Domů » Bleskovky » Nokia HERE a inteligentní semafory SWARCO mají zamezit dopravním zácpám a zajistit plynulost dopravy

Nokia HERE a inteligentní semafory SWARCO mají zamezit dopravním zácpám a zajistit plynulost dopravy

Divize HERE společnosti Nokia oznámila spolupráci se společností SWARCO, která má na starosti zřizování návěstidel světelné dopravní signalizace, programování systémů řízení dopravy, řešení parkování apod. Cílem této spolupráce je využití maxima dat a zkušeností obou firem při návrhu příští generace semaforů a systémů řízení dopravy.

  

Nokia získá díky kombinaci vlastních zdrojů a senzorů v semaforech SWARCO informace o aktuální dopravní situaci, díky čemuž bude její navigační software HERE inteligentněji vypočítávat a navrhovat trasy. To má napomoci snížit míru rizika vzniku dopravních komplikací a zároveň se projevit na snížení emisí a zlepšení efektivity vozidel. Ve finále by tato spolupráce měla přinést ovoce i v navrhování navigačních systémů pro autonomní vozidla, která budou předem obeznámena o dopravní situaci a řízena centrálně tak, aby byl provoz ustálen v jednom toku.

  

Na světovém kongresu inteligentních dopravních systémů v Detroitu již SWARCO demonstrovalo úspěšné výsledky této spolupráce, které si obě společnosti vyzkoušely v Římě. Italská metropole je známá svou složitou dopravní situací, přesto díky prediktivním datům HERE společně s údaji ze silničních senzorů a sondovacích vozidel SWARCO došlo ke snížení počtu dopravních zácp a díky jejich předvídání systémy dokázaly okamžitě a efektivně reagovat na vzniklé situace.

  

Ke sběru dat by mohlo Nokii v budoucnu napomoci i uvolnění mapových podkladů a turn-by-turn navigace HERE pro platformy Android a iOS, které má přijít do konce letošního roku

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.