Domů » Bleskovky » Nový programovací jazyk pro Android? Google údajně zvažuje nasazení Swiftu od Apple

Nový programovací jazyk pro Android? Google údajně zvažuje nasazení Swiftu od Apple

Apple v roce 2014 představil světu vlastní programovací jazyk Swift, který má postupně nahrazovat starší Objective-C. Apple navíc loni uvolnil Swift jako open source s tím, že v následujících dvaceti letech má být jedním z hlavních programovacích jazyků a má se stát klíčovou komponentou při vytváření mobilních a desktopových aplikací. Swift je mezi vývojáři populární, a zdá se, že zaujal i samotný Google.

swift

Jeho zástupci podle serveru The Next Web diskutovali v Londýně s vývojáři aplikací Facebook a Uber o tom, že by se Swift mohl stát hlavním programovacím jazykem pro Android. To by však vyžadovalo ze strany Google vytvoření nového běhového prostředí, aktualizaci knihoven, přidání nových API apod. Nemožné to ale není, například vývojář Romian Goyet již dokázal kód Swiftu na Androidu spustit.  Pokud by se Googlu podařilo veškeré potřebné náležitosti do Androidu implementovat, mohl by se Swift stát v budoucnu náhradou Javy, ačkoliv tato budoucnost by zřejmě byla velmi vzdálená.

1_0_Banner-520x260

Ve hře jsou navíc údajně další hráči, Google prý pokukuje i po jazyku Kotlin, který již nyní spolupracuje s Android Studiem a funguje všude, kde funguje Java, avšak jeho vývoj neběží tak dychtivě, jako v případě Swiftu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. QNX (neregistrovaný)

  Všetko sa dá aj Google by mohol prejsť z Javy na niečo iné len by musel celý Android naprogramovať odznova. Kto vie možno by potom nebol až taký problém s aktualizáciami nadstavbami a postupným spomaľovaním. Možno by to malo len + … Nie som odborník ale myslím si že ak by Google chcel tak na to prostriedky a ľudí má aby to dokázal.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   No odbornik evidentne nejsi. A navic ta minimalne 2 major verze neplatici vec ohledne zpomalovani…

  • Inkvizitor (neregistrovaný)

   No hlavně že ty odborníkem jsi, kolik třeba mobilních aplikací jsi napsal a kolik prodal?

   Nebude nikdy nic správně fungovat za předpokladu, že kdejaký matla, který si odpoledne přečetl něco o programování a předtím to nikdy neviděl, bude mít možnost vrtat do OS a hlavně, bude to skutečně dělat (nemyslím jím Tebe, do kategorie matlů řadím i autory některých šílených UI nadstaveb od Samungu, HTC apod.). To bych si nikdy netroufl třeba ani já, a to programuji cca 25 let.
   Myslím, že Apple, BB i Microsoft dobře vědí, proč ponechat své OS uzavřené – pak nemají problémy s nekompatibilitou a svižným během.

   Já myslím, že když si někdo koupí nové auto, taky se na něj hned nevrhne a nemění vstřikovací čerpadlo, ozubená kolečka v převodovce ani nedává nový diferenciál.

  • jiri (neregistrovaný)

   jj, zejmena W10M je povestny svym ‚sviznym‘ chodem :D Asi to bude tim ze je otevreny, podle tve teorie.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Inkvizitore, matlas dohromady veci, ktere spolu ne uplne souvisi. Co se tyce nadstaveb, zejmena TouchWiz, naprosto souhlasim. To ale nijak nesouvisi s tim, o cem tady mluvi clanek. A pak ten argument s W10M, ktere maji ve skutecnosti problemy se svou vlastni stabilitou, o padajicich apkach nemluve.

  • Inkvizitor je druka inkarnace Steelspace, take ma 25 let zkusenosti s vytvarenim skinu :-) Zajimalo by me, co presne znamena zahadna uzavrenost/otevrenost OS.

  • v kotlinu apky uz muzes psat ted, „staci“ kdyby dropli podporu javy :)

  • qqcvqq (neregistrovaný)

   Google na to nema. Swift tam neda. Je to neskutecne kamenna firma v teto dob e, kterou snad ani zakaznici nezajimaji. Ano zni to jako hejt, vsak je to tak.

  • Ono zalezi, jestli to zakaznikum neco prinese. Z tria Apple, Google a Microsoft je spolehlive nejkamenejsi firma MS, kdyz se vybodli na sve zakazniky s Lumiema a misto aby makli s opravami a optimalizacemi, tak prohlasili, ze W10 nedosahuji takoveho uzivatelskeho zazitku, jaky by si prali. Tragedi.

  • mark (neregistrovaný)

   a jak souvisi aktualizace nadstaveb s programovacim jazykem? Myslis ze vyrobci serou na aktualizace proto ze by museli programovat v jave?

  • Jiste ze to mozne je. C# a .NET tam funguji take.

 2. Petr (neregistrovaný)

  Údajně jeden nejmenovaný fotbalista z jednoho italského nejmenovaného klubu údajně uvažuje o přestupu do jednoho německého nejmenovaného klubu protože údajně … :)

  Nepřipomíná vám toto takovéto články?

  • Michal (neregistrovaný)

   Ani ne, to by clanek znel:
   Nejmenovany vyrobce nejmenovaneho operacniho systemu zvazuje nasazeni nejmenovaneho programovaciho jazyka od jineho nejmenovaneho vyrobce:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).