Domů » Bleskovky » Nic pro kutily: HTC One M9 ani Samsung Galaxy S6 edge si doma snadno neopravíte

Nic pro kutily: HTC One M9 ani Samsung Galaxy S6 edge si doma snadno neopravíte

Redaktoři serveru iFixit dostali do svých rukou nové vlajkové lodě společností Samsung a HTC a podle svých zvyklostí se do nich okamžitě pustili šroubovákem. Výsledkem těchto testů je hodnocení, jak snadné je tato zařízení rozebrat a opravit – jednička znamená prakticky nemožnou opravu, desítka pak snadné rozebrání.

  

Loňský model HTC One (M8) si u iFixitu vysloužil hodnocení 1 z 10 a bylo by překvapením, kdyby na tom byla „emdevítka“ jinak. Cesta do jejích útrob byla lemována spíše šrouby, než lepidlem, což v počátku operaci zjednodušilo, ovšem následná výměna komponent je prakticky nemožná – baterie je přilepena jak ke krytu telefonu, tak k základní desce, stejně tak nelze vyměnit displej bez kompletního demontování celého zařízení.

   

Podtrženo sečteno, HTC One (M9) si vysloužilo hodnocení 2 z 10, což je sice oproti loňskému modelu pokrok, do budoucna však redaktoři iFixitu doporučují tchajwanské firmě změnit celou konstrukci zařízení. Na obrázky a postup celé demontáže se můžete podívat na těchto stránkách

  

Letošní vlajková loď Samsungu přišla o možnost uživatelsky vyměnit baterii a zahalila se do skleněného obalu, tudíž se od ní neočekávalo obhájení loňského skóre 5 z 10, které si vysloužil model Galaxy S5. Redaktoři iFixitu dostali do rukou zahnutou variantu Galaxy S6 edge a hned v počátku potvrzují nesnadnou cestu do útrob. Zadní kryt je skálopevně přichycen lepidlem a cesta dovnitř vyžaduje silnou přísavku a velmi tenké trsátko (či jiný předmět, který telefon nepoškrábe).

  

Na rozdíl od HTC One (M9) jsou operace pod kapotou o něco jednodušší, ačkoliv k přístupu k baterii je nutné demontovat od těla základní desku. Baterie je navíc velmi pevně připevněna k zadní straně displeje. Zakřivené sklo chránící displej je prakticky nemožné vyměnit, aniž by došlo k poškození samotného displeje. Naopak některé komponenty, jako například domovské tlačítko, lze demontovat a vyměnit bez potíží.

   

I přes tento dílčí úspěch však Samsung Galaxy S6 edge spadá spíše do kategorie nerozebratelných zařízení, u iFixit si vysloužil hodnocení 3 z 10. Kompletní postup demontáže si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

 

 Opravu obou zmíněných telefonů tak rozhodně nechejte na autorizovaném servisu a nepouštějte se do ní svépomocí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. Zlatý iPhone 6 a 6+ se 7z10 a LG G3 s 8z10… ;)

  2. Hold komponenty sa zmenšujú a mobily sa stenšujú. To nezastavíme… Plus počítam, že príde čas keď bude pre výrobcu výhodnejšie dať zákazníkovi nový mobil ako ho servisovať.

  3. a čo taky surface pro 3 ? :D na ifixit bez rozbitia to nešlo

  4. Mirek (neregistrovaný)

    Ja se hlavne bojim jak to treba bude s vymenou baterky u takoveho mobilu za par let. Do sveho stareho smartphonu jsem koupil novou baterku a s Androidem 4.1 je stale pouzitelny treba jako prehravac (ani v nem nemam SIM). Ovsem tyhle slepena monstra… Ctu sice porad, ze v servisech na to maji specialni nastroje atd., ale jednak casem uz mit nebudou (protoze budou jine telefony) a jednak neverim, ze i v servicech muzou tyhle natvrdo slepeny kvadriky rozebirat kompletne bez poskozeni. Lepidlo neni sroubek at uz mam jake chci nastroje.

    A vyhodit za 2-3 roky neco za co clovek dal 20000 Kc kvuli tomu,ze uz se nevyplati vymena baterky (pripadne ji uz ani nebudou nabizet) je mi prece jen ponekud proti srsti.

  5. Proste laciny Cinsky kramy na jedno pouziti no :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).