Nokia spolupracuje na vývoji speciálního materiálu: Objeví se v nových Lumiích?

Řada evropských firem a organizací včetně finské Nokie se podílí na vývoji a studiu revolučního materiálu známého jako grafen. Jaká je jeho budoucnost a možnosti využití v telefonech?

Evropská unie se rozhodla v rámci programu Future and Emerging Technologies udělit dotaci ve výši jedné miliardy eur organizaci Graphene Flagship Consortium, která se zabývá vývojem, studiem a možnostmi aplikace revolučního materiálu, u nás známého jako grafen. Na oficiálním blogu společnosti Nokia, která je spolu s dalšími 73 subjekty také členem GFC, vyšel při této příležitosti zajímavý článek přibližující vlastnosti a možnosti využití této pozoruhodné látky.

 

Grafen je speciální forma uhlíku, která se svojí strukturou nápadně podobá grafitu. Vzhledem ke své extrémně malé tloušťce o rozměru jednoho atomu je jeho struktura běžně označována jako 2D. Navzdory tomuto faktu je ale grafen dosud nejpevnějším testovaným materiálem s odolností vůči zlomení až 300krát vyšší než ocel. Ačkoliv byl grafen poprvé objeven už v roce 2004, na své masové využití zatím stále čeká.

Introducing Graphene

Možností jeho aplikace (nejen) v oblasti elektrotechniky se přitom nabízí celá řada. Díky vysoké pevnosti a nízké hmotnosti zní grafen jako ideální kandidát na produkci šasi pro mobilní zařízení. Jeho elektrická vodivost a malé rozměry jsou zase skvěými předpoklady pro výrobu tranzistorů, a tedy i čipů s teoretickou frekvencí až 1 THz. Grafen navíc propouští světlo, není tedy vyloučené ani jeho využití v displejích.

Nokia si od projektu GFC slibuje hodně. „Díváme se na začátek grafenové revoluce. V minulosti jsme vynalezli způsob jak levně vyrábět železo, což vedlo k průmyslové revoluci. Pak přišel na řadu křemík a nyní nastal čas pro grafen,“ říká Tapani Ryhänen, šéf Sensor and Material Technologies Laboratory v Nokii. „Globalizace odnesla velkou část výroby pryč z EU a přitom je na ní řada zemí stále závislá. Máme obrovskou příležitost, jak zde díky novým materiálům výrobu znovu rozjet a přitom udržet místní průmysl konkurenceschopný,“ dodává Ryhänen.

A optimistická není pouze Nokia. Výborné vlastnosti grafenu totiž opravdu slibují růžovou budoucnost a je jen otázkou času, než se dočkáme jeho masového nasazení. Bude určitě zajímavé sledovat, jak jej výrobci dokáží využít. Představivosti se meze nekladou.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku