Domů » Bleskovky » Nejprodávanější Nokia Lumia dostává aktualizaci Lumia Black

Nejprodávanější Nokia Lumia dostává aktualizaci Lumia Black

Poslední aktualizace operačního systému Windows Phone před příchodem nové verze 8.1 je uvolňována na mobilní telefony s tímto systémem postupně, Nokia k updatu GDR3 od Microsoftu přidává vlastní řadu vylepšení pod názvem Lumia Black. Díky implementaci tohoto bonusového obsahu trvalo vydání aktualizace na telefony Lumia déle, přičemž nejdříve se dočkaly smartphony vyšších řad. Nyní se dostalo i na nejprodávanější Lumii všech dob – Lumii 520.

 

Podle údajů AdDuplex z konce loňského roku patřila Lumia 520 na první místo v žebříčku používaných telefonů s operačním systémem Windows Phone s podílem 30,8 %. Majitelé tohoto modelu v České republice mohou nyní jásat, neboť pro něj byl uvolněn update GR3 s Lumia Black. Na začátku týdne se dočkaly přístroje zakoupené u operátorů, nyní je již aktualizace dostupná pro všechny Lumie 520. Přehled změn v této aktualizaci jsme přinesli v dřívějším článku, Lumia 520 bohužel kvůli hardwarovým omezením nedostane zcela všechny funkce, ze kterých se mohou radovat majitelé vyšších modelů Nokia Lumia.

Kvůli absenci displeje s technologií ClearBlack nebude k dispozici oblíbená funkce Glance Screen, tedy možnost zobrazit si informace o čase a zmeškaných událostech na displeji zamknutého přístroje. Kvůli nižší paměti RAM nebudou dostupné aplikace Nokia Beamer a Nokia Refocus. Bude ale možné například probouzet telefon dvojím poklepáním na displej, tato funkce je po aktualizaci defaultně vypnutá a je potřeba ji aktivovat v nastavení pod položkou dotykové ovládání.

 

Na stránkách Nokie je u updatu Lumia Black pro telefony Lumia 520 zakoupené mimo sítě operátorů status „Coming soon“, nicméně podle vlastní zkušenosti a podle zkušeností uživatelů z diskuzního fóra je tato aktualizace skutečně venku. Posledními čekateli na update Lumia Black jsou majitelé telefonů Lumia 620.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

46 komentářů

 1. Možnost doubletapu i pro 520 je výborný krok. Ségra i přítelkyně už to velmi ocenily. To bylo to jedinné, co mi u 920 záviděly :-)

 2. Posledními čekateli na update Lumia Black jsou majitelé telefonů Lumia 620 a 720. Což je samozřejmě blbost, přehled na té stránce je dost zpožděný. Psáno na Lumii 720 s Black ;-)

  • Jakub Karásek

   Zase tak samozřejmá blbost to být nemůže, když to Nokia na svých stránkách ještě neuvedla :) Ale opraveno, díky za informaci. 620 jsem tam nechal, zatím se ve fóru neozval nikdo s tím, že by Black dostal

  • Nemyslel jsem to pochopitelně nijak hanlivě ;-) a popravdě mě ta 620 překvapila, že zůstala úplně na posled :)

  • tom (neregistrovaný)

   620 zatím nic.

  • kidal5 (neregistrovaný)

   Přesně tak, L620 zatím nic. Skoro mě štve, že pozici nejlevnějšího telefonu přebrala L520, jinak bychom už Black dávno dostali :)

   Aspoň, že mám GD3 přes Dev. Preview

 3. igor (neregistrovaný)

  Lumia black mam na 520 od stvrtka vecera.

 4. borix (neregistrovaný)

  Jen nechapu jednu vec. Proc by nemohla na L520,620 a 625 fungovat upravena Glance screen, kdyz ta soucasna, ktera zobrazuje jen hodiny, nabijeni a vypnuti zvuku, tam facha bez problemu?

  • Jakub Karásek

   Na L520, 620 a 625 není ani původní Glance screen. Hardware by to samozřejmě utáhl, akorát by displej nebyl dokonale černý, ale šedočerný, protože tyto modely nemají displej s vrstvou Clear black.

  • borix (neregistrovaný)

   Na 620 me manzelky urcite je, na 625 taky, na 520 jsem to nezapinal, ale mam za to, ze tam je taky – vsechno verze s amberem.

  • Jakub Karásek

   Omlouvam se, na L620 Glance Screen je a taky na ni bude fungovat nova verze. Ale na L520 a na L625 Glance screen opravdu neni, ani stara, ani nova verze

   [odkaz]

  • borix (neregistrovaný)

   Nema L620 a 625 stejny typ displeje? Znamy ji ma a mam dojem, ze se o glance screen zminoval, ale nevidel jsem.. Co se tyka L520, dcera uz ma black a tam v menu glanc screen je, ale chybi posuvnik pro zapnuti. Na druhou stranu, kdyz jde GS na 620, proc by nemela stejne fungovat i na ostatnich dvou, displeje jsou typove stejne, ne?

