Domů » Bleskovky » Nová osmijádra od Samsungu: Exynos 6 má být 1,53 krát rychlejší než Snapdragon 800

Nová osmijádra od Samsungu: Exynos 6 má být 1,53 krát rychlejší než Snapdragon 800

27. prosince uvedl Samsung na svém twitterovém účtu zprávu ve znění „CES 2014 je za rohem, jste připraveni odemknout Exynos?“, doplněnou následujícím obrázkem s nadpisem Samsung Exynos Processor a informací „V roce 2014 létáme ještě výše“, s odkazem právě na lednový veletrh CES 2014, který se bude konat od 7. ledna v Las Vegas. 

 

Očekává se, že onen vysoký let Samsungu v letošním roce bude směřován do horních příček tabulek výkonu mobilních procesorů. Poslední zprávy z Číny naznačují, že by Samsung na CES 2014 nemusel představit jeden procesor, ale dokonce dva. Naznačují to i obrázky z listopadové prezentace Samsung Analyst Day, kde byl k vidění následující snímek, představující dva 64bitové procesory – jeden založený na achitektuře ARM, druhý na vlastní technologii z dílen Samsungu.

 

ARMový procesor by měl podle spekulací nést jméno Exynos 6, samotné řešení od Samsungu pak Exynos S. Podle zdroje MyDrivers budou oba procesory osmijádrové. Exynos 6 má být založen na architektuře Cortex-A50, přičemž by měl mít čtyři úsporná jádra Cortex-A53 a čtyři výkonná jádra A57. Rychlost tohoto procesoru má být 1,53 krát vyšší, než dosahuje aktuální výkonnostní špička Qualcomm Snapdragon 800. Procesor Exynos S by měl výkonnostně spadat právě někam mezi novinku Exynos 6 a Snapdragon 800. Jeho výkon má dosahovat 1,43 násobku výkonu loňských procesorů z nejvyšších řad od Qualcommu.

  

Na trhu jsou k dispozici prozatím pouze dva 64bitové procesory – Apple A7, vyráběný právě Samsungem a Qualcomm Snapdragon 410, určený pro zařízení střední třídy. Očekává se, že Qualcomm brzy představí řešení i pro zařízení spadající do nejvyšších tříd. Zapomenout nesmíme ani na LG Odin, který se nedávno objevil ve výsledcích benchmarku AnTuTu.

 

Rok 2014 bude evidentně na 64bitové osmijádrové procesory hojný. Mnohé naznačí CES 2014, který začíná za několik dní. Už nyní se těšíme na sledování výkonnostních soubojů výše zmiňovaných soupeřů o nejvyšší benchmarkové příčky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. kultus (neregistrovaný)

  Urcite Snapdragon 808? asi ne…spravte si to v nadpisu nebo v clanku ;)

 2. Přesně ! Tak by to mohl být maximálně Snapdragon 805 když už, ale nejspíš bylo myšleno Snapdragon 800 !

 3. Pokud pánové čtete i něco jiného než nadpis, tak pochopite, ze se jedna o překlep. V článků je zmíněno ze je rychlejší než Snapdragon 800;)

 4. Jakub Karásek

  Omlouvám se, opravdu se jednalo o překlep, nyní je již všechno v pořádku, děkuji za upozornění.

 5. Teda ten výkon LG Odin není nijak zajímavý. Je v podstatě stejný jako MT6592, což je čip pro nejlevnější telefony. Je to nástupce MT6589, akorát má místo čtyř osm Cortex-A7 jader.

 6. Jako by byl vyšší výkon potřeba… už Snapdragon S4 Pro má vlastně zbytečně moc výkonu…

  • kukolar (neregistrovaný)

   a myslíš ,že to bude stačiť brašule

   benchmarky budu vynikajúce už sa tešíííím

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).