Domů » Bleskovky » Nokia X dostala první custom ROM s čistým Androidem

Nokia X dostala první custom ROM s čistým Androidem

Ačkoliv rodina telefonů Nokia X (přečtěte si naši recenzi) běží na operačním systému Android, nejedná se o Android v pravém slova smyslu, veškeré služby a aplikace od Google jsou nahrazeny alternativami od Nokia a od Microsoftu. Již dříve se díky komunitě na XDA-developers objevil návod, jak výše zmíněné „nedostatky“ napravit instalací aplikací od Google včetně obchodu Play. Nyní člen komunity s nickem dhacker29 připravil pro Nokii X první ROM s čistým Androidem.

 

Jeho ROM je založena na Androidu verze 4.1.2 JellyBean a podle autora nemá žádná omezení, telefon lze ovládat bez potíží včetně využívání navigačních funkcí, FM rádia, fotoaparátu a dokonce i podpory dvojice SIM karet. Kvůli přítomnosti jediného hardwarového tlačítka pod displejem je verze Androidu pro Nokii X vybavena lištou s tlačítky přímo na displeji zařízení. Celý systém je dle všeho stabilní a funguje bez problémů.

   

Pro instalaci první custom ROM je zapotřebí telefon odemknout a nahrát do něj nástroje pro obnovení a soubor aplikací a služeb Googlu gapps. Nokia X má do České republiky přijít 16. dubna za cenu 3 490 Kč, pokud si ji zakoupíte a budete mít zájem nahrát si do ní Android se službami Googlu, postupujte podle návodu na XDA-developers. SmartMania.cz se však zříká veškeré odpovědnosti za případné škody, které svému telefonu způsobíte.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

  1. fore (neregistrovaný)

    Za ty peníze nemá smysl z toho dělat pure android.

  2. Martin P. (neregistrovaný)

    Do cela mně překvapuje, že tahle „homebrew“ je až tak použitelná. Nebývá ojedinělé kdy vývojáři se na XDA chlubí ROM které prostě jen jsou a často s nima moc spolehlivě ani volat nejde.

    • No tak on ten použitej HW v Nokia X spadá někam 2-3 roky zpětně, vlastně to není nic, co by nedělali před časem pro jiné přístroje, takže to asi bylo rychlé portovat.

  3. Páni uvědomtesi že Nokia X je míněna pro nenáročné,já jsem nahodil HOLO LUNCHER a běhá v pohodě.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).