  • Jakub Karásek

   Lumia 620 ma displej ClearBlack, Lumia 520 a 625 nikoliv. Pokud má vaše dcera na L520 Glance Screen, tak se asi někde stala chyba. Já mám L520 také a položku Rychlý přehled v nastavení nemám, stejně tak miliony dalších lidí :) Můžete poslat screen? ;)

  • kidal5 (neregistrovaný)

   Ono je sice hezký, že mám na L620 glance screen, ale s normálním LCD to trochu ztrácí význam… Aspoň se s ti dá dobře machrovat a pro neznalce to může fungovat jako super ochrana proti odemknutí :D

  • Jakub Karásek: Tato aplikace lze do Lumia 520 také doinstalovat. Objeví se pak v nastavení, ale veškerá nastavení jsou deaktivována a nelze je měnit.

   kidal5 (neregistrovaný): Význam to samozřejmě má. Já osobně to používám velmi rád na IPS displeji jako náhled. Svítí to pár vteřin a zobrazí mi to veškeré info, aniž bych musel s telefonem něco dělat.

 5. L520 je dobrý telefon, mají ho moji synové. Ale protože nejde instalovat aplikace na kartu, tak hláška o nedostatku volného místa je na denním pořádku. Škoda, že MS možnost instalovat na kartu neumožňuje.

  • Bohužel je to z důvodu ochrany dat aplikací. Díky podobným omezením si Windows Phone udržuje velmi vysoký stupeň bezpečnosti.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Může se Mcezy zeptat, před čím to uživatele zabezpečuje?

  • Proti vykradení dat z aplikace. Například uložená hesla, tokeny a věci, co mají zůstat v telefonu.

   Pokud buteš mít telefon zabezpečený heslem, tak jen vytáhnu SD kartu, strčím si ji do čtečky a vesele a bez hesla si přečtu, co potřebuji.

   Další, neméně důležitou ochranou je ochrana samotných aplikací a jejich zdrojových kódů. Do telefonů se dostávají šifrované, aby nešly snadno vykrást a zwarezit.

   Samozřejmě by toto všechno bylo možné pořešit například šifrováním SD karty. Jenže při rychlosti zápisu na kartu a slabému hardwaru low endových telefonů by takové operace trvaly „roky“…

   Kromě bezpečnosti tu jde i o výkon – kdyby se měla velká hra načítat a ukládat na SD kartu, tak u toho zestárneme. WP by byly pomalé, trvalo by vše dlouho…

  • knizmi (neregistrovaný)

   Omylem jsem to hodil jako nové vlákno, tak ještě jednou sem jako odpověď.

   > Například uložená hesla, tokeny a věci, co mají zůstat v telefonu.

   Na SD kartu se mohou klidně ukládat jen data aplikace. Uživatelská data a nastavení (hesla a spol) mohou zůstat v paměti telefonu, takže jejich vykradení z SD karty nehrozí. Většina aplikací na Androidu to tak dělá.

   >ochrana samotných aplikací a jejich zdrojových kódů. Do telefonů se dostávají šifrované

   Ochrana aplikací a jejich zdrojových kódů? WTF? Víte, co je to vlastně ten zdrojový kód? Zdrojový kód má maximálně tak vývojář a k uživateli se vůbec nedostane.

   Další věc je, že ani zdroják (ten vůbec), ani aplikace se do telefonu nedostává v žádné zašifrované podobě a navíc aplikaci si můžu vytáhnout i z interní karty, takže tohle je taky blbost.

   > Kromě bezpečnosti tu jde i o výkon

   Výkon bych bral. SD karty jsou pomalejší než interní eMMC úložiště, ale to je tak všechno. U lepších SD karet ten rozdíl navíc není kdovíjak znatelný.

   > kdyby se měla velká hra načítat a ukládat na SD kartu, tak u toho zestárneme

   Ale nezestárneme. Jeden čas jsem měl v bývalém telefonu Class 4 SD kartu a z ní jsem schválně zkusil spustit Real Racing 3. Zas o tolik déle, než z interní paměti, to netrvalo.

  • Petr (neregistrovaný)

   @Knizmi Mas samozrejme pravdu, ale tady to je jako hazeni hrachu na zed.

  • knizmi (neregistrovaný)

   @Petr Uvidíme, s čím mceza přijde teď :)

   A ještě k těm heslům. Pokud to nějaký program ukládá jako plain-text, tak mu nepomůže ani svěcená voda, natož interní paměť v telefonu.

  • Knizmi: Když už o dané problematice absolutně nic nevíš, tak drž budu a studuj. Windows Phone má instalačky aplikací od roku 2011 šifrované. [odkaz]

   Ano, v telefonu nejsou uloženy přímo zdrojové kódy, ale není zas takový problém je zpětně dostat. Koneckonců dekompilovat aplikace přímo v telefonu už na Androidu není problém: [odkaz]

   Takže se tu netvař, že všechno víš a znáš…

  • knizmi (neregistrovaný)

   Mceza: Koukám, že jeden z nás má problémy komunikovat slušně a já to nejsem…

   1. Instalačky možná ano, ale ne samotný nainstalový program.

   A pokud náhodou jsou šifrované i nainstalované programy(ok, přiznám, že minoritní systémy jako WP zas tolik nesleduju a ani na netu se o nich zas tolik nepíše), tak proč nemůžou být na SD kartě? Nebyl to jeden z tvých argumentů proti nim? LOL.

   2. Tak až dokážeš cizí takto dekompilovaný program modifikovat, opětovně zkompilovat, podstrčit uživateli namísto originálního a pak spustit tak, aby na tebe systém okamžitě neřval, že má nevalidní podpis, (a až tě rodiče naučí troše slušnosti) tak se přihlaš.

  • začnu od konce:

   2. Proč bych ho podstrkával uživateli? Vydám ho na XDA jako cracklou verzi a lidé si to vesele nainstalují. U Windows Phone by to samozřejmě nebylo moc snadné, šlo by to jen s velkými omezeními a nešlo by to šířit masově, ale ta možnost tam je. Na Androidu jsou na to plně automatické nástroje, které zvládne ovládat i malé děcko.

   1. o šifrované SD kartě samozřejmě píšu. A protože jsme se shodli na tom, že zápis a čtení z SD karty je pomalejší než z interního úložiště, co terve šifrování na SD kartě?

   Windows Phone 8 má povinně TPM čip, který se stará o šifrování interního úložiště. Jak, na jaké úrovni a co všechno se šifruje vědí ale jen pověření lidé z Microsoftu.

  • knizmi (neregistrovaný)

   2. Takže ty hromady vývojářů pro Android včetně obřích korporací, které si jinak IP (intelectual property) střeží jako oko v hlavě, to na Androidu nijak neřeší, ale mcezovi možnost dekompilace bytekódu vadí (nic jiného, než bytekód rozumně dekompilovat nejde). Tak ok, proti tomu nelze nic namítat.

   1. Šifrování probíhá v operační paměti a na úložiště se výsledek zapíše úplně stejně jako nešifrovaná data, výkon se nemění. To samé při čtení – přečtu šifrovanou aplikaci, dešifruju ji a spustím. Šifrování samotné na SD kartě bude úplně stejně rychlé, jako na interním úložišti. Nebo jak si to představujete?

  • 1. Šifrování něco stojí – stojí čas. Čtení/zápis na SD kartu něco stojí – stojí čas. Pokud se budou provádět obě operace, tak výsledný čas a zátěž na systém bude zcela jistě delší a větší. Kor u Lumie 520, která zrovna výkonem ani kapacitou RAM neoplývá…

   2. Neřeší? Samozřejmě, že řeší. Zkoušejí vymýšlet různé vlastní ochrany. Ostatně to, že si toho vývojáři všímají se dá pěkně vyčíst z tohoto článku: [odkaz]

   Je sice staršího data, ale to znamená jen to, že míra pirátství se od té doby pravděpodobně ještě zvýšila…

  • knizmi (neregistrovaný)

   1. A to jako na interní kartu se ta šifrovaná data nezapisují? Nebo jak? Prostě té SD kartě je jedno, jestli na ni zapíšu 10 MB šifrovaných nebo 10 MB nešifrovaných dat. V obou případech to bude trvat stejně dlouho.

   2. Možnost dekompilace bytekódu rozhodně není to, co stojí za pirátstvímu Androidu. Pokud by Google zakázal instalování aplikací mimo Store a znemožnil odemykání Bootloaderu a stím spojenou možnost rootu, tak se míra pirátství bude limitně blížit nule.

   Schválně, řeší to někdo u normálních PC? Protože na nich se dá bytekód u Javy a .NETu dekompilovat úplně stejně, ale v naprosté většině případů se to stejně nedá k ničemu rozumnému využít. Pokud už někdo potřebuje z nějakého důvodu schovat před světem svůj totálně převratný algoritmus, tak má vždy možnost to napsat nativně.

 6. Petr (neregistrovaný)

  Ano souhlas s mceza. Low-end telefon s Windows Phone je skvelou volbou pro deti a samozrejme take pro mene intelektualne vybavene jedince, kteri by svym neuvazenym konanim mohli privodit telefonu ci primo sobe nechtene skody.

  Pokud clovek ovsem neni naprosty idiot, nemusi se bezpecnosti obavat ani na jinych platformach.

  • No právě kvůli tomuhle omezení to pro děti moc není. Stáhne dvě hry a už to řve, že je nedostatek místa. A to tam nemá nic jiného.

  • Když si koupí telefon s pamětí 8 GB a hra má 3 GB, tak může být rád alespoň za ty dvě hry…

   A není to jen pro děti a „blby“, ale pro každého, kdo chce rychlý a spolehlivý telefon a nepotřebuje HD displeje, osmijádra, nabušené fotoaparáty…

  • Petr (neregistrovaný)

   Ano, je to bohuzel vzdy neco za neco. Proto taky me deti maji telefony s Androidem. U nich se ale nemusim bat neuvazeneho chovani a zadna citliva data v telefonu nemaji.

  • Petr (neregistrovaný)

   WP at si uzivaji ti blbi, ktere zminuje mceza a jejich deti.

  • Aha, takže kdo nemá Android je dítě a blbec? :D A jsme zase u toho…

  • Petr (neregistrovaný)

   Nauc se spravne pouzivat spojky. Je velky rozdil mezi „a“ a „nebo“.

   Ale co bych cekal od uzivatele WP, ze ano?

  • Johny (neregistrovaný)

   Petře, ačkoliv si myslim o mcezovi svoje a on o mně taky, rád bych tě upozornil na to, že spojka „a“ tu klidně může fungovat ve významu „a nebo“. Tj. že blbec není přívlastkem dítěte, ale jde o výčet ve smyslu „děti a pak blbci“. Dokonce pokud bys tam dal spojku „nebo“, nemusel bys před ní z těchto důvodů napsat čárku.

  • Ať je to možné nebo (anebo? a?) ne psát tak, jak jsem napsal, pokud Petr začal útočit na způsob mého psaného projevu, tak mu zřejmě došly argumenty k tématu…

  • No právě, a to je škoda, protože jinak to je dobrý telefon, až na tu paměť bohužel.

  • Je to telefon za 3 tisíce. S tím se musí počítat.

  • To je ubohá výmluva, že je to telefon za 3 papouchy :D

  • Tak stál čtyři, ale to je jedno. Podstatné je, že je to moje blbost, že jsem tohle nezjistil předem. Teď už to vím a příště hold sáhnu po konkurenci v podobě Androidu, kde googlu není za těžko možnost instalace na kartu implementovat. Hold chybami se člověk učí.

  • A teď si vem třeba Huawei W1, je to „perfektní“ telefon. Pokud člověk nepotřebuje nutně vlastnit Nokii(podpora a software). A tam to zabili pamětí už tuplem(4GB)…

  • Tak to musí být telefon jen na SMS a telefonování, víc si člověk neškrtne. Já sám mám L920, takže paměť řešit nemusím, proto mě nenapadlo, když jsem kupoval L520, že by s tím mohl být problém.

  • Oslik (neregistrovaný)

   Naše děti mají na Lumiích 520 desítky her. Včetně třeba téhle: [odkaz]

   Ono těch her s velikostí přes 1 GB moc není. I když se najdou, ale pak se holt musí po dohrání odinstalovat. Není to žádné drama.

 7. gaspic (neregistrovaný)

  Ještě my s L720 čekáme

 8. knizmi (neregistrovaný)

  > Například uložená hesla, tokeny a věci, co mají zůstat v telefonu.

  Na SD kartu se mohou klidně ukládat jen data aplikace. Uživatelská data a nastavení (hesla a spol) mohou zůstat v paměti telefonu, takže jejich vykradení z SD karty nehrozí. Většina aplikací na Androidu to tak dělá.

  >ochrana samotných aplikací a jejich zdrojových kódů. Do telefonů se dostávají šifrované

  Ochrana aplikací a jejich zdrojových kódů? WTF? Víte, co je to vlastně ten zdrojový kód? Zdrojový kód má maximálně tak vývojář a k uživateli se vůbec nedostane.

  Další věc je, že ani zdroják (ten vůbec), ani aplikace se do telefonu nedostává v žádné zašifrované podobě a navíc aplikaci si můžu vytáhnout i z interní karty, takže tohle je taky blbost.

  > Kromě bezpečnosti tu jde i o výkon

  Výkon bych bral. SD karty jsou pomalejší než interní eMMC úložiště, ale to je tak všechno. U lepších SD karet ten rozdíl navíc není kdovíjak znatelný.

  > kdyby se měla velká hra načítat a ukládat na SD kartu, tak u toho zestárneme

  Ale nezestárneme. Jeden čas jsem měl v bývalém telefonu Class 4 SD kartu a z ní jsem schválně zkusil spustit Real Racing 3. Zas o tolik déle, než z interní paměti, to netrvalo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).