Domů » Bleskovky » Nokia X dostala první custom ROM s čistým Androidem

Nokia X dostala první custom ROM s čistým Androidem

Ačkoliv rodina telefonů Nokia X (přečtěte si naši recenzi) běží na operačním systému Android, nejedná se o Android v pravém slova smyslu, veškeré služby a aplikace od Google jsou nahrazeny alternativami od Nokia a od Microsoftu. Již dříve se díky komunitě na XDA-developers objevil návod, jak výše zmíněné „nedostatky“ napravit instalací aplikací od Google včetně obchodu Play. Nyní člen komunity s nickem dhacker29 připravil pro Nokii X první ROM s čistým Androidem.

 

Jeho ROM je založena na Androidu verze 4.1.2 JellyBean a podle autora nemá žádná omezení, telefon lze ovládat bez potíží včetně využívání navigačních funkcí, FM rádia, fotoaparátu a dokonce i podpory dvojice SIM karet. Kvůli přítomnosti jediného hardwarového tlačítka pod displejem je verze Androidu pro Nokii X vybavena lištou s tlačítky přímo na displeji zařízení. Celý systém je dle všeho stabilní a funguje bez problémů.

   

Pro instalaci první custom ROM je zapotřebí telefon odemknout a nahrát do něj nástroje pro obnovení a soubor aplikací a služeb Googlu gapps. Nokia X má do České republiky přijít 16. dubna za cenu 3 490 Kč, pokud si ji zakoupíte a budete mít zájem nahrát si do ní Android se službami Googlu, postupujte podle návodu na XDA-developers. SmartMania.cz se však zříká veškeré odpovědnosti za případné škody, které svému telefonu způsobíte.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. fore (neregistrovaný)

  Za ty peníze nemá smysl z toho dělat pure android.

  • Tady jde spíš o to, že někdo chtěl ukázat, že to jde.

  • Nebo z nepoužitelného telefonu chtěli udělat použitelný…

  • Může nám expert na mobilní technilogie mistr SmisekCZ říci, co bylo na tom telefonu nepoužitelného? Absence Google aplikací snad nedělá z telefonu nepoužitelnou věc, ne?

  • Ošklivý vzhled, zalagované prostředí, Google aplikace…

  • Alespoň tolik jsem se dozvěděl ze zdejší videorecenze…

  • „zalagované prostředí“

   Zalagovany systém k reklamosystemu jaksi patri..je jeho sosucasti a poznavacim znamenim.

  • Rezza (neregistrovaný)

   @htcjirka proto ted pisu slajdy k prednasce jak nejlip poustet reklamosystemoidni aplikace na poradnem OS ;-).

  • Spíš koukej máknout na těch nativních aplikacích pro ten tvůj pořádný OS :-P

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Do cela mně překvapuje, že tahle „homebrew“ je až tak použitelná. Nebývá ojedinělé kdy vývojáři se na XDA chlubí ROM které prostě jen jsou a často s nima moc spolehlivě ani volat nejde.

  • No tak on ten použitej HW v Nokia X spadá někam 2-3 roky zpětně, vlastně to není nic, co by nedělali před časem pro jiné přístroje, takže to asi bylo rychlé portovat.

 3. Páni uvědomtesi že Nokia X je míněna pro nenáročné,já jsem nahodil HOLO LUNCHER a běhá v pohodě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).