byl představen o několik dnů později a pyšní se tím, že má USB-C konektory na obou stranách

Historie USB

Konektory USB prošly od svého vzniku v roce 1993 bouřlivým vývojem. Změnami prošly jak verze USB, tak jejich typy. Od verze USB 1.0, která se však mezi běžné spotřebitele nedostala, až po aktuální verzi 3.1, která se nyní začne objevovat v zařízeních všech výrobců, a stejně tak od USB typu A, až po USB typu C.

Verze USB

Začněme však od začátku. Verze USB se liší hlavně přenosovými rychlostmi, později i proudem, který jsou schopny dodat připojenému zařízení.

USB verze 1.1 bylo představeno v roce 1998 a maximální přenosová rychlost byla 12 Mb/s.

USB verze 2.0 bylo představeno dva roky poté, v roce 2000. Maximální rychlost se zvýšila na 480 Mb/s ve vysokorychlostním módu, jinak byla přenosová rychlost stále 12 Mb/s. Tato verze je schopna dodat proud 0,5A s napětím 5V.

Další verzí bylo USB 3.0, představené v roce 2008, které dokázalo přenášet data rychlostí až 5 Gb/s. Obvykle jej poznáte podle modrého konektoru. Proud, který může tato verze poskytnout, je až 1,8A s napětím 5V.

Nejaktuálnější verzí je USB 3.1, jež spatřilo světlo světa v roce 2013. Oproti předchůdci se zdvojnásobila rychlost přenosu dat na až 10 GB/s, čímž se vyrovnala Thunderboltu 1, který vzešel ze spolupráce dvou gigantů, Intelu a Applu (Thunderbolt 2 je však schopen přenášet data rychlostí až 20 Gb/s). Tato verze USB také zvládá nabíjet zařízení, připojená například k notebooku, proudem až 5A při napětí buď 12V (60W), nebo 20V (100W).

Typy konektorů

Konektory se mimo verzí liší i svým tvarem, což mnohdy znesnadňovalo práci při používání různých zařízení.

USB Type-A je pravděpodobně nejznámější a nejpoužívanější. Jedná se o klasický obdélníkový konektor, který je v dnešních noteboocích zastoupen nejvíce. Jeho tvar se se změnou verze nezměnil, a tak je i zpětně kompatibilní s předchůdci. Nejrozšířenější je jeho verze 2.0, méně užívanou verzi 3.0 poznáte podle modrého konektoru. I přes to, že aktuálnější verze USB typu A má více pinů, je konstrukčně navržena tak, aby bez problémů fungovala i s předešlými verzemi.

USB Type-A

USB Type-B se používá především k propojení zařízení, jako jsou tiskárny, telefony, externí pevné disky, a podobně. U tohoto typu USB však nedošlo ke sjednocení tvaru konektoru, a tak se vyskytuje v pěti nejpoužívanějších tvarech. Jedná se o Standard-B, Mini-USB, Micro-USB, Micro-USB 3.0 a Standard-B 3.0.

  Zleva: Standard-B, Mini-USB, Micro-USB, Micro-USB 3.0 a Standard-B 3.0

Božský Type-C

USB Type-C přináší nový tvar konektoru, společně s využitím výhod USB 3.1. Jeho rozměry jsou 8,4 x 2,6 mm, je tedy velikostně podobný Micro-USB. Díky těmto rozměrům budou výrobci moci zase o něco ztenčit svá zařízení.

 

USB Type-C

Dalšími výhodami jsou oboustrannost, nezáleží tedy, zda se snažíte konektor do portu zasunout „hlavou dolů“, nebo normálně, zkrátka vždy už jej budete zapojovat správně. Také umí pracovat s videem, čímž nahradí HDMI i DisplayPort, navíc zvládne obousměrný přenos videa, tedy jak z televize do jiného zařízení, tak i naopak.

Vzhledem k výkonu 100W dokáže dobít v podstatě jakýkoliv běžný notebook. Také je zpětně kompatibilní s verzemi USB 2.0 a 3.0, zde však bude potřeba použít redukci. Vývojáři rozhraní slíbili, že další verze USB budou vždy Typu-C, tvar konektoru by se tedy neměl měnit – tím v budoucnu odpadne nutnost redukcí.

 Vlevo USB Type-A, vpravo USB Type-C: nový konektor uspoří značné množství místa

Oproti zmíněnému Thunderboltu se však v případě USB jedná o otevřený standard, jeho využití tedy není exkluzivní pouze pro určité výrobce. I díky tomu by se do budoucna mohly objevit powerbanky pro zařízení od Applu, například pro nově představený MacBook, neboť výrobci nebudou limitováni tím, zda jim Apple poskytne přístup k jeho specifickým konektorům, nebo ne. Vyvstává zde i otázka, zda jablečná firma do budoucna vymění Thunderbolt a Lightning za USB Type-C. Již loni se však objevily informace o nově připravovaném Thunderboltu 3, který by měl zvýšit přenosové rychlosti až na 40 Gb/s. Nezbývá tedy než čekat, zda Apple bude hrát i nadále individuálně, nebo zda se přidá k ostatním výrobcům a bude se podílet na sjednocení konektorů.

Rozšíření do všech zařízení podporuje i Google. Na konci videa o USB Type-C slibuje, že se tento standard již brzy objeví v tabletech a chytrých telefonech.

USB Type-C přináší svěží vítr do krajin konektorů a zcela jistě změní dosavadní pravidla hry. Jeho přínos je obrovský a uživatelům výrazně usnadní práci při používání elektroniky. Než se však dostane do většiny zařízení a vytlačí své předchůdce ještě pár let potrvá, tomu by však mohli napomoci právě giganti jako Google a Apple. Doufejme tedy, že se dohodnou na spolupráci, neboť rozhodně je na co se těšit. Mimochodem, na vývoji USB Type-C spolupracovali právě inženýři Applu, Googlu, Microsoftu, Dellu, HP a Intelu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

37 komentářů

 1. Už abych měl novou desku s USB3 a mohl napájet externí disk 4TB jen přes usb :) ten externí napájecí konektor mě štve :)

  • Tak na to pozor, na to ti USB 3.0 nestačí, potřebuješ USB 3.1, MB s tímto konektorem se už prodávají nebo min. představují.

  • disk má 8W tak na co potřebuju USB3.1?

   myslím že USB 3 by mělo postačovat.

  • geronimoo:? Tak jukni do nabídky v eshopech;-)

 2. No možná ano, ale přechod bude dlouhý, kolik dnešních PC a NTB má tento konektor?

  • lerion (neregistrovaný)

   Nebráním se tomu, ale doufám, že ostatní výrobci nebudou tak „revoluční“ jako Apple, ale půjdou cestou postupného přechodu. Tj. že nevybaví notebook pouze USB-C, ale stále bude obsahovat několik USB 3.0 portů kvůli zpětné kompatibilitě.

  • lerion (neregistrovaný): To já bych byl striktnější. Pěkně na tvrdo nasadit Type-C, ať se taky jednou nový std. prosadí rychle… Dá se to redukovat, ale aspoň to lidi dokope koupit nové příšl. atd. Trh to trochu rozhýbe.

   Vždyť kolik lidí dodnes používá USB 2. zoufalosti, jasně, ono jim to více méně stačí, ale kolikrát ani netuší, kde je vlastně aktuální std. a že to může být kolikrát úplně někde jinde.

  • lerion (neregistrovaný)

   Takový počítač bych si nekoupil. Mám příslušenství na USB 2.0 a 3.0 za desetisíce. Obnově se nebráním, ale abych ze dne na den přišel o možnost připojit k počítači veškerou elektroniku, co doma mám? Děkuji, nejsem debil.

  • Lerione, tak si pořídíš redukci :-). Jak jednoduché

  • vojtausti: On má bižu za desetitisíce, je to s USB 2.0, dnes to stojí stovky a je to pro něj velký problém a navíc ani neumí říct, co to vlastně je:)

  • lerion (neregistrovaný)

   Ano, mám například myš Razer Orochi. Když ji nepoužívám v bezdrátovém režimu, jede přes USB 2.0. Tento (pro Uniho natolik zastaralý) konektor totiž dokáže naprosto s rezervou přenést i nejvyšší rozlišení…

   Také mám například sluchátka Sennheiser mm 400. A jak se taková sluchátka mabíjí? Přes USB.

   Externí HDD a flashky nepoužívám, ale čas od času mi někdo chce nějaká data přetáhnout. A abych sebou tahal redukci kvůli tomu, že možná někdy budu potřebovat flash disk? :D hmm

   A jak mám připojit fotoaparát, wireless prezenter, nabít si mobilní telefon sobě nebo kamarádům nebo si připojit arduino desku?

   Aha, na všechno budu tahat kapsy plné redukcí. Blbost. Nejsem debil.

  • lerion (neregistrovaný): Nevím jestli nějak cíleně ze sebe děláš … nebo jím si. „Aha, na všechno budu tahat kapsy plné redukcí. Blbost. Nejsem debil.“ Mám chápat tak, že v kapse je udržitelné mít myš a sluchátka, projektor a foťák, redukci již ale nikoli? To snad nemyslíš vážně. Tímto bych diskusi ukončil (aspoň tedy za mou osobu).

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   LERION: [odkaz]

  • UNI 1++ // jako timhle argumentovat….neni problem kdekoliv v obchodaku koupit redukci ale to ne musi to bejzt takhle, nechapu ale ani trochu a ono to bude tak lepsi.

  • redukce postaci snyd jedna jedina, bohuzel je nutne se s tim smirit jinak to NELZE ale pokud dotycny chce a tak ho ta redukce za par supu toci, muze si koupit vsechno nove a pak s placat po zadech jak je to uzasne.

 3. vlada (neregistrovaný)

  V casti o USB 1.1 se pletou hrusky s jablkama (bit a Byte). USB 1.1 dosahuje 12Mb/s => maximalne 1,2MB/s (vydeleni 8 bitama a zapocteni nejake rezie kolem 20%).

  • David Preiss

   Dobrý večer, děkuji za připomínku. V oblasti bitů a Bytů jsem na tenkém ledě, problematiku nastuduji, abych příště čtenáře nemystifikoval :)

  • mj85 (neregistrovaný)

   Tak toto si robíte srandu… Niekedy je lepšie sa nepriznavat.

  • nekdy si to take pletu, nejde mi to do palice a klidne se k tomu priznam no co…

 4. Já čekal na revoluci na MWC v Barceloně. Bohužel se nekonala a tak budu muset na výměnu telefonu počkat asi další rok. Škoda že s tím musel zase přijít Apple/Nokie. Jak je vidět, tak ostatní se opravdu jen vezou a plivou jednu sra.ku za druhou. Všechny telefony stejný, žádná převratná novinka. Snad jen Samsung trochu vybočil, ale bez USB 3.1 Type-C je to zase jen na půl cesty. Nechápu, co jim bránilo to dotáhnout do konce a postavit zase jednou pořádný telefon.

  • Přesně tak, je zcela nepochopitelné, že potenciál UFS 2.0 zabijí USB 2.0 konektorem, totální pakárna (přičemž SoC podporuje USB 3.0 už jak dlouho….).

 5. pet (neregistrovaný)

  snad ho lg g4 a sony z 4 budou mit. samsung s6 hodne chyboval ze ho nepouzil :-(

 6. lol (neregistrovaný)

  Chyba v článku. První zařízení s USB Type-C byl tablet N1 od Nokie.

 7. Myslim ze mate v clanku chybne uvedeny maximalny vystupny prud pri USB2. Mate tam 1,8A ako pri USB3. Pokial viem, USB2 ma maximalne 0,5A ;-)

 8. Tomas (neregistrovaný)

  Pozor na ty bity a Byty… je to neco jineho, ale v clanku se to dost micha dohromady ;)

 9. USB Type-C rozhodne ano, to Acko me nekdy neskutecne micha, kdyz si chci soupnout kabel do adaptreu a dat nanijet, ono potme to mordovat…vzdy jej dam opacne, hlavne prosim neruste dnes jiz standard, „to na druhem konci“ tedy microUSB, dodrzuji jej snad vsichni vyrobci mimo apple ten se tomu dokazal vzeprit a stale ma to sve a lepsi.

  • MicroUSB 2.0 je na odstřel, je zastaralý. Napájení, technologie, rychlost, konstrukce, vše již překonáno i několika generacemi.

  • Dobre uni ale byl jednou urceny jako standard, to chces aby to zase prekopali? i kdyz je pravda ze nez k tomu dojde lidi si koupi nove mobily a adapter + usb kabel u nich ve vetsine pripadu byva oddelene v baleni, takze je to asi jedno.

   Nevim jak tobe ale me prenosova rychlost soucasneho standardu, celkem dostacuje, prenos hudby videi vse je bleskove, nemam potrebu chtit honem honem prenaset najednou GB soubory.

  • Cheetah007: Jako std. to určila jen EU, což kokotina největší. A ano, je čas to překopat. Důvod jsem ti napsal výše. Co komu stačí bych ponechal na jednotlivých soudruzích, není to exaktní hodnota a každý má jiné potřeby.

   Stačí prostě kvalitně navrhnout konektor a může figurovat velmi dlouho, např. Apple 30 pin tu s námi byl 10? let a obsloužil IEEE1394, USB 1.0, USB 2.0, USB 3.0 a možná i něco jiného. Za tu dobu jiní vystřídali i 5 typů konektorů…

  • Dobre UNI oni to urcili po dlouhych letech konecne jako standard aby nemela nokia to, motorola tohle,SE tamto a dalsi a dalsi, ale ty technologie casem proste zastaraji a je to uz nejakej ten patek zpet, kazdopadne s tebou ted souhlasim :D :-) ano tenhle typ je uz prekonan, ale ja zde mluvim za sebe a staci mi, nejsem tak narocny, oki? :-)

  • Cheetah007: tento „std.“ (tedy MicroUSB v telefonech, on to jinak až tak std. není) vyšel tak nějak dle trhu, ne že by jej někdo direktivně nakázal.

   Telefon/tablet lze bez potíží užít např. jako USB monitor (s SW podporou na straně hostujícího OS, jsou to 3rd aplikace). Věř, že USB 2.0 pro to není žádné terno. Jen jeden z příkladů (rychlost, napájení), kdy se hodí větší propustnost. Atd.

  • Nj tak ono to k srd microUSB mezui vyrobci jiz pomalu smerovalo a kdyz to EU pozorovala ten prubeh, prohlasila to za standard a ostatni se pridali take, dle meho dobry krok no, kdyby vsak prechazeli na neco lepsiho, mame to tu take, tomu ver, vyrobci si ale usmysleli tohle a eu jim to „pozehnala“ ac vetsina z tech darmozroutu co tam sedi a krivych hub (podobnost s p R ciste nahodna :D) ani nevi ze se to tak jmenuje a kam ze se to vlastne strka :P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).