Domů » Články » Nokia spolupracuje na vývoji speciálního materiálu: Objeví se v nových Lumiích?

Nokia spolupracuje na vývoji speciálního materiálu: Objeví se v nových Lumiích?

Řada evropských firem a organizací včetně finské Nokie se podílí na vývoji a studiu revolučního materiálu známého jako grafen. Jaká je jeho budoucnost a možnosti využití v telefonech?

Evropská unie se rozhodla v rámci programu Future and Emerging Technologies udělit dotaci ve výši jedné miliardy eur organizaci Graphene Flagship Consortium, která se zabývá vývojem, studiem a možnostmi aplikace revolučního materiálu, u nás známého jako grafen. Na oficiálním blogu společnosti Nokia, která je spolu s dalšími 73 subjekty také členem GFC, vyšel při této příležitosti zajímavý článek přibližující vlastnosti a možnosti využití této pozoruhodné látky.

 

Grafen je speciální forma uhlíku, která se svojí strukturou nápadně podobá grafitu. Vzhledem ke své extrémně malé tloušťce o rozměru jednoho atomu je jeho struktura běžně označována jako 2D. Navzdory tomuto faktu je ale grafen dosud nejpevnějším testovaným materiálem s odolností vůči zlomení až 300krát vyšší než ocel. Ačkoliv byl grafen poprvé objeven už v roce 2004, na své masové využití zatím stále čeká.

Možností jeho aplikace (nejen) v oblasti elektrotechniky se přitom nabízí celá řada. Díky vysoké pevnosti a nízké hmotnosti zní grafen jako ideální kandidát na produkci šasi pro mobilní zařízení. Jeho elektrická vodivost a malé rozměry jsou zase skvěými předpoklady pro výrobu tranzistorů, a tedy i čipů s teoretickou frekvencí až 1 THz. Grafen navíc propouští světlo, není tedy vyloučené ani jeho využití v displejích.

Nokia si od projektu GFC slibuje hodně. „Díváme se na začátek grafenové revoluce. V minulosti jsme vynalezli způsob jak levně vyrábět železo, což vedlo k průmyslové revoluci. Pak přišel na řadu křemík a nyní nastal čas pro grafen,“ říká Tapani Ryhänen, šéf Sensor and Material Technologies Laboratory v Nokii. „Globalizace odnesla velkou část výroby pryč z EU a přitom je na ní řada zemí stále závislá. Máme obrovskou příležitost, jak zde díky novým materiálům výrobu znovu rozjet a přitom udržet místní průmysl konkurenceschopný,“ dodává Ryhänen.

A optimistická není pouze Nokia. Výborné vlastnosti grafenu totiž opravdu slibují růžovou budoucnost a je jen otázkou času, než se dočkáme jeho masového nasazení. Bude určitě zajímavé sledovat, jak jej výrobci dokáží využít. Představivosti se meze nekladou.

Miroslav Havlíček

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments