Sledujte nás na YouTube

Novinky v iOS 5: Notifikace, OTA aktualizace, vylepšené Safari, editor obrázků a nový e-mail

Apple dnes na konferenci WWDC 2011 představil novinky v operačním systému Mac OS X Lion a zbrusu novou mobilní verzi iOS 5, která konečně přinese pořádný notifikační systém, integraci Twitteru, inovovanou verzi webového prohlížeče Safari, vylepšenou práci s fotoaparátem, vylepšenou e-mailovou aplikaci, program iMessage pro komunikaci mezi iOS uživateli a spoustu dalších vylepšení. Pojďme si je společně zrekapitulovat.

Dnešní keynote společnosti Apple trvala rovné dvě hodiny, které byly prošpikované novinkami pro uživatele jablečných produktů. Nás zajímal především očekávaný operační systém iOS 5, který bude pro současná zařízení (počínaje iPhonem 3GS) dostupný na podzim. Apple se na začátku bloku o iOS 5 pochlubil prodejními výsledky iOS zařízení, kterých se dohromady prodalo před 200 milionů. Zajímavá jsou i další čísla – během 14 měsíců Apple dohromady prodal přes 25 milionů iPadů, skrze iTunes se už prodalo přes 15 miliard skladeb a uživatelé si stáhli přes 130 milionů knih z iBookstore. Přímo pro iPad je v App Store dostupných přes 90 000 aplikací a Apple si díky tomu získal na poli tabletů velmi slušný náskok oproti konkurenčním platformám.  Vývojářům iOS aplikací už Apple vyplatil 2,5 miliardy USD, což je zhruba 41,5 miliardy korun. A teď už přejděme k samotným novinkám v iOS 5. Pokud máte chuť se podívat na záznam z keynote, přejděte na tento odkaz. Apple záznam na web umístil nečekaně rychle.

- 
iOS 5 nabídne vývojářům přes 1500 nových API

 - 
Konečně se dočkáme nového systému notifikací. Apple se v tomto případě inspiroval u Androidu.

 - 
Z horní lišty si jednoduše vytáhnete panel s notifikacemi 

- 
Notifikace se budou zobrazovat také na uzamčené obrazovce, ze které se bude možné dostat přímo do aplikace, která notifikaci odeslala 

- 
Notifikace bude možné zavírat skrze křížek na pravém okraji. Nikde ale nevidíme tlačítko pro smazání všech notifikací najednou. V případě většího počtu notifikací by jejich postupné odklikávání bylo docela zdlouhavé. 

- 
iOS 5 se dočká integrace Twitteru. O Facebooku nepadlo ani slovo.

- 
Takhle bude vypadat vestavěný Twitter klient v iOS 5

- 
Přímo z telefonu budete moci odeslat tweet, ke kterému půjde přidat obrázek, video a samozřejmě i GPS souřadnice

- 
Twitter bude integrovaný také do seznamu kontaktů

- 
Na řadu dále přišel webový prohlížeč Safari. Apple se nezapomněl pochlubit “koláčem”, podle kterého má Safari z iOS v USA 64% podíl mezi mobilními webovými prohlížeči. Android má prý jen 27 %. Tomu se nám nechce věřit.

- 
Safari Reader – nové tlačítko v Safari, které převede libovolný článek na webu do podoby dobře čitelné na mobilních telefonech a tabletech.

- 
Safari se dočká vylepšeného přepínání mezi otevřenými stránkami, kdy pod adresním řádkem uvidíte jednotlivé záložky webů

- 
Pokud si budete chtít přečtení nějakých článků nechat na později, můžete si je uložit do speciálního seznamu (Reading List)

- 
Detailní pohled na nový řádek s názvy otevřených stránek

- 
iOS 5 nabídne nové upomínky, které bude možné synchronizovat s kalendářem iCal na Mac OS X

- 
U upomínek bude možné nastavit připomenutí nejen v nastavený čas, ale dokonce vás zvládnout upozornit v případě, že dorazíte na nějaké místo. Například si můžete vybrat, že vás má telefon upozornit na nákup potravin v případě, že se budete nacházet v blízkosti nákupního centra :-) 

- 
Další vylepšení se týkají aplikace pro používání fotoaparátu

- 
Na obrazovce uzamčeného zařízení bude nově dostupné tlačítko pro rychlé spuštění fotoaparátu

- 
Pro pořízení obrázku už nebude nutné mačkat softwarové tlačítko na displeji, jako spoušť nyní poslouží hardwarová klávesa pro zvýšení hlasitosti. Pokud mě paměť neklame, tak loni Apple z App Store dočasně vyřadil aplikaci Camera+, u které bylo díky skrytému bugu možné obrázky pořizovat právě skrze tlačítko pro zvýšení hlasitosti. Hezká ironie.

- 
Pořízenou fotografii bude ihned možné upravit v jednoduchém editoru

- 
iOS 5 nabídne vylepšeného e-mailového klienta, u kterého bude možné formátovat text

- 
Pokud vyberete část textu v e-mailu, objeví se nabídka s možností nastavení tučného písma, kurzívy a podtržení

- 
V e-mailovém klientovi půjde nově vyhledávát přímo v těle zpráv

- 
Softwarová klávesnice pro iPad/iPad 2 se dočká jednoho velmi zajímavého vylepšení

- 
V případě potřeby ji bude možné rozdělit do dvou bloků, které se připnou k okrajům displeje

- 
Další velká novinka: Zařízení s iOS 5 už nebude nutné připojovat k počítači skrze USB kabel

- 
Aktivaci nového zařízení bude možné provést bez nutnosti připojení k iTunes

- 
iOS 5 bude podporovat softwarové OTA aktualizace, konečně! Počítá se také s bezdrátovou synchronizací obsahu v telefonu s iTunes (hudba, fotografie, aplikace…).

- 
iOS je podle slov Applu nejpopulárnější herní platforma a Game Center se dočká několika drobných vylepšení

- 
Přímo v Game Center uvidíte body, které jste získali za splněné achievementy a rovnou je budete moci porovnat s vašimi přáteli. Jinými slovy, Game Center bude zase o něco více sociální.

- 
Game Center vám bude nabízet tipy na další nové hry, které hrají vaši přátelé a vy si je rovnou budete moci zakoupit

- 
Velkým překvapením keynote bylo představení služby iMessage, skrze kterou mezi sebou budou moci komunikovat uživatelé iOS zařízení. Počítá se jak s připojením přes 3G sítě, tak i přes Wi-Fi. Tohle se zřejmě mobilním operátorům moc líbit nebude, ale uživatelé to ocení. Že by se v tomto případě Apple inspiroval u RIMu a jeho BlackBerry Messengeru?

- 
Kromě textu bude možné posílat také obrázky, videa a dokonce nebudou chybět skupinové konverzace. Počítá se také s možností odeslání karty s kontaktem.

- 
Takto bude vypadat komunikace mezi uživatelem iPhonu a iPadu. Jakmile uživatel začne psát, druhá strana to uvidí.

- 
Po kliknutí na ikonku vedle textového pole bude do konverzace možné přidat fotografie a videa z vaší knihovny

- 
Novinek v iOS 5 bude opravdu hodně. Jen škoda, že Apple uživatele nechá čekat až do podzimu. 

- 

- 

-

-
iOS 5 bude dostupný pro iPhone 3GS, iPhone 4, iPad, iPad 2 a iPod touch 3. a 4. generace

Zdroj: Engdaget

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

26 komentářů

 1. biscuit84 (neregistrovaný)

  No predstavene novinky ma hodne potesili, uz sa tesim na aktualizaciu :)

 2. silent64sk (neregistrovaný)

  Čo ja viem, Apple sa teraz zrovna moc nepredviedlo, mám taký dojem, že len dobiehajú zameškané…

 3. steve (neregistrovaný)

  No na iPhone 3G si už iOs 5 nevyskušam, ale aj tak neprináša nič nové, čo na Galaxy Tabe nemám.
  Škoda, snaď po bežných funkciach v Mango a iOs5 prinese nejaké novinky aspoň Ice Cream Sandwich na jeseň.

 4. dwbmb (neregistrovaný)

  Jak jsem byl to teď přesvědčený, že můj další telefon bude s Mangem, tak teď to vidím tak, že to na podzim bude pěkné dilema.

 5. AdamiX (neregistrovaný)

  jednoduchšie: Skopírovali sme klávesnicu z Windows 8 a notifikačnú lištu (+ pár drobností čo sa Stevovi zapáčilo) z Androidu. Ale my sme boli prvý kto tieto veci mal, a preto tieto spoločnosti zažalujeme

 6. GreenArrow (neregistrovaný)

  Čekal jsem teda víc,ale co už :-)

 7. Paulos (neregistrovaný)

  Taky na podzim? Akorát mi připadá, že Apple opravdu musí hodně dohánět a dokonce si vzal i něco z okenních osmiček :) – rozdělenou klávesnici – ale je úplně možné, že na to přišli nezávisle, nedokážu posoudit. Z WP7 Manga šlohli integrovaný Twitter (pořád ale chybí FB), z WP7 tlačítko foťáku (přestože pořád žádné nemají), z konkurenčních platforem aktivaci bez PC. Kam to ten svět spěje.
  Ještě je zajímavé, že WP7 Mango bude mít 1500 nových API, v Applu si nejspíš řekli, to musíme mít taky. Celkově mi přijde, že se tentokrát inspirovali hodně.
  Jak to tak vidím, tak chce Apple sebrat Microsoftu prodeje na podzim. MS, snaž se, hodně se snaž, bitva není u konce. ;)

 8. steve (neregistrovaný)

  Integrovaný twitter a facebok majú aj Samsungy(Galaxy) a HTC(Sense), tlačitko fotaparátu snaď nemal WP7 ako prvý, klavesnica je prevzatá z aplikacie pre android

 9. Paulos (neregistrovaný)

  steve: Tlačítko foťáku má WP7 tuším jako jediný na VŠECH přístrojích se svým systémem a na všech se dá fotit i ze zamčené obrazovky. Joe Belfiore si do Apple fanoušků rýpnul, že něco tak chytrého dostávají až teď :) http://www.wpcentral.com/joe-belfiore-digs-ios-fan
  FB, Twitter – souhlasím, teď jsem to srovnával ze svého úhlu pohledu (dva čistě proprietární systémy). O Androidu obecně trochu ztrácím přehled, je toho moc.

 10. Kulík (neregistrovaný)

  Takže opět kopírování konkurentů, žádný vlastní nápad, jak typické pro Jabko.

 11. janac_marek (neregistrovaný)

  Hlavne iClouds museli pridať kvôli MS Live. Tam je to hodne všetko prepojené a Mangom a W8 bude ešte viac.

 12. spellshaper (neregistrovaný)

  Jak bylo řešeno, je to takový mix funkcí z Andorida a WP7. Osobně jsem čekal alespoň jednu revoluční funkci, aby se o Applu mluvilo, ale zdá se, že tento rok nic.
  Apple se snaží zacelit svá slabá místa, kterých využívají konkurenční paltformy, ale tentokrát čistě kopie a ještě dost slabé :-/
  Na druhou stranu, jako fanoušek WP7 jsem si docela oddychl.

 13. Paulos (neregistrovaný)

  Hodně jsem taky zvědavý, jak si Apple ošetří iMessaging. Operátoři nadšení určitě nebudou, ale obávám se, že nebudou mít na vybranou.

 14. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Také jsem zvědavý, jak se na iMessaging budou tvářit operátoři. Aby to pak nedopadlo tak, že ta aplikace bude u některých operátorů blokována (stejně jako tomu bylo u tetheringu u českého O2).

