Domů » Bleskovky » Nekompromisní rozhodnutí soudu: Samsung a Apple zaplatí tučnou pokutu

Nekompromisní rozhodnutí soudu: Samsung a Apple zaplatí tučnou pokutu

Italský úřad pro dohled nad hospodářskou soutěží (AGCM) si posvítil na praktiky dvou velkých technologických hráčů: jihokorejského Samsungu a amerického Applu v kauze zpomalování telefonů vlivem softwarových aktualizací a následné plánované zastarávání zařízení.

Vyšetřování, které započalo v lednu letošního roku, přineslo zajímavý obrat – vina v obou případech. Obě společnosti budou muset zaplatit 5 milionů eur (což je maximální výše pokuty udělované úřadem) za softwarové aktualizace, které vedly k problémům a snížení výkonu, jež mělo za následek dřívější zastarávání a obměnu zařízení.

Výrobci prý měli nabídnout možnost vrátit se ke staršímu firmware

To, že žádná z firem neumožnila návrat k předchozí verzi firmwaru, když se projevily obtíže nové verze operačního systému, bylo z pohledu úřadu závažným přečinem.

Mimo výše zmíněné musí též americký výrobce elektroniky zaplatit dalších 5 milionů eur za problémy spojené s výměnou baterií.

Je otázkou, nakolik exemplární potrestání dvou největších společností na trhu změní chování zainteresovaných i ostatních výrobců. Aktualizace doposud znamenaly sice záplatovaný systém, avšak zpravidla zpomalovaly starší zařízení. Pokud uživatel neaktualizoval, vystavoval své zařízení kybernetickému nebezpečí a nemohl si užívat výhod a funkcí nejnovějších verzí systému. O  případných reakcích obou společností a dalším vývoji vás budeme i nadále informovat.

Matěj Valošek

Zarytý fanoušek sci-fi, starého i nového, seriálového i filmového, knižního či hraného. Ve zbytku času holduje asijské kuchyni a snaží se vzdělávat v korejštině.
Subscribe
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments