TOPlist

Novinky s Windows Mobile

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Červen byl ve znamení dvou velkých výstav informačních a komunikačních technologií, konkrétně Computex a Communic Asia. Jelikož v té době jsme usilovně připravovali spuštění serveru Smartmania.cz, nabízíme vám ohlédnutí za nejdůležitějšími přístroji s Windows Mobile, které byly na těchto veletrzích k vidění.

 

Gigabyte Einstein

Neustále rostoucí trh s chytrými telefony a přístroji s operačním systémem nenechává v klidu žádného výrobce spotřební elektroniky. Důkazem je například firma Gigabyte, známý výrobce základních desek, grafických karet a dalších počítačových komponent. Svou snahu dostat se do segmentu mobilních přístrojů dokazuje novinka s názvem Einstein (PocketPC).

Přístroj je neustále vyvíjen, proto jeho specifikace je pouze předběžná. O dostatečný výkon pro systém v nejnovější verzi Windows Mobile 5 se postará procesor na frekvenci 416 MHz, doplněný 64 MB paměti. Komunikace s okolím probíhá přes Wi-Fi a bluetooth. Zpestřením je 2,1MPx fotoaparát společně s televizí a FM rádiem.

 

Asus A636

Další novinkou představenou na Computexu je model A636 od firmy Asus. Ihned zaujmou neobvykle rozmístěné prvky ve spodní části, doplněné velkou mřížkou reproduktoru.

a1

Nejasnosti zatím panují ohledně technické specifikace, jelikož se uvádí dvě rozdílné frekvence procesoru (zřejmě se dočkáme dvou různě výkonných a vybavených variant) a paměťového slotu-ten má být pro karty Secure Digital, vyloučeny ale nejsou ani miniSD. Vyjímečnost dodává PDA kromě vzhledu také přítomnost GPS přijímače. Nikoho určitě nepřekvapí Windows Mobile 5.0 nebo Wi-Fi.

a2

 

E-Ten M600

Společnost E-Ten vystavovala novinku M600, přístroj pouze s několika málo vylepšeními oproti předchozímu modelu M500. Přístroj bude obsahovat procesor Samsung běžící na 400 MHz, 64/128 MB paměti RAM/ROM, dnes již nezbytné Wi-Fi a samozřejmě Windows Mobile 5.

e1

 

AnexTek MoboDA 3360

Další zástupce chytrých zařízení postavených na systému Windows Mobile 5.0 je model MoboDA3360 firmy AnexTek. Základem je osvědčený procesor Intel PXA272 na 520 MHz, 64MB RAM a 128MB ROM paměti společně s Wi-Fi doplněné o 1,3MPx fotoaparát. Rozšíření je možné pomocí SD slotu a o dostatečně dlouhou výdrž se postará Li-Ion baterie s kapacitou 1300mAh. Vše budete sledovat na displeji s úhlopříčkou 2,8‘‘, rozlišením 240×320 a 65 tisíci barvami.

an1

 

Samsung SGH-i750

Staronovým modelem je smartphone Samsung SGH-i750. Hlavním lákadlem jsou dotykový displej (240×320, 65k barev) a především TV výstup, což je u telefonu zatím nevídané. Zákazníkům dále nabídne systém Windows Mobile 2003 SE, vestavěný 2MPx fotoaparát a také Wi-Fi. Nevýhou je bohužel slot pro paměťové karty typu TransFlash, které jsou zatím drahé a málo rozšířené, o kapacitě ani nemluvě. I přesto se ale jedná o velmi zajímavý přístroj.

s1 s2

Autor článku Aleš Lalík
Aleš Lalík

Kapitoly článku