Domů » Bleskovky » Nokia HERE oficiálně patří automobilkám Audi, BMW a Daimler: Co bude s mobilními aplikacemi?

Nokia HERE oficiálně patří automobilkám Audi, BMW a Daimler: Co bude s mobilními aplikacemi?

Od společnosti Nokia se odděluje další velká část. Po mobilní divizi, kterou loni koupil Microsoft (a letos ji celou v účetnictví odepsal), prodává finská značka i svoji mapovou divizi HERE. Kupcem se stává konsorcium německých automobilek, sestávající se z Audi AG, BMW Group a Daimler AG. Cena akvizice se vyšplhala na 2,8 miliard eur.

  

Automobilky chtějí nově nabytých technologií využít k vysoce podrobnému mapování a také k vývoji vysoce automatizovaného řízení a ke zvýšení bezpečnostních systémů. Data od HERE v současnosti používají nejen zmíněné tři automobilky, ale také Ford, Toyota, či výrobce navigací Garmin. Důležitou informací je, že tato akvizice nemá mít žádný vliv na mobilní aplikace HERE, které jsou dostupné pro Android, iOS a Windows Phone. Tyto aplikace se naopak mají stát rozšiřujícími produkty výrobců automobilů i mimo vozidla. Doufejme, že toto rozhodnutí bude platné i v dlouhodobém horizontu.

Po akvizici, kterou musí nejprve schválit příslušné regulační orgány, zbydou Nokii dvě divize – Nokia Networks, vyvíjející a budující síťovou a telekomunikační infrastrukturu, a Nokia Technologies, licencující vlastní řadu patentů a jméno společnosti Nokia na budoucích zařízeních, včetně smartphonů.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog 
TIP: Stáhněte si zdarma navigaci HERE pro váš telefon

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. luckyb (neregistrovaný)

  Zrovna dnes jsem viděl mapovací auto Here v Liberci, byl to Golf:)

 2. Jak už jsem někde psal, je na čase. Navigace BMW je nic moc.

  Co se týče aplikací HERE, ve W10 už ani nejsou potřeba. Aplikace Mapy od Microsoftu má plnohodnotnou hlasovou navigaci. Dokonce se mi zdá, že funkčně totálně obšláhli HERE a jen tomu dali jiný design.

  Už jsem podle ní parkrát jel a v pohodě.

  • no však Nokia ukončila vývoj aplikace, tak mi MS udělal podle sebe.. mapové podklady jsou pořád HERE

  • mas0n (neregistrovaný)

   Offline?

  • Jo jsou online.

  • Oprava Offline.

  • mas0n (neregistrovaný)

   Tak to je super. Ja prave momentalne WP nepouzivam (cekam na L950), takze moc nevim co je tam za zmeny.

  • Honza (neregistrovaný)

   S tím rozdílem, že app mapy od ms ve win 10 mobile narozdíl od here drive+ pracuje s informacemi o aktuálním stavu dopravy, pro samotnou navigaci je tak daleko použitelnější než here, a to přesto, že mapové podklady jsou totožné.

 3. Tato navigace ZADARMO je už dávno překonána, a to ani zadarmo neeee.

  Plánování trasy, průjezdové body – kde že, a kolo-kolo mlýnský jak Here Drive+ chce si už nikdy nedám.

  Na N82 dobrý, ale dnes?

  Po droidovým a wp Navigonu bych se musel zbláznit :-).

  • Nejde jen o aplikaci. HERE vlastní podklady, umí dopravní situaci a někde dokonce i MHD.

  • ja mam zas sygic na wp a zatial najlepsie co som mal – navigon sa mi nezdal guickom a cenou… navigon som kupil za fajn 25 eur europu… oproti here drive nebe a dudy… bola to v podstate len taka nudzovka a zadarmo no

 4. Kolousek001 (neregistrovaný)

  Tak snad to bude změna k lepšímu, minimálně na mobily to Nokia celkem odflákla.

 5. Ruafa (neregistrovaný)

  Ke každé Nokii, Audi zdarma.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).