Domů » Bleskovky » Motorola a iFixit spouštějí revoluční program: nabízí originální sady k opravám telefonů Moto

Motorola a iFixit spouštějí revoluční program: nabízí originální sady k opravám telefonů Moto

Dnešní telefony jsou brány jako spotřební zboží, a také jsou tak navrhovány. Vše je pečlivě smontované a slepené tak, aby si zákazník v případě problémů „vzniklých provozem“ koupil nové zařízení a staré zahodil. U pozáručních oprav může oprava v autorizovaném servise vyjít pekelně draho, a v tom neautorizovaném zase nemáte jistotu originálního dílu a kvalitně provedené práce.

Oprava svépomocí nemusí být složitá

Přitom výměna displeje nebo baterie u smartphonu nemusí být zrovna složitá, pokud máte šikovné ruce, potřebné nářadí a přístup k náhradním dílům. S posledními dvěma položkami vám nově může pomoci Motorola ve spolupráci se serverem iFixit. Redakce serveru iFixit se dlouhodobě zabývá rozebíráním zařízení, která jsou následně ohodnocena podle toho, kolik je na nich možné svépomocí udělat oprav. iFixit jednotlivé rozborky dokumentuje a vytváří z nich podrobné foto nebo videonávody. Kromě toho prodává i vlastní sady potřebného opravárenského nářadí.

Právo na opravu

A tím se dostáváme ke spolupráci se značkou Motorola. Ta rozjela kampaň #righttorepair (právo na opravu), a ve spolupráci s iFixit poskytuje ucelené balíčky k výměně displeje či baterie u vybraných smartphonů Moto.

V balíčku je vždy sada potřebného nářadí, originální náhradní díl a odkaz na návod k opravě, na iFixit je ale možné objednat i samostatné komponenty. Například kompletní balíček k výměně baterie u telefonu Moto G5 Plus lze zakoupit za 40 dolarů (asi 900 korun bez DPH), samotná baterie stojí 33 dolarů (asi 750 korun bez DPH).

Iniciativu #righttorepair velmi vítáme, zvláště pak, když zkrachovaly všechny projekty modulárních telefonů. Doufáme, že se do programu zapojí i další výrobci.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments