Domů » Bleskovky » MediaTek se zaměří na 64bitové čipy s LTE, podporu pro Windows Phone nechystá

MediaTek se zaměří na 64bitové čipy s LTE, podporu pro Windows Phone nechystá

Tchajwanská společnost MediaTek, která je známá především výrobou levných čipsetů pro zařízení s Androidem, je odhodlaná soustředit se na tuto platformu i nadále a v nejbližší době se nechystá vplout do vod systému Windows Phone. Zdroje serveru Digitimes potvrdily, že MediaTek má na telefony se systémem od Microsoftu velmi konzervativní pohled a nechystá se soupeřit s Qualcommem, na jehož referenčním návrhu hardwaru QRD (Qualcomm Reference Design) mohou stavět svá zařízení libovolní výrobci telefonů.

 

MediaTek se chce soustředit zejména na vývoj osmijádrových 64bitových osmijádrových čipů s podporou sítí 4G, ty by měly být k dispozici zejména pro čínské partnery ve třetím čtvrtletí letošního roku. Nezájem MediaTeku o platformu Windows Phone nemusí v Redmondu nikoho mrzet, již dříve poskytl vedoucí indické divize Windows Phone vyjádření, že Qualcomm je schopný pokrýt kompletní portfolio Windows Phone telefonů a Microsoft nemá žádný důvod zaměřovat svůj zrak na konkurenční výrobce čispetů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lokomot1
Uživatel
lokomot1
Offline

už je na čase, konečně i levné telefony z Číny budou umět LTE, což je zatím jejich jedinný handicap

Tomáš (neregistrovaný)
Anonym
Tomáš (neregistrovaný)
Offline

Teď ještě aby ho uměli i na té frekvenci, na které to frčí u nás.

lokomot1
Uživatel
lokomot1
Offline

to je pravda. Hlavně o pásmo 800 a 900 mám trochu obavy, což by bylo docela blbé. Každopádně uvidíme. Třeba se MT překoná ;)

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)
Offline

Se MediaTeku nedivim. Museli by upravit ovladace primo pro WP a zacit podporovat DirectX 9, nebo co to MS ma v mobilech…

shagy2301
Uživatel
shagy2301
Offline

1, Áno, museli by vytvoriť ovládače pre WP

2, nezáleží to len na MediaTeku, ale aj na Microsofte, ktorý by musel vytvoriť komplikátor pre tieto procesory

3, WP má v sebe DirectX 11.x

Celkovo je pre Microsoft jednoduchšie podporovať len procesory od Qualcommu, aj keď aktuálne majú kompilátor aj pre x86

zkill (neregistrovaný)
Anonym
zkill (neregistrovaný)
Offline

ad 2) tak o kompilátoru to rozhodně není. Ty 64bit MediaTeky budou určitě Cortex-53 nebo Cortex-57. Microsoft už nějakou dobu má kompilátor pro architekturu ARMv8-A. Je to pouze o ovladačích. Což je takový ohromný kus práce aby se to nevyplatilo.

knizmi (neregistrovaný)
Anonym
knizmi (neregistrovaný)
Offline

Jak píše zkill – kdyby MS chtěl použít i čipsety od jiných výrobců, tak kompilátor bude pro ARMv8 jeden, maximálně se bude optimalizovat pro konkrétní jádro. A jelikož kromě Applu zatím nikdo nic jiného než Cortex-A57 a A53 nevymyslel, tak i tady s tím moc práce nebude.

Co se týče ovladačů, tak bych i věřil tomu, že právě to je důvod, proč MS MediaTek nechce.