Nikon Coolpix S800c: Tak trochu zbytečný kompakt s Androidem (recenze)

Androidu se daří na všech frontách a jeho použití v kompaktech se jeví jako pochopitelný krok. Vědomi si toho jsou i v Nikonu, jen krapet zapomněli na optimalizaci (+ videopohled).

Nikon před nedávnem představil vůbec první kompaktní fotoaparát s operačním systémem Android (2.3.3). Těžko říct, jaká je pro toto zařízení ideální cílová skupina, ale jeho využít si dovedeme představit například u uživatelů, kteří své snímky chtějí ihned po pořízení upravit a následně se s nimi pochlubit na sociálních sítích. Tedy za předpokladu, že mají k dispozici bezdrátové WiFi připojení, protože slot na SIM kartu fotoaparát neobsahuje, ale k tomu se ještě vrátíme v samotném závěru. Využít bychom jej mohli i my, novináři, ale to by Nikon nesměl odfláknout softwarovou optimalizaci.

blank blank blank

V této recenzi nebudeme hodnotit ani tak kvalitu fotografií, to raději přenecháme specializovaným serverům, i když z přiložených ukázek je zřejmé, že na tom tenhle „kompakt pro nikoho“ po obrazové stránce není vůbec špatně. Optiku Nikon umí, o tom žádná, ale do experimentování s Androidem se raději neměl pouštět.

 blank blank blank

3, 2, 1… startujeme

Pokud je fotoaparát zcela vypnutý, dojde po stisknutí spouště k okamžitému zapnutí prostředí pro fotografování a záznam videa. To abyste mohli rychle fotit, než vám na pozadí nabootuje samotný Android (naběhnutí systému trvá zhruba 25 vteřin). Ve fotoaparátu tedy běží dva systémy – ovládací aplikace od Nikonu a Android 2.3.3. Oba jsou spolu vzájemně provázány, nebo se tak alespoň snaží působit.

Když fotoaparát uspíte (funguje zde režim hibernace, který známe například z telefonů HTC), probudíte se opět v Androidu – přivítá vás klasická odemykací obrazovka. Na fotoaparátu to působí trochu komicky, protože abyste mohli začít fotit, je nejprve nutné zařízení probudit a odemknout. Kdo by pak očekával, že už jen stačí namáčkout spoušť a dojde k vysunutí objektivu, bude překvapen, nestane se totiž vůbec nic. Spoušť zkrátka v Androidu na nic nereaguje, funguje až v režimu focení.

- - -

Abyste mohli začít fotografovat, je nutné z hlavní obrazovky vybrat zástupce aplikace Fotoaparát. Následně se spustí prostředí pro fotografování a vy se můžete pustit do pořizování snímků. Kdyby existovala soutěž o nejméně intuitivní postup pro pořízení fotky, byly by Coolpix S800c společně s „dírkovým fotoaparátem“ adepty na první příčku.

Android ve fotoaparátu: Takhle raději ne

V případě, že fotoaparát spouštíte poprvé, přivítá vás po naběhnutí Androidu klasický průvodce pro konfiguraci, kterého známe z telefonů. V praxi tedy zadáte svůj Google účet a nastavíte bezdrátovou sít. Prostřednictvím obchodu Google Play si do fotoaparátu můžete stáhnout celou řadu aplikací, ne všechny vám ale budou fungovat. Největší smysl dávají různé editory a „mrvítka fotografií“, u těch naštěstí na komplikace nenarazíte.

- - -

Pokud se ale rozhodnete, že si do fotoaparátu stáhnete nějaké ty hry, připravte se na celkem krušné chvíle. Náročné 3D tituly jako Dead Trigger či ShadowGun nespustíte, respektive Google Play vám je ani nenabídne. S Angry Birds, Bad Piggies či Where is my Water uspějete, ale ani pak nemáte vyhráno. Když jsem hry zkoušel spustit, většinou jsem zůstal viset na hlášce o tom, že aplikace přestala odpovídat, případně se fotoaparát sám od sebe restartoval. Teorie náhodných výbuchů naštěstí zafungovala a zhruba při jednom z pěti pokusů se mi výše uvedené tituly podařilo spustit. Vzhledem k přítomnému procesoru asi nikoho nepřekvapí, že běhaly zcela plynule. Nikdo vám ale nezaručí, že se vám je povede spustit zrovna tehdy, máte-li chuť si zahrát.

- - -

A pokud se už do hraní pustíte, nezapomeňte si s sebou přibalit také napájecí kabel, fotoaparát se totiž v takovém případě přihlásí o dobití zhruba po 3,5 hodinách hraní. Samozřejmě, je to stále fotoaparát a hraní tedy bereme jen jako doplňkovou funkci, v případě Coolpixu S800c bychom ji ale raději nazvali hodně okrajovou, protože v praxi toho více nefunguje než funguje.

Čekání na update…

V Coolpixu S800c najdete úplně čistý Android ve verzi 2.3.3 (build 1.0, kernel 2.6.35.14), Nikon pouze doplnil několik vlastních tapet a aplikace pro fotografování, přehrávání a sdílení fotografií/videa. Vnitřní paměť nabízí zhruba 730 MB pro vaše data, rozšířit ji ale můžete prostřednictvím paměťových karet SD/MMC (až 64 GB).

- - -

I v tomto směru jsme ale narazili na problémy. Čas od času se nám stávalo, že Android sám od sebe kartu ve fotoaparátu odpojil a hlásil ji jako nečitelnou. Pomohl vždy až restart fotoaparátu a opětovné vložení karty (data naštěstí poškozena nebyla). A vzhledem k tomu, že jsme Nikon testovali s celkem třemi kartami a chyba se náhodně projevovala u všech, nebyl zřejmě problém na naší straně. V případě, že systém kartu odpojí, můžete snímky ukládat do interní paměti (v plném rozlišení je velikost jedné fotografie zhruba 6 MB). Vznikne vám pak ale pěkný nepořádek ve fotkách, když jedna série bude na kartě a další ve vnitřní paměti.

A ještě jeden softwarový problém se během testování objevil. WiFi modul můžete aktivovat/vypínat nejen z prostředí Androidu, ale také z aplikace pro fotografování (skrze ikonku na obrazovce pro sdílení). Má to ale jeden nepříjemný háček, když WiFi v aplikaci Nikonu vypnete, už ji neaktivujete, respektive samotný modul ano, ale do uložené sítě se nepřipojíte ani kdybyste se rozkrájeli. Pomůže pouze smazání sítě a opětovné zadání hesla.

- -

Všechny tyto komplikace jsou naštěstí pouze softwarového charakteru, ale i tak v redakci nechápavě kroutíme hlavou nad tím, jak mohl Nikon něco tak neodladěného vypustit na trh. Doufejme, že na sebe softwarová aktualizace nenechá dlouho čekat, v opačném případě se diskuzní fóra začnou plnit příspěvky naštvaných uživatelů.

Výdrž baterie: Nabíječku noste s sebou

Mizerná výdrž je další slabinou fotoaparátu. Ve videopohledu uvádíme, že na jedno nabití zvládnete pořídit zhruba 250 snímků, nicméně po dlouhodobějším testování jsme se průměrem dostali spíše na hodnotu 170 – 200 snímků v plném rozlišení, což není příliš mnoho. A pokud do toho budete nahrávat video, připravte se na ještě rychlejší úbytek baterie (Li-Ion, 3.7V, 1050 mAh, typ EN-EL12). Výdrž se dá částečně prodloužit vypnutím polohových služeb (přidávání GPS souřadnice ke každé fotografii), ale ani tak neočekávejte žádné zázraky a da delší výlety bude nutné dokoupit druhou baterii nebo s sebou neustále nosit nabíječku.

