Domů » Bleskovky » Microsoft začíná při schvalování aplikací kontrolovat kompatibilitu s Windows Phone 8.1

Microsoft začíná při schvalování aplikací kontrolovat kompatibilitu s Windows Phone 8.1

Vývojářská konference Microsoft Build je již za dveřmi, bude ní představena významná aktualizace Windows Phone na verzi 8.1. Beta verze vývojářské sady tohoto systému je již delší dobu k dispozici vývojářům, dokonce se proslýchá, že někteří už mají k dispozici i testovací zařízení. Jednou z mnoha změn budou novinky v API, umožňující například vývojářům přidat do svých aplikací schopnost posílat oznámení do notifikačního centra.

 

Takto upravené aplikace budou ke svému běhu vyžadovat verzi systému 8.1, přičemž na starší verzi nepůjdou nainstalovat, pokud vývojář nebude souběžně při životě udržovat verzi pro Windows Phone 8. A právě od těchto dní již Microsoft kontroluje připravenost aplikací pro běh v systému Windows Phone 8.1. Naštěstí pro vývojáře nejsou žádné úpravy stávajících aplikací nutné, aplikace fungující na Windows Phone 8 budou fungovat i po aktualizaci. Pouze v případě využití nových API již nebude zajištěna zpětná kompatibilita se starší verzí.

 

Při zasílání nových XAP souborů do Windows Phone Store je možné nově vidět, že aplikace podporuje systém jak ve verzi 8, tak ve verzi 8.1. Zřejmě si chce Microsoft vyzkoušet bezchybnou funkčnost tohoto procesu ještě před oficiálním vydáním Windows Phone 8.1 a finální verze SKD. Dokonce se ve Windows Phone Store objevily první aplikace s popiskem kompatibility s verzí 8.1, nyní již však tyto popisky k vidění nejsou.

    

Každopádně můžeme s jistotou říci, že Microsoft již nyní testuje svoji připravenost na vpouštění aplikací pro aktualizovaný systém, který má být představen 2. dubna v San Franciscu. Po tomto datu by zároveň měla být vývojářům ke stažení finální sada SDK a také samotná aktualizace systému pro stávající telefony v rámci programu Preview for Developers.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Tom (neregistrovaný)

  „Takto upravené aplikace budou ke svému běhu vyžadovat verzi systému 8.1, přičemž na starší verzi nepůjdou nainstalovat“ Co je to za nesmysl, vývojář pochopitelně může ošetřit chování aplikace na starší verzi OS, pokud využívá nových API. Rozhodně to neznamená, že aplikace na WP8.0 nebude fungovat, nebo že bude muset udržovat dvě verze aplikace. Prostě doplní něco jako if OSversion >= 8.1 Then pošli notifikaci else nepošli end. Jinak takových ošetření je potřeba spousta, nejen kvůli novým API ale i rozdílech v HW (např absence kompasu, atp).

  • Tomáš Slavíček

   Kdyby to bylo tak jednoduché… Počkejme si na finální SDK :) Ale ten update na WP 8.1 snad dostanou všechny WP8 telefony.

  • Igor Vysoký (neregistrovaný)

   @ Tomáš Slavíček už dávno bolo bolo zverejnené a potvrdené, že všetky mobily s WP8 dostanu update na wp8.1. Podpora by mala byt minimálne 36 mesiacov od vyjdenia WP8 čo je minimálne celý tento rok.

  • Neviem ci to bolo oficialne, alebo to len niekto z MS povedal. Rovnako to bolo pri WP7, kde ludia z MS i Nokie (ceskej) vraveli, ze prechod bude pre vsetky zariadenia…

  • Nic oficiálního, pokud vím, řečeno nebylo. Jedná se o zdejší spekulace, které všichni ihned berou jako 100% jisté. Dokud to neuvidím např. na MS stránkách, tak to jako oficiální neberu.

  • Treba si na toto potvrdenie este paar tyzdnov pockat :)

 2. Na wp8.1 nebudú aplikacie náhodou v rovnakom formáte ako winRT? (Appx)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).