Domů » Bleskovky » Nokia HERE a inteligentní semafory SWARCO mají zamezit dopravním zácpám a zajistit plynulost dopravy

Nokia HERE a inteligentní semafory SWARCO mají zamezit dopravním zácpám a zajistit plynulost dopravy

Divize HERE společnosti Nokia oznámila spolupráci se společností SWARCO, která má na starosti zřizování návěstidel světelné dopravní signalizace, programování systémů řízení dopravy, řešení parkování apod. Cílem této spolupráce je využití maxima dat a zkušeností obou firem při návrhu příští generace semaforů a systémů řízení dopravy.

  

Nokia získá díky kombinaci vlastních zdrojů a senzorů v semaforech SWARCO informace o aktuální dopravní situaci, díky čemuž bude její navigační software HERE inteligentněji vypočítávat a navrhovat trasy. To má napomoci snížit míru rizika vzniku dopravních komplikací a zároveň se projevit na snížení emisí a zlepšení efektivity vozidel. Ve finále by tato spolupráce měla přinést ovoce i v navrhování navigačních systémů pro autonomní vozidla, která budou předem obeznámena o dopravní situaci a řízena centrálně tak, aby byl provoz ustálen v jednom toku.

  

Na světovém kongresu inteligentních dopravních systémů v Detroitu již SWARCO demonstrovalo úspěšné výsledky této spolupráce, které si obě společnosti vyzkoušely v Římě. Italská metropole je známá svou složitou dopravní situací, přesto díky prediktivním datům HERE společně s údaji ze silničních senzorů a sondovacích vozidel SWARCO došlo ke snížení počtu dopravních zácp a díky jejich předvídání systémy dokázaly okamžitě a efektivně reagovat na vzniklé situace.

  

Ke sběru dat by mohlo Nokii v budoucnu napomoci i uvolnění mapových podkladů a turn-by-turn navigace HERE pro platformy Android a iOS, které má přijít do konce letošního roku

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Velmi pěkné. Nokia je jedna z nejvíce inovujících firem na světě. zajímavé nápady, skvělá řešení. Škoda, že to na nějaký čas vzdali s mobilními zařízenímu.

  PS: Jen doufám, že taková inteligentní navigace nebude ve stylu pay-to-ride – „chceš zelenou vlnu? Zaplať 20 USD“ :D

 2. Budem sa naozaj tešiť z toho keď Nokia príde znova s vlastným HW. Pretože keď skombinuje svoje služby s HW, bude to pecka.

 3. Branislav (neregistrovaný)

  V Bratislave funguje podobna aplikacia Semafory. Automaticky sa naviaze na Waze alebo Sigyc beziacu navigaciu a po zastabveni na krizovatke zobrazi cas do najblizsej zelenej. Vyuzivam denne. (pokryte hlavne sirsie centrum… ma velku buducnost

  [odkaz]

  • lerion (neregistrovaný)

   pokud to z popisu chápu, tak to funguje úplně jinak. Jednak telefon/navigace nekomunikuje přímo se semaforem, ale prostě jen odpočítává cyklus, který je natvrdo nastavený na SZZ. Neumí podle toho plánovat trasy. A co už vůbec neumí – semafory nedokážou na vzniklou problémovou situaci reagovat a změnit automaticky režim. Ty jsou ovládány zcela nezávisle.

  • vlada (neregistrovaný)

   A navic se nektere semafory ridi pozadavky od prijizdejicich tramvaji/autobusu/trolejbusu a zkracuji/prodluzuji cyklus aby mohla MHD co nejrychleji projet.

 4. Semafory například v Praze, fungují na více režimů, mezi který patří třeba i ovládání za pomocí indukční smyčky zalité v asfaltu. „Ten kdo první přijede do úplně prázdné křižovatky, ten dostane zelenou a pustí se algoritmus pro ten daný semafor, jakmile nějakou dobu něco neprojede, na všech semaforech opět naskočí červená pro všechny směry.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).