 15. spellshaper (neregistrovaný)

  Přesně tak, u iPhonu to je Apple, který si diktuje podmínky. Necápu, proč jím MS leze tolik do řitního otvoru na úkor vlastní platformy. Oni pro systém stejně dělají ho..o a ještě naopak kazí prodeje: http://www.wpcentral.com/bad-wp7-sales-experience-express-your-concern

 16. Standa (neregistrovaný)

  Tak nam Apple okopiroval dospelejsi konkurenci, trochu se osamostatnil, prijmul drive odmitnute (klasika). Ale nic z toho mi nevadi, hlavne at se cim dal vic blizi k opravdovemu pojmu “smartphone”, a da se s nim pro priste pocitat v seznamu pripadnych chtenych zarizeni.

 17. weth (neregistrovaný)

  Tak tak, včerejší update je pro někoho “dotažení konkurence”, pro někoho jen důvod nedělat JB, modří už vědí. Něco zajímavějšího přijde na podzim s novou generací iZařízení (iPhone, iPod touch), keynote z této konference je zaměřen pouze na SW. Osobně se mi moc líbí iCloud. Dříve jsem používal MobileMe, které sice fungovalo bezvadně ale to bylo předražené, teď dostaneme to stejné ale zadarmo. Super zpráva.

 18. weth (neregistrovaný)

  Paulos: při uvedení iOS 2 před 3 roky taky přidali pro vývojáře 1500 API, myslíš že se MS s Mangem inspiroval u Apple:)? Souhlasím, že spousta věcí je udělaná tak, jako v jiných systémech, ale nepřehánějte to s tím zesměšňováním Applu;).

  Osobně jsem rád, že KONEČNĚ přinesli notifikace. Dokonce tam byl in nějaký náznak widgetů, uvidíme jestli se to pohne dopředu — http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2011/06/ios-notifications-sidebyside.jpg (na pravé straně je proužek s počasím a kurzem akcií). Přivítal bych např. náhradu za SBSettings a přímé zadávání úkolů/událostí do kalendáře.

 19. NeoPlex (neregistrovaný)

  tak ted byt googlem, tak udelam to co dela Apple celou dobu, ihned zaloba za okopirovani systemu.

 20. uni (neregistrovaný)

  NeoPlex: Tak ještě aby ne, když mají angažoavného předního člověka z Googlu, který toto pro Android navzhl, bylo jasné, že Applí řešení bude dsot podobné. Ostatně, bada to má také dost podobně.

  Nicméně než notifikační lišta je dle mě významnější posun lock screen (opět o důvod méně, proč JB:-) ), který stejně cca ukáže to samé co lišta, jen nebude třeba odemykat telefon pro zjištění stavů, což je velké plus.
  U liště mě trochu zaráží zmínka o zobrazení informace např. ve hře (pochopitelně fullscreen), to bych snad ani nechtěl…

 21. martan1981 (neregistrovaný)

  Notifikace bude možné zavírat skrze křížek na pravém okraji. Nikde ale nevidíme tlačítko pro smazání všech notifikací najednou. V případě většího počtu notifikací by jejich postupné odklikávání bylo docela zdlouhavé.

  Ked uz nieco kopirujem z androidu, tak aspon poriadne, ale apple si asi povedal, ze nieco treba nechat aj na iOS 6, ze jo, alebo aspon 5.1.

 22. uni (neregistrovaný)

  Zde to nezaznělo, ale iOS 5 má být dostupný na podzim (zřejmě se shoduje s uvedením nového iPhone/iPodu Touch), takže mají ještě čas na dokonalé “zkopírování”:-)

 23. uni (neregistrovaný)

  Přesněji září, zpříjemní se nám back to school:-)

 24. niky79 (neregistrovaný)

  “Takže opět kopírování konkurentů, žádný vlastní nápad, jak typické pro Jabko. “

  ROFL.

 25. cicolably (neregistrovaný)

  niky79 ROFL je slabé
  on zaspal v 2006 a včera sa zobudil

 26. soufler (neregistrovaný)

  Že by iPhone “5” měl konečně microUSB konektor? Viz foto s textem “iOS je podle slov Applu nejpopulárnější herní platforma a Game Center se dočká několika drobných vylepšení”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *