Domů » Bleskovky » MicroSD dostane nové označení: symbol A1 potvrdí vhodnost karty pro instalaci aplikací

MicroSD dostane nové označení: symbol A1 potvrdí vhodnost karty pro instalaci aplikací

V minulých letech výrobci smartphonů od paměťových karet upouštěli, případně přímo v systému zakazovali na ně instalovat aplikace – pomalá karta totiž mohla ovlivnit výkon celého zařízení. Od Androidu 6.0 Marshmallow je však možné využít paměťovou kartu jako součást vnitřního úložiště, a proto je důležité si rychlost karty hlídat. Dosud k tomu sloužil parametr rychlostní třídy (Class 0, 2, 4, 6, 10), nově bude stačit hlídat si přítomnost symbolu A1.

sd-association-a1-class

Toto označení schválila SD asociace (SDA), která má na svědomí zavádění nových standardů paměťových karet formátu SD. Nové označení A1, neboli App Performance Class 1, má být je zárukou toho, že karta splňuje výkonnostní normy stanovené SDA, a je vhodná pro instalaci aplikací. Karty s tímto označením musí zvládnout 1 500 operací za sekundu (vstupních a výstupních) při náhodném čtení, 500 operací při zápisu, a musí poskytovat trvalou sekvenční rychlost při čtení a zápisu na hodnotě minimálně 10 MB/s.

New SD App Performance Class

Pochopitelně spousta karet tato minima splňuje již dnes, avšak „áčkové“ označení má tento údaj zřetelně potvrdit. SDA poskytne výrobcům zařízení nástroje, skrze které si budou moci otestovat, zda jsou konkrétní zařízení na karty nového formátu připravena. Označení A1 tak bude viditelné nejen na samotných kartách, ale i na „A1 ready“ zařízeních. Dá se předpokládat, že s vývojem rychlostí přijdou i vyšší úrovně kompatibility, např. A2, A3 apod.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Tohle řešit v roce 2016, cože?:-)

  • Lepší pozdě než později ;-) Jinak já o 21. století nemám žádné iluze, takže se nedivím :-) Třeba problém s akumulátory předpokládám že bude vyřešen někdy v letech, kdy mě bude zajímat jenom Lidl, Kaufland, Globus a kde je nejbližší WC :-D

 2. Stejně si na tu kartu za nějaký čas každý výrobce napíše co chce, aby se to prodalo, a bude se vymýšlet nové označení :)

 3. Už jsou i karty s rychlostí čtení a ukládání přes 200MB/s, ale na druhou stranu jsou zařízení, které neumějí číst ani 10MB/s a ještě víc je zařízení u kterých parametry čtení a zápisu ani nenajdete.

 4. Že bysme se třeba dočkali Nexusu (ok tak Pixelu :) ), co by nebyl iPhone a raději reprezentoval MOŽNOSTI, které Android nabízí oproti OMEZENÍM jablek? No dobře, tak jsem si drobně zafantazíroval… každopádně je dost TRAPNÉ, když OFICIÁLNÍ telefon výrobce nějakého OS NEREPREZENTUJE všechny své přednosti ke kterým ROZŠIŘITELNOST paměti určitě patří…

  • Mě bylo zde vysvětleno, že Nexus (eh, Pixel) ukazuje, co je pro Android aktuální a správné. Tedy NE dualSIM (přes to, že Lollipop přidal podporu), NE pam. karta (přesto že Marshmallow rozšířil podporu), NE HW čudly, atd.
   Tak jsme holt oba out no:)

   • Prostě a jednoduše, když člověk chce telefon s ČISTÝM Androidem a má BĚŽNÉ požadavky sahající za hranici „chci jen volat a smskovat“, tak má smůlu. Alternativní polofunkční firmwary také nic neřeší…

   • No ono s tím úžasným Google distribučním kanálem v podstatě nemůžeš chtít ani ten čistý Android na volání…

   • Uni ty jsi mimo dlouhodobe. Prirovnal bych to k Patriku Hatasovi (Pat). ten je uplne stejny mimon jako ty. U tebe je to ovsem nebezpecnejsi, protoze se snazis vypadat chytre, na coz by ti nekteri mene chytri mohli skocit. U Pata je hned jasne proc sbira okurky a cisti bazeny.

 5. No já jen čekám až konečně výrobci začnou používat nové sd karty od Samsungu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).