Cena:

Mooveez: naučte se anglicky při sledování filmů (recenze aplikace)

Je pro vás učení se nových jazyků velký oříšek a stále nevíte, co by pro vás bylo to „pravé ořechové“? Někteří se rádi drtí slovíčka nazpaměť, jiní raději sáhnou po nějakém knižním průvodci, další dají přednost učení se v jazykové škole a pro někoho je zase příjemnější použití speciální výukové aplikace, kterých je teď na internetu jako máku. My jsme však pro vás vybrali neobyčejnou aplikaci, se kterou by vám mělo jít učení jako po másle. Chce to jen trochu trpělivosti a cílevědomosti, výsledky se zajisté dostaví.

O jaké aplikaci je řeč? Jde o projekt Mooveez vyvinutý firmou Archimedes Inspiration, která se specializuje na výuku prostřednictvím filmů a dokumentů. Zdařilost aplikace potvrzuje i fakt, že za ni vývojáři dostali prestižní ocenění ELTons od organizací British Council a Cambridge English Language Assessment, a to už přece něco znamená.

‎Mooveez
Cena: zdarma+

Začínáme: prostředí a nabídka

Aplikaci si můžete stáhnout zcela zdarma v elektronickém obchodě App Store nebo Google Play. Po prvním spuštění vás přivítá průvodce ovládáním, kterého můžete s čistým svědomím přeskočit. Aplikace je jednoduchá a uživatelské prostředí příjemné.

Jakmile se dostanete do samotného hlavního menu (záložka Obchod), na obrazovce uvidíte dva řádky s filmy a dokumenty. V portfoliu aplikace Mooveez se prozatím nachází 21 filmů a 19 dokumentů, zprvu se  proto může zdát nabídka jako nedostatečná, ale vězte, že tomu tak není – čekají vás desítky hodin zábavy. V nabídce jsou pecky jako například Pulp Fiction, Expendables 2, The Wolf of Wall Street, The Goodfather, či Star Trek, vybere si jednoduše každý. Nová verze aplikace rovněž nabízí možnost ukládat stažené filmy na paměťovou kartu.

Uživatel má zdarma k dispozici ukázku z notoricky známého filmu Forrest Gump a dvouminutový dokument o delfínech. Za každou další „filmovou“ lekci si budete muset zaplatit, o cenách ale až později.

Mooveez - Angličtina s filmem (CZ)

Výuka: začínáme mluvit

Každý film je rozdělen do několika výukových lekcí po cca pětiminutových úsecích, kromě toho je daný film obohacen stupněm obtížnosti (nižší, střední a vyšší). Lze jej sledovat buďto na celé obrazovce, anebo pouze na její polovině, přičemž ve druhé části se pak zobrazují anglické a české titulky. Vývojáři si zaslouží pochvalu za použití malé, ale významné, pomůcky – na pravé straně je vám k dispozici malý papírek, kterým si můžete překrýt anglickou nebo českou část titulků.

Ovládání filmu a práce s textem je intuitivní a velice jednoduchá. Lze jej pozastavit, vrátit zpět či posunout vpřed. Kladné body tvůrcům přičítám za tzv. flashcard. Jde o speciální „odkazové karty“, které si můžete uložit k pozdějšímu procvičování. Tyto karty vás vrátí na tu část ve filmu, která vám dělá problémy.

Opomenout nesmím ani idiomy, na které vás aplikace sama v průběhu filmu upozorní. Jakmile úspěšně projdete poslechovou lekcí, čeká na vás řada různých kontrolních cvičení, jako například procvičování slovní zásoby, gramatiky, psaní podle diktátu atp.

Překlad a cena: kvalita na prvním místě

Musím říci, že překlady filmů a dokumentů jsou na špičkové úrovni. S žádnou z frází jsem neměl problém a autoři si dali na překladu opravdu záležet. Výborné jsou také různé kulturní vysvětlivky, na které vás, stejně jako v případě idiomů, aplikace upozorní a dokonce vám ve vyskakovacím okně zobrazí i alternativní překlad.

Ačkoliv lze na aplikaci pět ódy, pro mnohé může být negativem cena. Za každý film dáte 459 až 489 Kč, dokument vás vyjde na necelých 27 Kč. Vzhledem ke kvalitám aplikace, překladu a náplni výukových lekcí je však cena opodstatněná a adekvátní. Za různá výuková média dáte mnohdy větší částku a ve výsledku vás nemusí naučit nic, protože vám nemusí být po chuti způsob, jakým se jazyk učíte. Pokud by vám nevyhovoval ani Mooveez, jednoduše si nemusíte další film či dokument kupovat.

Jak na Mooveez - Metodické video

Vyplatí se?

Ano! Aplikace nemá žádné výrazné, ba dokonce ani malé, nedostatky. Autoři postupně nabídku filmů a dokumentů rozšiřují a jejich pečlivost je znát na každém kroku. Pro ty, kteří nejsou „poznamenáni“ cizím jazykem je aplikace Mooveez výborná pomůcka. Sama vás ale anglicky nenaučí, chtít musíte i vy. Další informace o aplikaci najdete na oficiálních stránkách.

Autor článku
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.