Domů » Bleskovky » Nová osmijádra od Samsungu: Exynos 6 má být 1,53 krát rychlejší než Snapdragon 800

Nová osmijádra od Samsungu: Exynos 6 má být 1,53 krát rychlejší než Snapdragon 800

27. prosince uvedl Samsung na svém twitterovém účtu zprávu ve znění „CES 2014 je za rohem, jste připraveni odemknout Exynos?“, doplněnou následujícím obrázkem s nadpisem Samsung Exynos Processor a informací „V roce 2014 létáme ještě výše“, s odkazem právě na lednový veletrh CES 2014, který se bude konat od 7. ledna v Las Vegas. 

 

Očekává se, že onen vysoký let Samsungu v letošním roce bude směřován do horních příček tabulek výkonu mobilních procesorů. Poslední zprávy z Číny naznačují, že by Samsung na CES 2014 nemusel představit jeden procesor, ale dokonce dva. Naznačují to i obrázky z listopadové prezentace Samsung Analyst Day, kde byl k vidění následující snímek, představující dva 64bitové procesory – jeden založený na achitektuře ARM, druhý na vlastní technologii z dílen Samsungu.

 

ARMový procesor by měl podle spekulací nést jméno Exynos 6, samotné řešení od Samsungu pak Exynos S. Podle zdroje MyDrivers budou oba procesory osmijádrové. Exynos 6 má být založen na architektuře Cortex-A50, přičemž by měl mít čtyři úsporná jádra Cortex-A53 a čtyři výkonná jádra A57. Rychlost tohoto procesoru má být 1,53 krát vyšší, než dosahuje aktuální výkonnostní špička Qualcomm Snapdragon 800. Procesor Exynos S by měl výkonnostně spadat právě někam mezi novinku Exynos 6 a Snapdragon 800. Jeho výkon má dosahovat 1,43 násobku výkonu loňských procesorů z nejvyšších řad od Qualcommu.

  

Na trhu jsou k dispozici prozatím pouze dva 64bitové procesory – Apple A7, vyráběný právě Samsungem a Qualcomm Snapdragon 410, určený pro zařízení střední třídy. Očekává se, že Qualcomm brzy představí řešení i pro zařízení spadající do nejvyšších tříd. Zapomenout nesmíme ani na LG Odin, který se nedávno objevil ve výsledcích benchmarku AnTuTu.

 

Rok 2014 bude evidentně na 64bitové osmijádrové procesory hojný. Mnohé naznačí CES 2014, který začíná za několik dní. Už nyní se těšíme na sledování výkonnostních soubojů výše zmiňovaných soupeřů o nejvyšší benchmarkové příčky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments