TOPlist

Nové Nokie Lumia 800 a 710 oficiálně představeny (preview)

Tak jsme se konečně dočkali a Nokia právě představila své první smartphony s Windows Phone 7.5. Pojďme se podívat, co všechno nám nabídnou (aktualizováno).

Letošní Nokia World 2011 je vůbec největší v historii Nokie. Akce se účastní přes 3 000 novinářů, partnerů a vývojářů ze 70 zemí světa. Úvodní keynote se ujal současný CEO Stephen Elop, který se rozhovořil o tom, jak nám mobilní telefony usnadňují každodenní život a jak důležité pro Nokii je partnerství s Microsoftem, ze kterého vzešly první Windows Phone Telefony – Nokia Lumia 710 a Nokia Lumia 800. Zrekapituloval také úspěšnost předchozích modelů se Symbianem a zmínil, že sedm ze současných telefonů je vybaveno technologií NFC, do které Nokia vkládá velké naděje.

-

Nokia každý rok vyrobí 365 000 000 telefonů, každou vteřinu tak z výrobních linek sjede 12 nových telefonů a Stephen chce, aby toto číšlo bylo ještě vyšší. Premiéry se dnes dočkalo několik telefonů; kromě výše zmíněných Windows Phone smartphonů je to ještě Nokia Asha (další produktová řada s modely 200, 201, 300 a 303).

Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800 vychází z designu Nokie N9. Dostupná bude ve třech barvách – modrá, černá a magenta. Na přední straně najdeme 3,7″ OLED displej s WVGA rozlišením se zaoblenými okraji. Pro fotografování bude připraven 8Mpx fotoaparát (F2.2) s autofocusem, přisvětlovací diodou a možností záznamu HD videa (720p). Během poměrně akční a „chvály-nešetřící” prezentace se Kevin Shields rozhovořil o People Hubu (Lidé), Picture Hubu (Obrázky), Office Hubu, Xbox Live Hubu, webovém prohlížeči, Live Tiles na hlavní obrazovce a jejich interakci s aplikacemi – tedy nic nového, co bychom už neznali z jiných Windows Phone 7.5 telefonů.

- - -

- - -

Zajímavě působí služba Nokia Mix, která nabídne přístup k hudebním mixům různých žánrů, jež bude možné stáhnout pro offline poslech. Cena byla stanovena na 420 EUR, což je v přepočtu zhruba 10 460 Kč bez DPH. Lumia 800 se začne ve Francii, Německu, Španělsku a UK prodávat v průběhu listopadu. Informace o dostupnosti v České republice aktuálně zjišťujeme.

Videopohled ze serveru Engadget.com

A co navigace?

Lákadlem nových Windows Phone Nokií bude bezplatná turn-by-turn navigace Nokia Drive s 2D/3D mapami, která bude fungovat v portrait i landscape režimu; počítá se také s ovládáním hlasem. Nokia Drive bude vycházet z populárních Nokia Map známých ze Symbianu.

Nokia Lumia 710

Druhou novinkou s Windows Phone 7.5 je Nokia Lumia 710 s 3,5″ AMOLED displejem, která bude dostupná v černé a bílé variantě. Lumia 710 nabídne 1,4Ghz single-core procesor od Qualcommu, k vnitřní paměti (zřejmě 8 GB) bude k dispozici ještě 25 GB na SkyDrive.

- - -

Cena byla stanovena na 270 EUR, což je v přepočtu zhruba 6 700 Kč bez DPH. S uvedením na trh v Hong Kongu, Indii, Rusku a Taiwan se počítá do konce roku, další země (zřejmě i Česká republika) se dočkají až na začátku roku 2012.

- - -

Přiznáme se, že jsme od Nokie čekali více a ve výsledku jsme trochu zklamání. Oba dva telefony jsou po hardwarové stránce dobře vybaveny a design také dokáže zaujmout, ale stále jsme očekávali, že finský gigant vytáhne nějaké eso z rukávu. Jak nové Nokie působí na vás? Pořídíte si některou z novinek nebo dáte přednost telefonům od konkurence?

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku