Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Nokia nedoporučuje vývojářům pro telefony řady „X“ používat design aplikací z Windows Phone

Nokia nedoporučuje vývojářům pro telefony řady „X“ používat design aplikací z Windows Phone

Ačkoliv je úvodní obrazovka operačního systému Android na telefonech Nokia X přepracována tak, aby byla co nejvíce podobná systému Windows Phone, u aplikací to má být zcela opačně. Kdo by očekával, že Nokia bude tlačit vývojáře k tomu, aby se jejich aplikace co nejvíce podobaly těm na Windows Phone, spletl by se. Je to přesně naopak, Nokia v textu oficiální příručky pro vývojáře apeluje, aby jejich aplikace ctily design samotného Androidu. V příručce se píše, aby se vývojáři nesnažili napodobovat design aplikací z jiných platforem, jelikož na takovou změnu nejsou lidé zvyklí. Dále je zde zmíněno, že panoramatický vzhled aplikací systému Windows Phone může být velice neefektivní, zejména při používání telefonu v režimu na šířku. Zároveň je v příručce doporučení, aby si vývojáři přečetli více o stylu aplikací pro Android s následujícím odkazem. Celá příručka pro vývojáře aplikací na zařízení rodiny Nokia X je ke shlédnutí na těchto stránkách.

 

Je to paradox, telefony Nokia X byly na veletrhu Mobile World Congress uvedeny jako mezistupeň mezi feature telefony Asha a chytrými telefony řady Lumia, přičemž uživatelská zkušenost z telefonů Nokia X měla přilákat více zákazníků právě na zařízení se systémem Windows Phone. Zvláštností je, že například e-mailový klient Outlook.com, který jsme měli možnost stáhnout s řadou dalších aplikací z Nokia Store na námi aktuálně testované Nokii X, jako by z oka vypadl vestavěné e-mailové aplikaci ve Windows Phone. Zřejmě si rodina telefonů Nokia X vezme z Windows Phone jen vydlážděnou úvodní obrazovku, vzhled několika prvních aplikací od Nokie a Microsoftu a zbytek bude k nerozeznání od klasického Androidu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. VNavrátil (neregistrovaný)

  Teda ty „správný verze“ jsou taky pěkná ohavnost, Comic Sans snad nebude patřit do doporučených věcí..

  • Aaron (neregistrovaný)

   Comic se pouziva pro navrhy GUI aby bylo kazdymu jasny o co jde.

  • Johny (neregistrovaný)

   Bohužel to ještě fakt někdo tak dělá.

  • mceza (neregistrovaný)

   Dělají to tak běžně i nástroje pro návrh GUI. To nemusí být závislé na vůli designéra. To bys ale jako grafik mohl vědět.

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Designer nejsem, ale uniká mi pointa užívání Comic Sans při navrhování GUI. Vypadá to s tím děsivě a navíc nepřehledně. Proč na návrhy nepoužít nějaký inteligentní font, třeba rovnou Roboto na návrh Android GUI?

  • mceza (neregistrovaný)

   Má to evokovat ručně načtrtnuté GUI… Proč, to se mne neptej, ale prostě se to tak dělá.

 2. Mirek (neregistrovaný)

  > …vzhled několika prvních aplikací od Nokie a Microsoftu…

  Pravdepodobny duvod – pro Nokii to bylo nejjednodussi:

  „How Nokia runs Windows Phone apps on Android“

  [odkaz]

  Samozrejme ale ze pokud nekdo bude psat primo pro Android, tak pouzije Androidi konvence…

  • Rezza (neregistrovaný)

   Miguelovi to pěkně šlape. Je to celkem zábavní, že Mono nejdříve skomíralo na tom, jak se k němu postaví MS a dnes se přes Nokii dostalo i tam ;-).

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel