Domů » Bleskovky » Nejslavnější „empétrojka“ slaví výročí: Před 15 lety Steve Jobs představil iPod

Nejslavnější „empétrojka“ slaví výročí: Před 15 lety Steve Jobs představil iPod

Pokud jste v roce 2001 potkali na ulici někoho se sluchátky v uších, patrně se na druhém konci jejich drátu nacházel discman, či mp3 přehrávač s velmi skromnou pamětí. Ke konci roku, přesněji 23. 10., odhalil Steve Jobs zařízení, které se později (zejména v USA) stalo etalonem pro „empétrojků“ – iPod.

Apple Music Event 2001-The First Ever iPod Introduction

První iPod obsahoval pevný disk o kapacitě 5 GB, monochromatický displej a legendární tlačítko Scroll Wheel, z něhož později vzešla dotyková ploška Click Wheel. Cesta iPodu na trh byla poměrně trnitá, neboť jej bylo možné plnit hudbou pouze skrze počítače Mac a software iTunes. Situace se změnila v roce 2003, kdy Apple představil iTunes pro Windows, čímž si výrazně rozšířil oblast potenciálních zákazníků, a také iTunes Store, který umožňoval získat obsah bez složitého ripování hudby z CD.

Apple's New ortable Music Player

Od té doby získával iPod významný tržní podíl a jejich prodeje se počítaly ve stovkách milionů kusů. Přibyly nové modely s různými velikostmi, funkcemi, barvami a kapacitami pamětí, přičemž poslední pokračovatel původního modelu s pevným diskem, iPod Classic, zmizel z obchodu teprve před dvěma lety (více informací).

737_ipod-classic-6th-generation

Posledním představeným iPodem je model Touch z loňského roku, jak se mu vede, je však velkou neznámou – Apple již ve svých finančních výsledcích kategorii iPod neuvádí a prodeje svých hudebních přehrávačů uvádí v kolonce Ostatní. Koneckonců kapesní přehrávání hudby na svá bedra v současnosti převzaly chytré telefony a klasickým „empétrojkám“ včetně iPodů zvoní hrana.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Vzhledem k absenci pokročilé výbavy ,nebo její předraženosti. Je u mnoha značek osobních automibilů je iPod Classic stále vyhledávaným a ideálním MP3 juboxem

    • Sakra, bereš na to nějaký prášky?

      • mam to podobne , starší japonec z CD konektorom, redukcia na iPod a 80GB iPod Clasic je perfektná hudobná knižnica, dokonca sa da z autorádia aj posuvat na dalsiu pesničku alebo späť

  2. No on tedy iTunes uměl ripovat ty CD:-), ono to spíše mnohým nahradilo Napster:-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).