- - -

Poměrně vtipná situace nastává u ukazatele baterie. Zatímco přímo ve stavové liště Androidu vidíte zbývající výdrž, indikátor akumulátoru v aplikaci pro fotografování neustále ukazuje „plně nabito“ a až když baterie klesne pod 10 %, najednou se změní i ukazatel v aplikaci. To je v praxi dost nešikovné, protože pokud z prostředí pro focení nevylezete zpět do systému, budete si myslet, že máte stále dost energie, ale realita bude trochu jinde. Raději už ani nepočítáme, kolikátý softwarový bug tohle je…

Hardwarová výbava

Nikon je poháněný jednojádrovým procesorem (ARMv7) s frekvencí 1,6 GHz. V případě, že není potřeba tak vysoký výkon, procesor se podtaktuje. Pro zpracování fotografií je k dispozici speciální obrazový procesor od Nikonu. Android 2.3.3 má dále k dispozici 512 MB operační paměti RAM. Na těle ještě najdeme po jednom reproduktoru a mikrofonu (zvuk se tedy nahrává mono).

blank

O zobrazování se stará 3,5″ (8,7 cm) OLED displej s rozlišením 854 x 480 px. Jeho čitelnost na přímém sluníčku je poměrně dobrá, úroveň podsvícení můžete měnit přímo v nastavení Androidu. Konektivitu zajišťují bezdrátové moduly WiFi 802.11 b/g/n a Bluetooth 2.1 (EDR, A2DP). Je škoda, že fotoaparát nedisponuje slotem na SIM kartu, která by zajistila konektivitu i mimo dosah WiFi, takhle je využití funkcí z Androidu v terénu dost omezené, tedy za předpokladu, že nehodláte pokaždé sdílet internetové připojení ze svého mobilního telefonu. Integrovaný GPS modul vám umožní fotoaparát využít nejen jako GPS navigaci (jen pozor na žalostnou výdrž baterie), ale především má smysl při ukládání souřadnic pořízených snímků.

- - -

Coolpix S800c je vybavený 16Mpx obrazovým CMOS snímačem s technologií přímého osvětlení fotodiod a objektivem NIKKOR s 10× optickým zoomem a širokoúhlou ohniskovou vzdáleností (25–250 mm, f/3.2 – 5.8). V režimu automatu se používají hodnoty ISO 125 – 1600, po přepnutí do manuálního režimu lze nastavit ISO až 3200.

- - -

- - -

Fotografie je možné pořizovat v maximálně 16Mpx rozlišení (4 608 x 3 456 px), případně jsou k dispozici nižší rozlišení (8Mpx, 4Mpx, 2Mpx, VGA…). Kvalitu můžete posoudit z přiložených snímků, v plném rozlišení si je můžete stáhnout z tohoto odkazu.

- - -
Další fotografie najdete v naší galerii

- - -

Video lze nahrávat ve fullHD (1 920 x 1 080 px), HD (1 280 x 720 px) a VGA rozlišení při 30 snímcích za vteřinu.

Závěrečné hodnocení

Hodnocení vůbec prvního kompaktního fotoaparátu s Androidem mohlo dopadnout podstatně lépe, kdyby se v Nikonu více zaměřili na softwarovou optimalizaci. Chyb opravdu není málo a poměrně dost kazí dojem z jinak dobře zpracovaného fotoaparátu s nadprůměrně kvalitními snímky i videem.

Několik týdnů po uvedení Coolpixu S800c na český trh se do prodeje dostal také konkurent od Samsungu – Galaxy Camera. Jeho finální verzi jsme ještě netestovali, ale už když jsme si hráli s prototypem na veletrhu IFA v Berlíně, působil na nás podstatně lépe než tento kousek od Nikonu. Navíc nabízí novější verzi Androidu 4.1 a cenově jsou na tom shodně (u WiFi verze). Pro náročnější uživatele Samsung navíc připravil i variantu s 3G modulem.

Coolpix S800c jakoby snad ani nemohl najít svoji cílovou skupinu. Fotoaparátů s WiFi modulem je na trhu několik a vůbec v tomhle případě nevadí, že v nich neběží Android, ba naopak. A pro ty uživatele, kteří rádi pořizují momentky a chlubí se s nimi na sociálních sítích zcela postačí chytrý telefon s trochu lepším fotoaparátem, takže ani tady Nikon příliš dobře nezacílí. Uplatnění by mohl najít snad jen u hardcore fanoušků Androidu, ale těm bych raději doporučil model Galaxy Camera od Samsungu. Coolpix S800c ve finále nezaujme ani cenou, 9 500 Kč rozhodně není zanedbatelná částka a tak nějak máme pocit, že tenhle model od Nikonu je zcela zbytečný.

Autor článku blank
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku