TOPlist

MediaTek Dimensity 7200 přináší do střední třídy 4nm proces a podporu 200Mpx fotoaparátů

Dimensity 7200 2
  • MediaTek představil nový čipset pro telefony vyšší střední třídy
  • Podporuje 144Hz displeje, 200Mpx fotoaparáty a moderní bezdrátovou konektivitu

Společnosti MediaTek podařilo v minulých letech vyrůst v silného hráče, jehož mobilní procesory Dimensity mohou směle konkurovat vrcholným Snapdragonům od Qualcommu. Tchajwanská firma v tomto týdnu překvapila novým čipsetem Dimensity 7200, který je sice určený do telefonů střední třídy, ale zaujme i vlastnostmi, které jsme dosud vídali pouze u vlajkových lodí.

Dimensity 7200 je zajímavý už svým výrobním procesem – MediaTek totiž pro výrobu použil stejný 4nm proces od TSMC jako u svých vlajkových čipů. Jiná je ale skladba vnitřních komponent. Procesorovou jednotku tvoří osm jader – dvě výkonná Cortex-A715 a šest úsporných Cortex-A510. Oproti vlajkovému Dimensity 9200 tak chybí supevýkonné jádro Cortex-X3, ovšem i bez něj by měl nový čipset nabídnout vysoký výkon.

Čipset obsahuje i neurální jednotku, která může být využitá pro úlohy umělé inteligence, například zpracovávání fotografií. Díky vlastnímu obrazovému koprocesoru Imagiq 765 si nový MediaTek poradí s až 200Mpx fotoaparáty, podporován je i záznam 4K HDR videa.

Dimensity 7200 1

O grafické operace se stará čip Mali G610, který by si měl poradit i s nejnovějšími a nejnáročnějšími hrami – v benchmaku Manhattan GFX dosahuje stabilně mezi 100 až 120 fps. Dimensity 7200 dokonce podporuje displeje o obnovovací frekvenci až 144 Hz, avšak maximálně v rozlišení Full HD+.

Součástí čipset je i 5G modem, který zvládne stahovat data teoretickou rychlostí až 4,7 Gbps. Bezdrátovou konektivitu dále doplňuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3.

První telefony s čipsetem Dimensity 7200 budou k dispozici ještě v tomto kvartále.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku