Nokia Lumia 1520: Lepší čitelnost na slunci aneb jak funguje asertivní displej

Šestipalcový displej Lumie 1520 poráží při srovnání čitelnosti na přímém slunci nejednoho konkurenta. Dnes si přiblížíme, čím je tento fakt způsoben.

Nejvýraznějším prvkem prvního tabletofonu a nové vlajkové lodi finského výrobce s označením Nokia Lumia 1520 je zcela jistě velký IPS displej s Full HD rozlišením a úhlopříčkou 6 palců. Ten jako první smartphone na světtě využívá novou technologii vyvinutou společností Apical, díky které se může pochlubit opravdu dobrou čitelností na přímém slunečním světle.

Redaktoři serveru PhoneArena měli možnost tuto novinku přímo porovnat s displejem dosavadního krále phabletů, Samsungu Galaxy Note 3 (recenze). Podle jejich názoru se jednalo o jednostranou záležitost. Jinak velice kvalitní zobrazovač populárního Samsungu se při porovnání daného kritéria prý musel uctivě sklonit před modernější konkurencí.

Asertivní displej

V dnešní době už jen málokterý smartphone přichází na trh bez optického senzoru, který se ve spolupráci s příslušným softwarem stará o automatickou úpravu jasu displeje v závislosti na okolních světelných podmínkách. Například ve tmavém pokoji tak ubere intenzitu, aby vám ostrá záře z displeje zbytečně nedráždila oči a zároveň se snížila spotřeba energie. Za jasného dne se pak jas naopak zesílí, aby „přebil” sluneční paprsky odrážející se od lesklého krycího skla telefonu.

  

Takzvaný asertivní displej v Lumii 1520 vzdáleně funguje na obdobném principu jako jeho předchůdci. Na rozdíl od nich ale nemusí upravovat jas celé své plochy, ale dokáže podle potřeby zvýrazňovat, či naopak utlumovat pouze jednotlivé pixely. Podle společnosti Apica si tak dokáže i v náročných světelných podímkách uchovat efektivní kontrast kolem hodnoty 1000:1, oproti běžným cca 10:1 u standardních LCD a OLED technologií

Jak to funguje?

Technologie asertivního displeje nespočívá pouze ve složitých algoritmech, které v reálném čase zpracovávjí data ze světelného čidla a vypočítávají potřebné úpravy, ale i ve speciální polovodičové součásti. Ta je navržena tak, aby dokázala fungovat v různých druzích displejů a nezávisle na architektuře použitého chipsetu.

  

Samotná korekce pixelů využívá technologii Iridix HDR, která už nějaký čas slouží v řadě fotoaparátů pro zvýraznění detailů jinak skrytých v příliš světlých, nebo naopak tmavých scénách. Zároveň ale zachovává střední tóny, takže výsledný obraz stále působí přirozeným dojmem, jak můžete vidět výše na obrázku vpravo.

Při těchto procesech se využívá vlastní nezávislé výpočetní jádro, takže se dodatečně nezatěžuje CPU ani operační paměť mobilního zařízení. „Je třeba si pamatovat, že ve skutečnosti vůbec neměníme jas či intenzitu displeje. Pouze ladíme jednotlivé pxely, abychom upravili jejich kontrastní poměr,” dodává Michael Tusch, CEO společnosti Apical.

Verdikt

Na videu níže můžete sami vidět porovnání displejů tabletofonů Nokia Lumia 1520 a Samsung Galaxy Note 3 při náhlých změnách okolních světelných podmínek. Zatímco u druhého jmenovaného telefonu dochází ke znatelnému zpoždění při úpravě jasu, tak jak to ostatně známe z vlastní zkušenosti u libovolného současného mobilního zařízení, Nokia reaguje podstatně rychleji. Podstatně se pak liší i výsledný skutečně viděný obraz.

Jak se zdá, asertivní displej by mohl konečně poskytnout řešení k jednomu z nejčastěji zmiňovaných iritujících problémů při používání mobilních zařízení. Artica jej kromě Lumie 1520 již loni experimentálně ukázala také na speciálně upraveném iPadu, je tedy zřejmě jen otázkou času, než se začne tato technologie pravidelně objevovat v dalších smartphonech a tabletech. Už se nemůžeme dočkat.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku